Минулого тижня, як інформує фактчекінгова платформа EUvsDisinfo, в повідомленнях прокремлівських ЗМІ та китайських державних ЗМІ превалювала дезінформація про те, що Україна планує ядерні атаки та готова до використання біологічної зброї.
Яскравим прикладом розвитку цього наративу в прокремлівській дезінформаційній екосистемі є історія нібито розробки української ядерної зброї. Як повідомило джерело в російському органі державної безпеки, Україна могла б отримати ядерну зброю протягом кількох місяців.
Ось, чим кормлять російські пропагандисти свою аудиторію: «За висновками західних експертів, київський режим був надзвичайно близький до створення ядерного вибухового пристрою на основі плутонію, отриманого таємно з відпрацьованого ядерного палива, що зберігається на території країни. Українські спеціалісти могли зробити такий пристрій протягом кількох місяців», – повідомило джерело РІА та RT Russian. РІАнавіть дещо підвищила ставку, додавши, що плутоній Україні передали США. Більше того, прокремлівські ЗМІ продовжували стверджувати, що Україна частково знищила та перемістила документи, пов’язані з розробкою ядерної зброї (RIA, DiarioOctubre). RT Russian і VZ придумали, що «збройні сутички на Запорізькій АЕС могли статися через те, що там зберігали відповідну документацію».
Водночас у прокремлівських ядерних фантазіях програми створення ядерної зброї недостатньо…Має бути історія про фактичне використання ядерної зброї! Потрібно? Будь ласка, російський агітпроп радий старатися. «Лента», «Газета», «Царград», «Регнум» і «Супутник», посилаючись на посольство Росії в Іспанії, стверджують, що СБУ разом із «бойовиками» батальйону «Азов» готує в Харківській області провокацію з можливим радіоактивним забрудненням. Щоб не відставати у брехливих перегонах газета «Правда» припустила, що «НАТО використовує Україну в якості троянського коня для ядерного удару по Росії».
Окрім ядерних атак, які готуються, в Україні, російські ЗМІ поширюють дезу про розробляння біологічної зброї. Публікуючи кілька «офіційних» документів співробітників нібито українських біологічних лабораторій, кремлівська пропагандистська екосистема (RT Russian, RT DE, Tvzezda, RIA, RIA в Telegram) натякає, що компоненти біологічної зброї розробляються в Україні в безпосередній близькості від російськогокордону.
Міністерство оборони Росії видало«сюжет» про те, що Київ поспішив приховати сліди своєї військово-біологічної програми, яку фінансує Пентагон. Це сумлінно підхопили РІА і «Правда». Вигадкупосилили російські дипломатичні акаунти в Twitter (МЗС, посольства Росії в Іспанії та в Північній Македонії). Ці каналитакож послалисьна веб-сайт, на якому розміщуються ймовірні документи про українську біологічну зброю. Більше того, такі прокремлівські видання як «Правда», «Ветерани сегодня», «Анти Шпигель» і «Журнал Нео» поширили дезу про те, що Росія опублікувала документи, які підтверджують, що США готували не лише ядерний удар по Росії, але й атаку з використанням біологічної зброї на Донбасі.
Міністерство закордонних справ Китаю та пов’язані з ним ЗМІ також долучилися до дезінформаційноїкампанії щодо зброї масового знищення. Вони відродили стару та вже розвінчану кремлівську конспірологічну змову про біолабораторії США в Україні та решті світу. Посилаючись на сумнівні російські доказипропагандисти з Китаю, закликалиСША розкрити інформацію про свої біологічні лабораторії в Україні, які нібито зберігають велику кількість небезпечних вірусів, і захистити їх. Контрольована державою китайська телевізійна мережа CGTN пов’язала американські біолабораторії, нібито розташовані по всьому світу, з місцевими спалахами захворювань.
Загалом у висвітленні українського питанняконтрольовані державою китайські ЗМІ здебільшого покладаються на російські джерела, надаючи як мінімум їм мовчазну підтримку,а як максимум- посилюючибрехливі наративи Кремля.
У цей час російське представництво при ООН в Женеві продовжує залишатися епіцентром дезінформаційної кампанії #DonbassTragedy. Воно просуває контент у кількох соціальних мережах. Зокрема з 1 березня проросійські джерела публікують відео, «офіційні» документи та презентації, намагаючись підтримувати розвінчаний «геноцид» під хештегом #DonbassTragedy. Цей брехливий контентбув додатково посилений понад 60 російськими дипломатичними акаунтами в Twitter, Facebook, Instagram і Telegram. Вониі зараз продовжуютьрозбризкувати токсичний зміст.
Заклики української влади до об’єднаної Європи заблокувати проросійські канали нині більш ніж актуальні.
Не читайте та не поширюйте російську дезінформацію!
Руслан Ткачук