Навряд чи можна вважати перебільшенням
твердження про те, що саме психічна
саморегуляція в її сучасному вигляді
є головним умінням людини адаптуватися
до життя та діяти успішно, досягаючи
бажаного щастя.
К. Сільченок
Як правило, ми не замислюємося про це і не помічаємо, що слідуємо певним програмам у своєму житті. Запрограмовані дії здійснюються автоматично, неусвідомлено. ситуації (дуже часто небажані)? І тоді ми виявляємо, що наше життя нагадує життя батьків чи родичів.
Як це відбувається?
Коли ми були дітьми, ми отримували відповіді про те, як влаштований світ від своїх батьків. віру, потім у підлітковому віці багато хто пережив період, коли хотілося протестувати, чинити навпаки, всупереч встановленим правилам.
У когось міг виникнути конфлікт між батьківським сприйняттям життя і тим, чого вони прагнули, гостра незгода і бажання бути іншим і ніколи не чинити так само. Незважаючи на це, як правило, після тридцяти ми з подивом виявляємо, що наше життя чимось чи навіть багато в чому повторює життя наших батьків. Чому?
Справа в тому, що дитина неспроможна протистояти світові дорослих, піддавати сумнівам і заперечувати настановам батьків, їх ставлення до життя, правилам, якими вони живуть. Подобається нам це чи ні, але ми є продовженням своїх батьків не лише зовні, а й внутрішньо. А за цим нерідко і наше життя стає продовженням життя наших батьків, повторюючи його сюжет, закономірності, особливості та обставини.
Однак, чим дорослішими ми ставали, тим більше у нас з’являлося можливостей виходити з-під явного та неявного контролю батьків та батьківських програм, настанов, переконань – більшості з нас знайомий період завоювання життя, пізнання забороненого, коли вирвавшись на волю, ми починаємо пробувати все, що було нам не доступно раніше, все, на чому лежала заборона. Цей етап проходить і ми непомітно для себе повертаємося до сприйнятим у дитинстві правилам гри.
Часто доводиться спостерігати, як люди роками продовжують жити у відносинах, де постійно присутнє придушення, приниження, образа, критика, знецінювання. виникає впевненість, що світ так улаштований, і з цим нічого не вдієш. перетворюється на ходіння по колу з повторенням тих самих програм, помилок, потраплянням в одні й самі ситуації і нерозумінням, чому це відбувається.
В результаті несвідомого дотримання цих програм, ми не можемо забути своїх давніх «поразок» і, повертаючись до шаблонів стосунків з батьками та людьми, які їх замінюють, прагнемо всіма способами здобути перемогу, набиваючи одні й ті самі шишки та отримуючи ті самі травми.
Наприклад, якщо батьки виявляли владність, надмірно контролювали дитину, у вашому дорослому житті ви притягуєте до себе таких людей, вважаєте їх ідеальними, а потім, коли справа доходить до контролю, критики з їхнього боку, замість ідеалу ви бачите перед собою монстра і починаєте чинити опір і захищатися всіма доступними способами, можливо, закриєтеся выд них або просто втечете.
У нашому житті з’являються ті люди, які можуть нам «підіграти». Для них ми виступаємо своєрідними магнітами. І в результаті все знову повторюється. Ті самі ролі, ті ж сценарії, і той же фінал – ми знову переживаємо поразку, і наш біль з кожним колом стає гострішою. Припинити цей рух по колу можна лише усвідомивши і звільнившись від своїх шаблонів.
Однак виплутатися з мереж шаблонів виявляється не так просто. Одна з хитрощів нашої психіки – проекції. Під проекцією мається на увазі перенесення своїх пригнічених, нереалізованих та часто неусвідомлених якостей, потягів та потреб на інших. Це різновид психологічного захисту.
Найпоширеніша проекція — проекція на інших своїх потреб у батьках.
Проекції відрізняються рядом особливостей:
- Найближчі супутники проекції – придушення та витіснення. Ми проектуємо те, що було придушене і потім витіснене у несвідоме. Як приклад: дитину не приймають такою, якою вона є. Починається придушення небажаних якостей і характеристик характеру, що призводить до їх витіснення. Вони нікуди не зникають, а продовжують існувати поза свідомістю і періодично прориваються назовні.
Наприклад, якщо пригніченою і витісненою якістю є гнів, то людина, погоджуючись і не вступаючи в конфлікт явно, видаватиме себе мімікою, критичними зауваженнями, інтонаціями. Потім весь набір якостей, потреб і рис, які не сприймають і не схвалюють батьки, вчителі, суспільство, згодом вона проектує зовні. Це призводить до серйозних проблем та захворювань.
- Наступна особливість проекцій – автоматизм. Переживши біль у якійсь ситуації, ми перестаємо бачити перед собою її реальних учасників. Ми автоматично переносимо на ситуацію стосунки свій минулий досвід і починаємо в цей момент бачити перед собою батьків, інших членів сім’ї, можливо, вчителя чи друга.
- Проекція – це ухиляння від відповідальності. Потрапивши на хитрощі проекції, ми стикаємося з болем, і нашою природною реакцією стає бажання звинуватити у всьому винуватця цього болю. Відповідальність передбачає більш глибоке розуміння ситуації, коли ми не плутаємо подразник і справжнє джерело болю і не переконуємо себе, що у всьому винен інший.
Стан проекції нагадує затяжну війну, яка призводить до неминучої поразки. Життя продовжується в замкнутому колі проблем, що повторюються. Часто ми ведемо військові дії проти якостей чи станів, які дуже хотіли б мати самі, але не насмілюємося. Це може стосуватися свободи, легкості, любові себе тощо .Для того щоб уникнути чергової гіркої поразки, що маячить попереду, припиніть опір і не чіпляйтеся за давно набридлі, безпечні і знайомі до болю ролі, перетворіть вашого супротивника на союзника, використовуйте його для того, щоб розширитися, вийти за рамки шаблонів.
Від проекції залежить, кого ми залучимо до свого життя, і які стосунки у нас складуться. Внутрішня дитина, незадоволена в пошуках ідеального дбайливого, люблячого, підтримує і схвалюючого батька, проектує все недоотримане в дитинстві (адже батьки — реальні люди, і їм не завжди вдається відповідати ідеалу) на оточуючих, створюючи складності, проблеми та перешкоди на нашому шляху, що суттєво заважає нам повноцінно жити.
Розглянемо їх.
Насамперед це наші помилки. Давайте розглянемо найпоширеніші з них.
- Ми не уявляємо справжньої цінності свого життя. Задумайтеся на мить, яке диво, що ви є, що вам подаровано це життя і цей дивовижний світ. Подумайте про те, що цього могло б і не статися. Але ви є, і в цьому є якийсь свій сенс. Для чогось вам було дано життя. Немає нічого випадкового в цьому світі, кожен має своє завдання. Варто пам’ятати про це. Можливо, ваше завдання створити щось чи зробити когось щасливим.
- Ми схильні значно перебільшувати свої проблеми. Ми, як правило, вважаємо, що наші проблеми найважливіші, забуваючи про те, що складнощі та перешкоди зустрічаються на шляху кожного з нас. І все залежить від того, як ми проходимо ці випробування. З відчуттям «Життя несправедливе до мене» чи «Це тільки зробить мене сильнішим»?
Людина так налаштована так, що коли в неї все добре, вона цього не цінує і лише з приходом проблем починає усвідомлювати це. Але якби не було темряви, то не було б і світла.
- Ми перестаємо помічати чудеса, хоч вони оточують нас усюди! Ми дорослішаємо, і очікування і віра в диво залишаються в дитинстві. Але подивіться, скільки дивовижного оточує нас – наприклад, інтернет, що дає нам просто вражаючі можливості знаходити потрібну інформацію, відповіді на будь-які питання, отримувати знання, спілкуватися з людьми у будь-якій точці земної кулі. Хіба це не диво? А скільки дивовижного і, здавалося б, неможливого відбувається довкола. Наша прагматичність змушує нас захищатися стіною зневіри та заперечення. Не забувайте про те, що дива приходять до тих, хто на них чекає. Не втрачайте дитяче відчуття цікавості та довіри до світу.
- Ми не цінуємо те, що маємо. Людина схильна не цінувати те, що в неї є, і натомість приймати це як належне. Усвідомлення цінності часто приходить лише зі втратою. Але для того, щоб цінувати те, чим вас обдарувало життя, не обов’язково чекати на втрати. Почніть цінувати кожен момент свого життя, насолоджуйтесь кожною секундою та можливістю.
Якщо жити постійно з почуттям, що вам чогось не вистачає, ваше життя перетвориться на постійну гонку за досягнення почуття задоволення. Але у цій гонці проходить життя. Цінувати те, що є, не означає не хотіти і не прагнути більшого.
- Ми часто опиняємося у владі перебільшених страхів. Нерідко те, чого ми боїмося, дуже далеке від реальності. Страшні картини, які ми малюємо собі, можуть ніколи не втілитись або, якщо поглянути страху в очі, можуть виявитися не такими вже й страшними. Варто пам’ятати про те, що якою жахливою не здавалася б ситуація, вихід є завжди, і замість того, щоб нагнітати, варто поглянути на проблему з іншого боку, щоб побачити, яку можливість вона в собі приховує.
6.Часто ми тонемо в рутині, і наше життя стає схожим на сон – ми здійснюємо одні й ті самі дії, буваємо в одних і тих же місцях, нас оточують одні й ті самі люди та події, кожен наступний день схожий, як брат-близнюк, на попередній. Ми просто забуваємо про те, що живемо, зводячи все до буденності, а навколо так багато нового, незвіданого і дивовижного, про що ми колись мріяли. Це призводить до зниження енергетики та занурення у сон. Ви думаєте, що живете, а насправді спите. Найчастіше наповнюйте своє життя новими емоціями, спробуйте робити те, що ніколи не робили, оновлюйте своє життя.
- Одна з основних помилок – ставити гроші на перше місце у своєму житті. Безумовно, гроші дуже важливі, вони відчиняють двері можливостей та допомагають реалізувати бажане. Але не слід забувати, що ми створені Творцем з любов’ю, і тому в кожного з нас спочатку закладено любов, яку для нас так природно випромінювати, ділячись тим, що в нас вкладено від народження. І чим більше ми це робимо, тим щасливішим і наповненим стає наше життя. Чим більше в нашому житті любові та подяки, тим ми багатші.
Любов до близьких і далеких, до того, що ви робите, до себе і життя, цей список нескінченний, хоч і може бути зведений до двох слів: «життя в любові». Любов до своєї справи неодмінно принесе вам гроші, приклади чого ми можемо бачити всюди. Любов чоловіка до жінки дасть йому бажання і сили забезпечити її, любов жінки до чоловіка обдарує його натхненням, яке виявиться у достатку. Тому любов відкриває двері достатку і для того, щоб залучити гроші у своє життя, перш за все наповніть її любов’ю.
- Небажання змінюватися – ще одна характерна помилка. Ми хочемо змін, мріємо про них, але щось змінювати в собі і своїх звичках, вчитися чогось нового ми часто не готові. Переконання, що змінити світ і людей довкола простіше, ніж себе не працює. Бажані зміни так не відбудуться. Почніть із себе!
Саме тому в сучасному швидко мінливому житті нам доводиться постійно пристосовуватися до змін. Як навчитися робити це швидко та ефективно, адже від цього залежить наша успішність? Як витягувати зі змін максимум користі? Чому в одних це виходить краще, а іншим дається важко? Чому одні в результаті злітають на хвилі успіху, інші безнадійно втрачають позиції.
Справа в тому, шо у здатності пристосовуватися (адаптуватися) до змін є три складові.
Когнітивна гнучкість – її ще можна назвати рухливістю мислення, коли людина здатна поєднувати різні типи та моделі мислення у плануванні та прийнятті рішень. Це так зване нелінійне мислення, здатність бачити неявні причинно-наслідкові зв’язки, інтерес до нового, готовність вчитися та змінювати підхід, якщо старий більше не працює.
Емоційна гнучкість – дозволить вам за необхідності бачити емоції з різних боків і змінювати свій підхід, чи це ваші емоції чи емоції інших людей. Час змін завжди супроводжуються підвищеним емоційним тлом, виникають тривоги, побоювання, сумніви, страхи та, нарешті, опір. Емоційна гнучкість дозволяє почуватися спокійно навіть у зоні турбулентності. Не йти на поводу у страхів та інших емоцій, а слідувати вибраному напрямку.
Особистісна гнучкість – що краще бути оптимістом чи реалістом? Добре, якщо вдається поєднувати і те, й інше. Саме це дає особистісна гнучкість. Позитивний реаліст ясно уявляє цілі, бачить реальність і при цьому діє, спираючись на оптимістичні погляди. Він усвідомлює, що можливі небажані варіанти розвитку ситуації, і представляє позитивний сценарій розвитку подій. Коли немає місця оптимістичної короткозорості та песимізму, тоді зміни стають новою можливістю, а не загрозою стабільності.
Якщо ви поки що не можете похвалитися особливою гнучкістю, і час змін є для вас непростим моментом, не засмучуйтеся – всі три складові вміння адаптуватися до змін можна тренувати і розвивати.
Як розвинути когнітивну гнучкість. Навчайтеся у дітей – будьте також цікаві, ставте запитання. Не поспішайте з судженнями та рішеннями, вивчайте, досліджуйте, розмірковуйте і лише потім робіть висновки.
Навчіться приймати відмінності. Використовуйте слово “інший” замість “поганий” або “неправильний”.
Дивіться на всі боки, не замикайтеся в собі.
Розробляйте план, але не прив’язуйтесь до нього. Будьте позитивні та одночасно готові до виникнення проблем. Майте завжди запасні плани.
Як розвинути емоційну гнучкість. Чому б не створити власну групу підтримки? Вас оточують ваші близькі, друзі, колеги, однодумці – ці люди здатні стати чудовою групою підтримки у моменти змін.
Розвивайте емоційний інтелект. Адже 80% нашого успіху в суспільстві залежать саме від нього. Однією з основних властивостей емоційного інтелекту є гнучкість сприйняття та реакцій. Бо саме обдаровані в цьому відношенні особистості стають успішними в нашому дуже непростому, швидко мінливому світі.
Як розвивати особистісну гнучкість. Пам’ятайте, що зміни – це нова можливість, і тільки ви можете скористатися цією можливістю. Тільки від вас залежить, чи стане вона вашим виграшем чи програшем. Навчіться сприймати зміни позитивно. Навчіться бачити вигоди, які вони несуть із собою.
Якщо знадобиться, будьте готові адаптувати свої плани. Цілком природно, що ви знаєте та контролюєте не всі. Тому будьте готові змінити образ дій у разі потреби.
А потреба є. Адже ви знаєте, що тільки 2-5% людей (відповідно до численних досліджень Н. Хілла) досягають успіху. Ви серед них? Ні. Тоді негайно починайте діяти. З чого розпочати? Звичайно, з аналізу своїх думок (переконань), багато з яких до вас «перейшли» від ваших батьків.
Саме ці шкідливі думки налаштовують нас на невдачу. Наведемо кілька прикладів:
«На підставі фактів мого життя (порівняно з іншими) я не можу назвати себе щасливим».
«У мене ніколи не буде достатньо грошей, щоб здійснити свою мрію».
«Адже всі не можуть бути щасливими!»
«Якщо комусь не щастить, то чому має щастити мені?»
«Чим я кращий за інших?»
Це типові приклади Програми Неможливості.
Навіщо вони потрібні? Яка з них користь? Уявіть собі, що ви в своєму комп’ютері встановлюєте будь-яку корисну програму, наприклад, програму редагування текстів, і раптом процес настановам припиняється і на екрані з’являється напис: “Редагування текстів неможливо!”. А це сталося через те, що колись ви вже встановили програму неможливості редагування текстів, яка блокує будь-які редакторські зміни. Різноманітні Програми Неможливості займають багато місця в нашій голові, і їхнє завдання — не допустити появи в ній Програми Можливостей. Абсурд? Звісно!
Жоден власник персонального комп’ютера не встановлюватиме жодних Програм Неможливості. Але чому ж ми це робимо у своїх мізках? Адже як часто, коли ми плануємо якийсь проект, наш мозок видає повідомлення: «Неможливо!». Коли ми беремося за пензель, знаємо, що стати видатним художником неможливо. Коли ми сідаємо за піаніно, то одразу згадуємо, що стати більш-менш гідним музикантом ми не можемо. У п’ятдесят років одружитися, звичайно, неможливо, а знайти високооплачувану роботу — тим більше. І взагалі, все схоже на стару народну мудрість: у двадцять років нема розуму — і не буде; у тридцять років дружини немає — і не буде; сорок років грошей немає — і не буде. То навіщо ми завантажили клітини свого мозку подібного роду інформацією?
Хіба не краще встановити в ньому Програму Можливості та почати жити щасливим та радісним життям.