Сценарій художнього фільму за романом Станіслава Стеценка
«Чорна акула в червоній воді»
Посеред безкрайнього океану у світлі величезної кулі місяця, на чорному гумовому плоту, сидить виснажений чоловік. На чоловікові замість одягу дрантя зі слідами засохлої крові, яке колись було морською формою.
Чоловік притискає до грудей весло, і, нахиливши голову, дивиться, як з води два палаючих, широко посаджених ока, розглядають його. Смерть в океані – звичайна справа.
Риба неквапливо ворухнула хвостом і своєю великою плескатою головою, з кількома рибами-прилипалами на писку, штовхнула пліт.
Чоловік, прилаштувавгись, спробував веслом, наче списом, тицьнути и рибі в жовте око. Не дістав.
— Тварюка ! Потвора! Нічого огиднішого не бачив за усе своє життя! – прохрипів чоловік.— Мерзото, скільки ти вже зжерла моряків? Як ти їх діставала? Нахиляла плота? Залиш мене у спокої! Пливи геть! Геть!
Починало сходити сонце. Океанський монстр, рятуючись від гарячих променів, почав опускатися в глибину.
Риба повернеться. Вона завжди зникала вранці і поверталася увечері. Чоловік нахилився до води, вдивляючись у зелену товщу. Риби не було. Замість риби він побачив своє відображення. Там відбивався чужий, неначе у мумії, череп, обтягнутий чорною шкірою на тонкій шиї.
Зійшло сонце. Чоловік відклав весло і дістав з-під сорочки пластикового, схожого на невеликий циліндр, герметичного міні контейнера, який на мотузці висів у нього на шиї. Чоловік відкрутив кришку, дістав карту центральної частини Тихого океану і довго вивчав її.
Крім карти в контейнері лежав учнівський зошит і пачка стодоларових купюр. Чоловік з чималими зусиллями дістав зошит.
Він поклав зошит собі на коліна. На обкладинці великими кострубатими літерами було написано: «ЩОДЕННИК МОЖЕ БУТИ ПРОЧИТАНИЙ МНОЮ АБО АЛІСОЮ А.». Трохи нижче було намальовано череп зі схрещеними кістками. Чоловік почав гортати сторінки.
***
Титри на екрані: 3 травня 1975 р. Дикторський текст за кадром. Герой читає свого щоденника.
В класній кімнаті учитель історії Гегемон дістає зі свого портфеля ножиці, підходе до парти і заходиться зістригати Милці Гольдфарб манікюр.
Мілка Гольдфарб — це моя симпатична сусідка по парті.
Досить довгі нігті були вифарбувані у яскравий рожевий колір. Гегемон схилився над нею, майже обійнявши, тримаючи лівою рукою її запястя, а правою ножиці і так робив свою брудну роботу. Коли він обіймає Милку, у нього від збудження тремтять руки, чути його важке дихання.
У Мілки Гольдфарб батьки працюють в Індії у радянському торгпредстві і привозять їй купу шикарних шмоток. Мілка збирається після школи поїхати в Америку і стати манекенницею.
Вона взагалі закохана в Америку. Тому її і прозвали — Мілка-Голівуд.
Окрім Мілки Голівуд у коло моїх найближчих друзів входить двоє моїх однокласників: Скажений Чарлі — в миру Сергій Чарлітов. і відмінниця Ірка-Зубрилка — в миру Ірина Щапова.
Скажений Чарлі сидить за партою, що на ряд попереду, а Зубрилка – як справжня відмінниця, на першій парті біля учительського стола.
Щодо Скаженого, довжелезного юнака, все теж доволі просто. Це прізвисько причепилося до нього, ще у початкових класах
І про себе. Я — Кощій, а в миру — Вадик Шевчук. До п’ятого класу мене, правда, називали Вадиком Козаком. Я народився в маленькому козацькому містечку, а потім ми з батьками переїхали в Одесу. Ото ж я і став «Козаком». А вже десь після п’ятого класу, коли я став худим, високим, з Вадика Козака мене поступово перехрестили на Вадика Кощея.
Скажений Чарлі, що сидить попереду, із червоним обличчям через плече зиркає у бік Гегемона і бурмоче прокльони.
– Давай уб’ємо Гегемона!— шипить Скажений. – Ох вже ці ревнощі! Бо він закоханий у Мілку-Голівуд.
– Поговоримо, – підморгую я.
Неспоівано до класу заходить директор школи Семен Семенович Трупіков.
— Ну ось, — каже він — це і є дев’ятий «Б», а це — ваша нова вчителька фізики. Її звати…
Нова учителька увійшла, блиснувши білозубою, як у кінозірки, посмішкою. У неї були вузькі стегна, тонка талія і хода професійної манекенниці. Картину вінчали розкішні темні кучері, нижче плечей, і такі ж темні очі.
Мілка-Голівуд вивела мене із задуми — дала щигля нерівно обрізаним нігтем і сіла поряд. Відкинулась на спинку стільця і закинула ногу на ногу
— Ну що босяк? Вона шикарна? — холодно запитала Голівуд.
— Послухай, — сказав я, — як, вона сказала, її звати? – відповів питанням на питання.
- Хочеш сказати, що тобі памороки забило, закоханий школяре?
«Закоханий школяр»? Ось так, мабуть, і народжуються різні ідіотські прізвиська.
На наступному уроці Голівуд оповіла все докладно:
— Ну, босяче, звати її Алісою. Незаміжня, але має дворічну доньку. Їй 22 роки. Хоча схожа вона на десятикласницю.
***
Чоловік у пошматованій військово-морськійо формі перегорнув останню сторінку, згорнув зошит і ще раз подивився на обкладинку, де був напис: «ЩОДЕННИК МОЖЕ БУТИ ПРОЧИТАНИЙ МНОЮ АБО АЛІСОЮ А.». Вклав зошит до гермоконтейнера з картою і сховав під сорочку.
Чорний гумовий пліт тихо похитувався на невисоких хвилях. Чоловік на плоту озирнувся навкруги. Провів рукою по пошерхлих губах – нестерпно хотілося пити. Іще раз озирнувся навколо – молот-риби не було видно. Повільно рачкуючи, тримаючись за тонкий канат, що звисав зі щогли, спустився у воду. У воді трохи полегшало – спрага відпустила. Він повільно заповз на пліт.
Тепер його почав мучити голод. Траплялось на пліт залітала летюча риба. Та за останні два дні не трапилося жодної рибки.
Чоловік нахилив голову до води. Нижня частина плота була вкрита шаром планктону. Він чув, що планктон втамовує голод. Ребром весла зішкріб трохи планктону і спробував їсти.
Потім взяв у руки свою єдину зброю – весло і щільніше притиснувся спиною до щогли. Мірне погойдування плоту заколисало його.
Чоловік з-під обважнілих повік подивився на зникаюче за обрієм сонце. Морок швидко огортав океан. У напівсні він полинув далеко. До Одеси — курортного мiсті на узбережжi такого далекого Чорного моря.
***
Одеса, коли наприкінці восьмидесятих Горбачов відкрив СРСР для західних туристів, буквально захлинулася вiд їх напливу.
Юна бельгійка – Жаклін О’Тул – у свої шiстнадцять рокiв вже мала звабливу статуру i, помiтивши кинутий в її бiк хтивий погляд, кожного разу здригалася: спершу в тролейбусi, а потiм йдучи темними завулками.
Вона трохи розслабилася, коли опинилась в центрі міста.
Він – цей божевільний старий – призначив їй зустріч на Приморському бульварі. Коли він побачив, що вона переглядає книги в антикварному магазині, то одразу підійшов і запитав:
- Що ви шукаєте, чарівна панно?
- Мені потрібне щось із перших видань Гоголя. Саме тут, в Одесі, Гоголь працював над другим томом «Мертвих душ». Мій батько пристрасний колекціонер книжкових раритетів. А завтра у нього день народження.
— Ви француженка? — спитав старий, обмацуючи її чіпким поглядом колючих очей.
— Ні, бельгійка,— хитнула вона головою.
— Я можу запропонувати вам «Мертві душі» видання 1842 року з автографом Гоголя.
— О! Це те, що потрібно! Скільки це буде коштувати?
— Ну, для вас… Пятсот доларів! Вважайте, книга з автографом автора!
— Домовились.
— Тоді зустрічаємось о сімнадцятій годині біля пам’ятника Дюку Рішельє.
Жаклін не могла знати, що відомий антиквар Йося Кац, був кримінальним авторитетом на прізвисько Циклоп. В Жаклін у волоссі була чудова старовинна шпилька-метелик із величезними діамантами замість очей – подарунок батька-колекціонера. Потрапивши на очі антиквару-бандиту, шпилька автоматично стала смертним вироком його власниці. Циклоп отримав своє прізвисько за те, що замість одного ока мав склянний протез. Навіть у кримінальному світі за надзвичайну жорстокість його вважали садистом. Дахом Каца-Циклопа був сам начальник Одеської міліції полковник Говоров.
Старий поклав їй руку на плече. Жаклін здригнулася, озирнулася і тепер навіть зраділа йому. Вона дістала згорнуті рурочкою банкноти. Він простягнув руку.
- Non, un livre,— заперечила Жаклін, — книга?
- Книга у мене вдома. Я не ризикую носити з собою такі рідкісні речі, – пояснив старий як міг, словами та на мигах. – До мого дому їхати п’ять хвилин на автомобілі!
- О господи, — вигукнула Жаклін. — Звісно, я не зможу поїхати вами.
- Але ж ви казали, що подарунок вам потрібен терміново…
- Так, подарунок конче потрібен завтра! Поїхали, – рішуче вигукнула дівчина.
Автом старого виявився новенький сірий «Рено». Проїхали містом і пять хвилин, і більше. Раптом Жаклін помітила, що автомобіль їде за містом і якраз повертає з широкого Севастопольського шосе на грунтову дорогу. Вона злякано позирнула на старого. Він чекав цього. Не кваплячись, зняв руку з керма і знизу вгору вдарив її ребром долоні по шиї. Дівчина впала лобом на торпеду.
Автомобіль ще півгодини трусився лісовою дорогою, поки не зупинився на березі річки. Дівчина сповзла з сидіння і не подавала ознак життя. Старий підняв її голову за підборіддя — з куточків рота стікали дві тоненькі цівки крові. Він зняв у неї з голови шпильку-метелика і хвилин п’ять милувався діамантами в місячному світлі. Обшукав кишені. В джинсах знайшов гаманця, відкрив, задоволено мугикнув і сховав собі в кишеню.За шпильку можна буде виручити тисяч п’ять «баксів». Як антиквар, він з першого погляду визначив вік — кінець 17 сторіччя. Так що п’ять тисяч зелені, це мінімум. Якщо діаманти, звісно, справжні.
Старий витяг дівчину з машини. Крекчучи, підтягнув її до берега і зіштовхнув із кручі. Вода підхопила тіло, і воно швидко зникло в темряві. Через годину течія винесе його в море.
Циклоп розвернув автомобіль і поїхав у місто. Він був задоволений собою. Зрубав п’ять штук зелені на рівному місці.
***
Начальник Одеської міліції полковник Говоров не міг зустрічатися з керівником одного із бандформувань Циклопом у своєму кабінеті чи будь-якому публічному місці. Тому він зустрічався з ним на міліцейській конспіративній квартирі, що знаходилася на розі Дерибасівської і Леніна.
Циклопу вже було за 60 і погляд його штучного, що ніколи на моргало, скляного ока міг у кого завгодно відправити душу в п’яти. Та начальник Одеської міліції Говоров був одним із небагатьох, хто не боявся Циклопа. Справа в тому, що їх об’єднували дуже багато темних справ і, навіть, дружба у минулому. Тепер вони удвох контролювали, як злочинний світ, так і правоохоронні органи, а значить, практично усе життя у цьому курортному місті.
Сьогодні полковник зустрів Циклопа непривітно і не подав руки. Його голос звучав холодно:
- Вчора зникла дівчина. Бельгійка. Донька відомого бізнесмена Жоз О’Тула, що обіцяв місту інвестиції. Мер скаженіє. Зривається купа контрактів. Що можеш сказати? Де може бути та дівчина?
—Бельгійка? Вперше чую про зникнення якоїсь шмари, — Циклоп стенув плечима, його обличчя залишилося незворушним.
Прискіпливий погляд полковника зупинилися на наче виліпленому з гіпсу обличчі Циклопа. На ньому не здригнувся жоден м’яз. Більш того, наполовину штучний погляд Циклопа легко витримав колючий погляд полковника.
- Вперше? — перепитав полковник льодяним тоном. — Точно вперше?
- Зуб даю! Мої корєшки до цього не мають жодного відношення, — Циклоп гучно зітхнув і розвів руками. — Я не при справах. Вік волі не бачити, коли…
- Але як не твої і не мої, то чиї ж іще? — обірвав його полковник. —Чиї, чорт забирай?! Вона наче під землю провалилася! Пішла з готелю і з кінцями…
- Може заїжджі? Або малолітки затягнули у якусь нору…— Циклоп хруснув пальцями і заходився вивчати дешеву репродукцію «Дев’ятого валу» Айвазовського на стіні. — А може ще знайдеться?..
Запала мовчанка. Полковник встав із крісла, нервово пройшовся по кімнаті. Знову сів, потарабанив пальцями по столу, грюкнув кулаком і, нарешті, вичавив із себе:
- Добре. Будимо вважати що я тобі вірю. А тепер, наступне. Іcторичний музей. Про це написали усі газети. Невідомі побили охоронців і вивезли експозицію: знаряддя середньовічних тортур. Не говори, що ти не в темі.
Циклоп спохмурні, почухав рідке волосся на протилиці:
- Це речі з колекції мого батька. Комісари загарбали нашу фамільну колекцію. На якійсь дибі з цієї колекції мій батько смерть прийняв. Щодня сотні людей дивилися на місце, де він помирав. А я багато років ходив у музей і мріяв забрати усе це. Сховати від людей. Щоб ніхто не торгував витрішками по цій Голгофі мого батька. Це усе належить мені. По праву. Я нікому цього не віддам. Що там у тебе іще?
- З виправної колонії вийшов Кощій. Пам’ятаєш його?
Циклоп хитнув головою. Він дійсно не пам’ятав ніякого Кощія:
- Вийшов з курорту… Кощій?
- Дійсно не пам’ятаєш чи пудриш мені мізки? Той хлопець, що кинув нас на бабки! Шури-мури з училкою крутив, яку ми – пришили і убивство якої ми потім повісили на нього.
- Він вийшов із колонії … – по губах Циклопа промайнула посмішка: він згадав. – Гарна була баба. Ми з нею тоді добре розважилися. І тепер той пацан, її кавалер, вийшов із колонії … І що з того? Маємо злякатися і рвати кігті?
- Не виключено, що він захоче повернутися до міста. У тієї училки залишилася донька. Разом вони можуть спробувати розворушити ту стару справу. Про те , що він не убивав ні училку, ні того водія на березі. Ну і не тільки це…
- А що ж іще?
- Ми тоді не знайшли грошей.
- Так, капусту не знайшли, — погодився Циклоп. І на його досі незворушному обличчі вперше промайнула тінь зацікавленості.
- Я вважаю, що доньку треба придушити. Так надійніше. А за Кощеєм пусти хвіст. Знайти його схованку. Якщо він виведе нас на гроші, то їх треба забрати, а його самого пришити. В море не кидати, обох закопати в лісосмузі, щоб з кінцями.
- А якщо пацан не виведе на ничку?
- Повинен вивести! Він не встиг тоді їх усі витратити. Як не як тридцять косих. А якщо навіть не виведе на гроші, то його треба все одно пришити. Він знає тебе і, що набагато гірше, знає мене. Під час суду погрожував, що коли вийде, уб’є нас обох.
- Мені погрози того жовторотика до дупи! — презирливо кинув Циклоп.
- Будемо спати спокійніше, якщо він теж спокійно спатиме на метр під землею.
- Ти змінився, кент, почав говорити, як Шекспір: «спокійно спатиме під землею»… Не лови мандраж, мент! Ничку знайдемо, капусту поділимо навпіл, і прижмуримо твого жовторотика! — реготнув Циклоп.
- Досить мені фуфло засаджувати! І що ти собі дозволяєш, блатата?! Може на свободі занадто довго гуляєш? ! І не сподівайся мене кинути: забрати капусту і сказати, що грошей не знайшов. Щоб ти не вирішив гратися зі мною я пущу за тобою своїх людей. Але виконавець — ти. Тож спочатку — дівка. А потім гроші і той зек. Це все. Іди геть!
***
Наступного дня під вечір Циклоп зупинив «Рено» біля валютного бару під неоновою вивіскою «Ресторан «Золотий берег». Зайшов до бару і всівся біля стійки.
- Хлопче, – гукнув бармена.
Бармен, високий брюнет у білій сорочці з краваткою-метеликом, посміхнувся йому, як старому знайомому:
- Салют. Є клієнт.
- Мокрушник?— зацікавився старий. Його склянне око хижо виблискувало, віддзеркалюючи світло лампи над барною стійкою.
- Так. Сидів за вбивство, щойно «відкинувся». Не може знайти роботу. Перебивається дріб’язком.
- Сидів за мокряка… Постривай… А яке поганяло у того мокрушника? — Циклоп відразу згадав про Кощія.
- Козак, — відповів бармен.
- Козак? Не чув про такого. На мокру справу погодиться?
- А чому ні? Йому не вперше. Говорю ж тобі – сидів за мокряка. Не помирати ж йому з голоду. На безриб’ї і карбованець — гроші. Та чому б тобі послати на цю справу своїх?
- Це тебе не обходить. Старі гріхи. Треба, щоб моїми корєшками там і не тхнуло. Отже, так. Скажеш тому фрайєрку, що сьогодні о десятій вечора на автостоянку біля готелю «Одеса» прийде дівчисько. Буде одягнена в сірого светра і коротку шкіряну спідницю. Ляльку звати Марією. Їй вже заплачено за ніч з клієнтом. Він піде з нею на хазу, за хазу теж заплачено, і там тихо, без шуму її придушить. А перед цим може з нею побавитися. Гроші тримай, – кинув кілька купюр на стіл. – За таку роботу цього навіть забагато. Ще й кайф на шару отримає. Капусту фрайєру віддаси, коли зробить справу. Про мене ні слова.
Старий витяг з кишені ще кілька згорнутих рурочкою банкнотів і шпурнув їх бармену.
— Хочу трохи гужанутися. Дай «горючки»: два коньяки «Хенесі» — мені і оцій біксі. І дай ще «коксу»… — кивнув на дівицю, що сиділа поряд на високому барному стільці.
Дівиця з кавуноподібними грудьми в низькому декольте, зиркнула на нього і звично-звабливим рухом підтягнула до себе коліна так, що стало видно товсті стегна. «Кавуни» заколихалися у вирізі, наче запрошуючи негайно скуштувати їх. Вираз її обличчя, досі сонний, тепер став млосно-звабливим. Вона нахилилася до старого і тихо сказала:
— А може, підемо до мене, я тут недалеко…
Він посміхнувся і поклав їй руку на коліно. Рука повільно поповзла під спідницю. Дівиця й не могнула. Вираз її обличчя не змінився. Бармен, що бачив усю сцену, налив коньяк і поставив бокали перед старим і дівкою. До старого посунув ще й накритий серветкою пакетик з кокаїном. Старий швидко заховав пакетика до кишені і байдуже відвернувся до телевізора. Потім нахилився до дівки:
— Я вже немолодий, — сказав старий дівці. — Секс для мене — порожній звук. Мене цікавлять інші розваги.
— Ну, нічого, я вже зумію тебе розворушити, — хихикнула настирлива дівиця.
Старий зловісно посміхнувся. Коли вони попрямували до виходу, бармен спритно потер купюру між пальцями і, впевнившись, що вона не фальшива, засунув до каси.
Автомобіль переїхав по містку через річку Дерикойку і повернув у бік порту.
- Зупинись біля цього п’ятиповерхового будинку.
Дівиця йшла попереду і трикотажна міні-спідниця, що, як рукавичка, облягала круті стегна, заклично рухалася — вгору-вниз, вгору-вниз.
Старий, із зловісною посмішкою на обличчі, не відводив очей від цієї картини.
Обстановка квартири була в стилі «модерн». Ворсистий килим, в якому ноги тонули по кісточки. Стіни оббиті тканиною. Величезна софа. Новенькі, в дорогих палтурках, без сумніву — для інтер’єру, книги. Було помітно, що дівка не бідує.
— Я в душ, — дівка посміхнулася старому звабливою посмішкою.
— Угу, — відповів старий. — Давай, почисти пір’ячко.
Коли дівиця зникла в душі, він дістав із кишені пакетик із кокаїном, насипав на тильну сторону долоні і гучно вдихнув. На обличчі його заграла посмішка блаженства. Потім зазирнув у всі кутки, взяв на кухні ножа і шматок шпагату, розрізав його на чотири частини. Витяг з гнізда телевізора штекер і відрізав майже метр телевізійного кабеля.
Дівиця вийшла з душу в короткому махровому халаті, але в туфлях на високих підборах.
— Роздягайся, — безбарвним тоном сказав старий. — Лягай. Підніми руки.
Вона скорилася. Він обв’язав її руки шпагатом, а кінці прикріпив до ніжок софи. Дівиця не виказала особливого занепокоєння.
— Якщо ти думаєш, що це буде тебе збуджувати — я не проти, — сказала вона і посміхнулася клієнту.
— Тебе, шльондру, не питають! У моєму віці це вже не збуджує, — пробурмотів у відповідь старий. Закінчивши в’язати руки, те ж саме він зробив з її ногами. Дістав з кишені пакетик з кокаїном. Висипав пучку на долоню і, закриваючи по черзі то ліву, то праву ніздрю, голосно вдихнув. Взяв у руку шматок телевізійного кабеля. Накрутив на долоню.
— Що ти робиш?! А-а!.. — заверещала дівиця, вигинаючись усім тілом. Шпагат уп’явся їй в шкіру, залишаючи багрові відбитки. Старий засунув їй в рота кут ватяної ковдри, і вона замовкла.
Дівиця здригалась лише до десятого удару. Потім тіло її обм’якло. Груди, ноги і живіт були в яскраво-червоних смугах, що ледь помітно кров’янилися.
Старий підійшов до бару, дістав початий «Портвейн» і хильнув прямо з пляшки. Взяв ніж і перерізав шпагат. Був уже під дією кокаїну, і ніж залишав на ногах і зап’ястях порізи. Кинув на диван поряд з нерухомим тілом стодоларову купюру.
Повернувся додому під ранок, швидо роздягнувся і зразу ж заснув міцним сном.
* * *
Прізвисько убивці, якому замовили придушити дівчину, було Козак, на зоні він його отримав за відчутний український акцент, але в Одесі його частіше називади Кощієм.
Кощій підійшов до шістнадцятиповерхового готелю «Одеса» точно о десятій.
Він не пішов одразу на автостоянку, де один за одним під’їжджали автобуси із запізнілими туристами, а спустився сходами до скверу між автостоянкою і готелем. Дівчина років п’ятнадцяти в сірому светрі і чорній шкіряній спідниці стояла, прихилившись до ліхтаря. Вона нетерпляче озиралася, мабуть, когось чекаючи. Коли повернула голову до п’ятдесятиметрового громаддя готелю, світло впало їй на обличчя.
Кощій, здається, впізнав у дівчиськові когось, бо зразу зблід і відступив у тінь. Він кілька хвилин вдивлявся в обличчя дівчини, бурмочучи ім’я, яке назвав йому бармен — «Марія, Марія…», потім витер краплі поту з чола і помчав за тролейбусом, що саме рушав від зупинки.
Бармен, що на свою біду трохи затримався після закриття закладу, був дуже впертим, та убивця, якому кілька годин тому він доручив придушити дівчисько, виявився упертішим.
Бармен лежав на підлозі серед столів на яких догори ніжками стояли стільці і стогнав від нестерпного болю. Убивця стояв над ним, упершись коліном у плечовий суглоб, і повільно відводив руку догори.
- Адреса старого?
- Якого старого?— по щоках бармена текли сльози.
- Адреса Циклопа! Уторопав?
- Вони уб’ють мене, коли я скажу…
- А якщо не скажеш, я переламаю тобі всі кістки, а потім скручу в’язи, — убивця різко рвонув руку догори. Плече хруснуло, і бармен втратив свідомість.
Убивця пішов за стійку і повернувся зі склянкою води, хлюпнув барменові в обличчя. Той застогнав.
- Адреса?
Убивця уперся коліном у друге плече і заломив другу руку догори. Нахилився до вуха бармена:
- Адреса?
Прикушені до крові губи бармена ледь чутно прошепотіли:
- Великий будинок на розі вулиць Гоголя і Московської…
- Ну що ж, — промурмотів Кощій, — будемо сподіватися, що одноокий не дуже засмутиться через візит непроханого гостя…
***
Одеса. Літо 1988 року. Чергове, але дивне, убивство схвилювало місто, Такого ще не траплялось. У величезному, схожому на палац, будинку на розі вулиць Гоголя і Московської — посадили на палю шістдесятирічного пенсіонера. Тіло було скручене у смертельних судомах.
Слідча група, що прибула на місце злочину, ледве змогла зняти тіло, обв’язане за плечі капроновою мотузкою. Паля була частиною великого металевого станка часів інквізиції. Мотузка, була накручена на дерев’яний циліндр з ручкою. Обертаючи ручкою циліндр, людину опускали, допоки паля не проштрикнула її тіло.
У трупа не було одного ока, а на підлозі лежали рештки розтоптаного очного протеза. Величезна квартира убитого нагадувала антикварну крамницю, ба, навіть невеличкий музей. На стінах висіли картини Айвазовського, Маковського. А ще у квартирі була величезна колекція середньовічних засобів для тортур. Тож поява тут палі, яка прохромили пенсіонера, не здавалася таким уже дивом.
Особу вбитого достатньо швидко встановили. Тіло належало кримінальному авторитету Йосі Кацу на прізвисько Циклоп. Як тільки це стало відомо, на місце злочину виїхав особисто начальник Одесинської міліції полковник Говоров.
Увечері він викликав начальника управління кримінального розшуку:
- Начувайтеся, коли вбивцю не буде знайдено за тиждень, я зроблю з вами те ж саме, що зробили із однооким пенсіонером.
***
Убивця злодія у законі Циклопа — Кощій (він же Козак) з’явився на площі Радянської армії теплим літнім вечором.
Одяг Кощія був дешевий. Коротка стрижка і наколки на руках видавали у ньому зека, який щойно «відкинувся» з-за грат. Проте кілька жінок з величезної черги за «Останкінською» ковбасою затримали погляд на його досить симпатичному вилицюватому обличчі.
Він підійшов до кіоску і купив газету «Вечірня Одеса». Сівши на лавку, зразу відкрив розділ кримінальної хроніки і уважно прочитав повідомлення про посадженого на кілок пенсіонера, зупинив погляд на фотографії вродливої дівчини з пишним темним волоссям, заколеним шпилькою у вигляді метелика. Підпис під фотознімком сповіщав:
«Вийшовши з готелю «Ореанда» 23 серпня 1988 року, безслідно зникла дочка відомого бельгійського бізнесмена Жоза О’Тула, що перебуває в Одесі з діловим візитом. Особливих прикмет немає. Волосся заколене шпилькою у вигляді золотого метелика з двома діамантами замість очей. Жоз О’Тул провів прес-конференцію, на якій заявив, що виплатить винагороду у сумі сто тисяч американських доларів тому, хто надасть реальну інформацію про місцезнаходження доньки».
Кощій дістав з кишені шпильку у вигляді золотого метелика з двома діамантами замість очей і довго роздивлявся її.
Флеш-спогад: Кощій дістає цю шпильку з кишені мертвого Йосі Каца в його квартирі.
Чоловік вирвав замітку зі знімком і, загорнувши в неї шпильку, сховав до кишені.
Знайомим здавна шляхом, перетнув пустир, дістався потрібного будинку. Подивився на два кутових вікна на передостанньому поверсі. Вікна були темними.
Увійшовши до ліфта, натис кнопку «8». На площадці хвилину роздумував, тримаючи в руці відмичку, потім засунув її в замкову щілину і повернув.
Квартира була обставлена з належним шиком. Ліжко стояло розібране. Поверх ковдри лежала зібгана нічна сорочка. На журнальному столику стояли два бокали і відкоркована пляшка вина. Пахло цигарками і парфумами.
Кощій пройшов у кухню. Він взяв зі столу ножа і опустився на коліна, встромив ножа в щілину, підважив дошку з підлоги.
З-під неї дістав згорток у пожовклому газетному папері і зім’ятий учнівський зошит. Зошит струсив від пилу. На обкладинці було написано: «ЩОДЕННИК МОЖЕ БУТИ ПРОЧИТАНИЙ МНОЮ АБО АЛІСОЮ А.». Погортав його, поклав на місце. Розгорнув згорток — там були кілька пачок американський доларів. Витягнув з однієї кілька купюр, решту загорнув у газету, поклав згорток у тайник і прилаштував половицю на місце.
Потім пішов до спальні і ліг на ліжко, не роздягаючись і не знімаючи черевиків.
З напівсну Кощія вивів скрегіт замка. В передпокої увімкнулося світло. Зайшла жінка, повісила сумочку на ручку дверей і скинула туфлі. Наспівуючи, пройшла у ванну. Зашуміла вода. Зняла білизну і залізла до ванни. В неї був розкішний бюст і стрижене світле волосся. Помившись, вилізла з ванни, накинула халат і стала, дивлячись у дзеркало, розчісувати волосся. І лише тепер помітила силует за спиною.
Вона охнула, випустила масажну щітку і позадкувала від дзеркала.
- Я тут, позаду, — сказав він. — Не обертатися. Це пограбування. Не роблячи різких рухів, дістань всі гроші, що є в квартирі, і поклади на стіл.
Жінка повільно підійшла до шафи. Дістала скриньку. Руки тремтіли і відмовлялись її слухатися. Вона впустила скриньку, і купюри вкрили підлогу.
- Тепер підійди до стіни, повернися і розстебни халат.
Вона повернулася і ледве змогла зробити те, чого він вимагав.
- Добре. Груди, щонайменше, третій розмір. Тепер кілька разів повернися. Чудово! Я задоволений. Привіт, Голівуд!
Мілка-Голівуд відпустила поли халата, приклала руки до рота, ледь чутно промовила:
- Кощій, – і кинулася йому на шию. Вона обіймала його, і сльози нескінченною річкою текли з очей:
- Скільки років пройшло, Кощію! Так це ти прикінчив того пенсіонера? Ну – неслабо! То був Циклоп? Говорили щось жахливе. Це правда – про кіл? Я одразу здогадалася, що це твоя робота, Кощію…
Зачіска у неї розтріпалась, сльози стікали по щоках.
- А ти погарнішала, – відзначивподумав Кощій. – Та, як і раніше, цокотиш без упину.
- В тюрязі мене називали «Козаком». Через акцент.
- Кощій, Козак, яка різниця?! Але ти дуже ризикуєш. Двоє – вже жмури. Але залишився той, третій. Він тепер начальник міської міліції. Все місто у нього ось тут, – сказала Мілка крізь сльози, – стисакаючи кулачка. – Так що можеш вважати себе покійником.
- Дякую. Але я оптиміст.
- Прощу, Кощію. Я тебе чекала раніше. Тобі ж дали не так багато за те, що випустив кишки тому типові.
- Ні, небагато. Червонець… А потім додали ще три.
- То чому ж ти не розповів нічого на суді?
- Я намагався, щось там пояснювати. Та мене навіть слухати ніхто не збирався. У тих бандюків усе було схоплено. Вони погрожували, що почеплять на мене ще вбивство шофера – я залишив там достатньо відбитків пальців. Так що у вирокові був Стиляга, а потім, за результатами, додаткового розслідування припаяли убивство… – Кощій затнувся і подивився на Мілку.
Вона опустила очі. І Кощій і Мілка-Голівуд замовкли. Вони обоє подумали про ту жінку, яка була причиною усіх подій тринадцятирічної давнини, і котра тепер була мертвою.
Голівуд перша порушила ніякову тишу:
- А ти красунчик, як і раніше, — вона витерла сльози на щоках рушником, — і зовсім не змінився.
- Я змінився. І ти змінилась. Але в кращий бік. А ти заміжня?
- Хіба така жінка як я може бути одна? Ображаєш! Звісно, заміжня. Дітей, поки що, немає. Мій чоловік — капітан першого рангу Штерн командує «Чорною акулою» — ядерним підводним човном! У нього квартира в Севастополі. Але він зараз у поході. І тому я живу в Одесі. Не люблю Севастополя. Я люблю Одесу. Живу в кайф і собі ні в чому не відмовляю. А ти в тюрмі, сподіваюсь, не став гомиком?
- Здається, ні. Ти — заміжня. Навіть і не віриться…
- Що такого, ти не просив мене дочекатися твого звільнення.
- Точно. А як твій чоловік? Його не лякає твій експресивний характер?
- Він любить мене і дивиться на мої витівки крізь пальці. Так що у мене – все джаз.
Мілка сіла на диван, взяла келих коньяку і випила одним духом. Від цього руху її халат розіпнувся. Вона одразу його запнула.
— Значить, усе джаз…
— А що було робити? Ти б зраджував мені з тією, якби… — наче виправдовуючись, зауважила Голівуд, і замовкла на півслові.
— Якби вона була жива, — закінчив за неї Кощій. — Ну добре, то справа минула. Ну, Голівуд, так будемо розважатися? — він потягнувся до неї.
— Нагадую: я заміжня, — трохи картинно відсторонилася Мілка.
— Перше кохання найсильніше, — він поклав їй руки на плечі. —Розлучишся з своїм капітаном…
— Це пропозиція…— вона з посмішкою дивилася йому в очі.
— Руки і серця…— він витримав погляд і посміхнувся їй у відповідь.
— Будемо вважати, що я повірила. Хай така пропозиція, аніж ніякої. Постривай, — Мілка налила повний келих коньяку і простягла Кощієві. Потім ще один — собі. — Пий. Тепер все буде джаз, все зміниться. Ми поїдемо звідси, подалі від спогадів і цих людей, котрі не залишать тебе у спокої. Зараз уже можна їхати за кордон. Хоч і у Голівуд…
Вона сіла йому на коліна, він обійняв її. Їхні тіла переплелися й покотилися по ліжку. Кощій встиг поставити свій келих на стіл, а мілчин — із дзвоном упав на підлогу…
…Ранок був дощовим і холодним. Дощ барабанив у стіну, неначе град. Потоки води лилися по запітнілому склу.
Мілка в халаті кольору кави, під яким більше нічого не було, збирала на підлозі скалки від розбитого келиха. Кощій, загорнувшись у простирадло, ніби в хітон, лежав на дивані і палив цигарку за цигаркою.
— Послухай, а що сталося з її донькою?
— Чиєю донькою? — процідила крізь зуби, добре розуміючи про кого йдеться. — Дізнавшись, що її мати плуталася з учнем, вона закололася кухонним ножем, а потім викинулася з дев’ятого поверху. Дідька лисого я тобі щось скажу, закоханий школяре!
***
Примирення відбулося близько полудня, коли сонце визирнуло з-за хмар. Сонячні зайчики стрибали по стінах і не залишали жодного шансу Мілчиній злості. Вона дістала з шафи святковий костюм свого чоловіка і кинула його Кощію:
— Одягайся, закоханий школяре, не будемо ж ми сидіти, набурмосившись, до ночі.
Кощій не дуже здивувався. Мілка завжди була дівчиною непередбачуваною, з несподіваними перепадами настрою.
Хлопець повернувся перед дзеркалом і невдоволено знизав плечима:
— Голівуд, твій чоловік — досить-таки огрядний парубок, і я дуже незручно почуваю себе в цьому одязі.
— Не шкодить. Ти ж був одягнений, мов опудало, — відповіла Мілка, закінчуючи макіяж. — У такому вигляді чоловік поряд зі мною знаходитися не може. Будуть думати, що до мене причепився жебрак, і гнатимуть з усіх пристойних закладів.
— Звідкіля мені було знати, що зараз носять? В тюрязі за новинками моди якось не дуже слідкуєш. А ти — невже збираєшся йти в цьому?
На Мілці була міні-спідниця, навряд чи ширша двох долоней та блузка із вирізом на спині ледь не до пояса.
— Я пам’ятаю, що ти полюбляєш міні, але щоб так. Ти ж майже гола!—продовжував дивуватися Кощій-Козак.
—Зараз мода на міні! У мене гарні ноги і гарна фігура. Чого маю соромитися? Я все купую в «Берізці», від провідних дизайнерських бутіків світу! Це зараз носять і в Парижі, і в Нью-Йорку. І, навіть, у Голівуді.
—А, ну якщо у Голівуді, то інша справа, — з іронією погодився Кощій. — Так би одразу і сказала. Тоді можна й міні. Тим більше, що зараз за тобою не слідкує Гегемон. До речі, а що з ним сталось?
— Я чула, що він одружився з якоюсь старою гримзою і виїхав десь на Донбас.
— А Чарлітов закінчив морське військове училище. Капітан-лейтенант. Служить у мого чоловіка в екіпажі.
— Скажений Чарлі — в екіпажі у твого чоловіка? Ні фіга собі! Та він же в десятому класі постійно упадав за тобою! Неймовірно! Скажений служить у твого чоловіка і, мабуть, як і раніше закоханий у тебе?
— А ти як думав? Проходу не дає…
— Кльово! Флотський любовний трикутник. Скажений історика Гегемона хотів убити за те що косо на тебе дивився. Гримуча суміш. Чарлі — ревнивий, а, значить, дуже небезпечний. То він же твого чоловіка викине за борт.
— Не турбуйся, закоханий школяре, Чарлі не такий дурень, як ти. І від кохання голову не втрачає.
— Може й так…— стенув плечима Кощій. — Тоді інша справа. Значить Штерн у безпеці. А як там твоя подружка Ірка-Зубрилка Щапова? Потрапила до Штатів? Ви ж обидві туди збиралися…
— Мені і тут добре. А Ірка… Вона таки вступила до університету в Харкові. На факультет іноземних мов. Збиралася заміж за якогось тунісця. Обіцяла запросити на весілля. Сумувала, що діти будуть темношкірі. А потім… Потім зникла…
— Як це зникла?
— Просто — зникла. Наче випарувалася. Її батьки їздили до Харкова. Підняли на ноги усю міліцію. Здається, оголошували всесоюзний розшук. Фото було розклеєно на стендах «Їх розшукує міліція». Жодного результату…
— Ні фіга собі! Зубрилка Щапова зникла! Шикарна дівка була. Хоча гарній дівці зараз не просто вціліти серед усякої наволочі.
— Ага. Наприклад, серед маніяків, що переслідують своїх учительок,— не втрималася, аби не вколоти Мілка. — Закоханий школяр!
— Слухай, Голівуд, а можна попросити тебе про одну дрібницю? Тобі це нічого не вартуватиме.
— Про яку дрібницю? — насторожилася Мілка.
— Можна щохвилини не називати мене «закоханим школярем»?
Мілка розреготалася. Довго не могла зупинитися:
— Ах ти босота! Зачіпає за живе? Можна буде. Як тільки впевнюсь, що у тебе в голові мізки, а не полова, як раніше, — відрізала Мілка. — то одразу забуду цей вираз. Назавжди.
***
Зворотній кадр. Титри: П’ять років тому. Мілчина подруга Ірина Щапова, вона ж — Ірка Зубрилка, навчається на останньому курсі Харківського державного університету на факультеті іноземних мов. От вона сидить в обіймах свого бойфренда, тунісця Фарада, зі сміхом відштовхуючи його руку, яку він намагається засунути їй під блузку. А на газоні тренується група каратеїстів.
— Irene, permettez-moi de vous invites au restaurant? (Ірен, можна запросити вас у ресторан?)
— Combien cela coute-t-il? (Що це мені буде коштувати?)
— Il faut payer d’avance (Потрібно буде розрахуватися наперед), — він цілує її.
Та в ресторан вони не потрапили. Каратеїсти раптом охопили їх півколом, тренер, в чорному кімоно, підійшов і, пред’явивши посвідчення майора КДБ, заарештував обох.
В КДБ Фараду було висунуто звинувачення у шпигунстві на користь ЦРУ. Дебісти зняли на плівку, як він фотографував корпуси Інституту наднизьких температур. На передньому плані була Мілка-Зубрилка. Але кедебісти вважали, що Мілка на фото тільки для прикриття, то ж вона, як мінімум — співучасниця. Через тиждень Фарада вислали за межі СРСР, а Ірина потрапила до КПЗ у харківській тюрмі.
Наприкінці першого тижня «блатнячка» на прізвисько «Зойка — золоті ручки» забажала мати її у своєму гаремі. І коли Ірина відмовилась, її свита вночі до посиніння побили Ірину мокрими рушниками з піском.
В тюремному госпіталі до неї підійшов співробітник КДБ і запропонував вступити до спеціальної школи. Щапова відразу погодилася, аби знову не потрапляти у зойчині «золоті ручки».
Школа розташовувалась у підмосковних Химках. Спочатку Ірині здавалося, що її готують до роботи перекладачки, але пізніше вона зрозуміла, що профіль школи дещо інший. Десь за місяць навчань, коли після відсіву, їх залишилося вже четверо, дівчатам показали фільм про інтимне життя. Викладачка примусила кожну детально прокоментувати і переказати побачене. Деякі з дівчат червоніли і відмовлялися говорити. Найсором’язливіші через тиждень перевели у відділення перекладачок.
Через місяць постійних переглядів фільмів про найрізноманітніші аспекти інтимних стосунків чоловіка і жінки, статеві збочення, Ірина могла відповісти на будь-яке запитання зі знанням справи, характерним хіба що для лікаря-сексопатолога.
Однак в неї виникали проблеми тоді, коли вони перейшли до індивідуальних занять. Ірині дістався брюнет — високий і досить симпатичний.
- Курсант грає роль іноземця, – напередодні викладачка поставила Ірині умови зустрічі, – він опирається твоєму шарму. А ти повинна подолати опір і спокусити «непоступливого джентльмена».
Роль непоступливого іноземця курсант зіграв досить посередньо. Менше ніж через годину вони опинилися в ірининому ліжку.
Але це було не найжахливіше. Майже шоком для Ірини стало те, що вранці на заняттях перед їх групою були прокручені всі постільні сцени. Молода, майже одного віку з Іриною, викладачка кричала на неї:
— Снігова королева знайшлася! Ти повинна була займатися ним, а не він тобою! Увесь процес мав бути досить довгим, клієнт обов’язково мав вибалакатися, — викладачка перейшла на деталі.
З того дня щось зламалося в характері Ірини. Мабуть, це була остання крапля, котра переповнила чашу. Людські стосунки втратили для неї всякий сенс. Навчання продовжувалося близько двох років. За ці два роки Ірина перетворилася на безжалісний цинічний сексуальний механізм, здатний зробити з будь-яким чоловіком все, що їй накажуть.
Ірина отримала у постійне користування фешенебельну трикімнатну квартиру, нашпиговану теле-відеоапаратурою, де приймала кого і коли їй скажуть. Так вона працювала приблизно рік, а якось, їй скахали, що її викликає керівник відділу зовнішньої розвідки Мортон. Але насправді їх чекав не тільки Мортон, з ним був сам Андропов.
— Здрастуйте, Ірино, — надзвичайно люб’язно звернувся Андропов до Ірини.
— Здравія бажаю, Юрію Володимировичу, — ошелешено, відповіла вона.
Кілька хвилин тривала розмова, яка ні до чого не зобов’язувала. Нарешті Андропов перейшов до справи.
— Майте на увазі, що я зроблю вам пропозицію, і якщо в цій пропозиції вам щось здасться неприємним, ви одразу скажіть. Обіцяю, що висновків робити не збираюся. Я тільки намалюю вам загальну картину. І тільки якщо ви відповісте «так», перейдемо до подробиць.
Вони з Мортоном перезирнулися.
— Одним словом, ми хочемо підмінити одну досить поважну особу в одній зі східних країн своєю людиною. Ви майже ідеальна кандидатура.
Спіймавши запитальний погляд Ірини, Андропов сказав:
— Питайте…
— Чому я?
— Ви схожі на цю людину. Не як дві краплини води, але форма обличчя, колір очей… Загалом, буде необхідна невелика косметична операція, підправити форму вух та носа. Кілька дрібних штрихів… Словом, це все, що я можу поки що сказати. Чекаємо на вашу відповідь. Я не буду вас квапити. Не треба відповідати зараз…
Наступного дня, коли Мортон подзвонив їй, вона відповіла «так».
***
Джунглі починалися майже одразу за стінами королівського палацу і вкривали увесь острів. Містечко звалося Фа-Шер і було столицею карликового королівства Сеапуту, що в перекладі означало «Акулячі острови». Столиця — містечко з двадцятьма тисячами мешканців — розташувалася на узбережжі і з трьох боків була оточена непролазними хащами бамбуку, ліан та папороті. Чудові пляжі Акулячих островів завжди були пустельними, тому що через великі глибини море тут кишіло акулами та баракудами.
У королівському палаці було триста кімнат і десять залів. Посеред однієї зали знаходився басейн-акваріум з блакитного скла. Сьогодні в басейні плавали десять оголених дівчат. Єдиним чоловіком, якому дозволялося розділити дозвілля принца Сеапуту, старшого сина короля, був його особистий секретар Салех. Принцу щойно виповнилося сорок і понад усе він страшенно хотів стати королем. Здається, ніщо не могло йому завадити, крім однієї дрібниці. Принц і принцеса не мали спадкоємця і через це з волі короля влада могла дістатися молодшому братові принца — Асаду, що мав аж трьох синів.
Особистий секретар принца і його кращий друг Салех був того ж віку, що й принц і більш за все хотів стати візиром, тобто прем’єр-міністром. Вони разом навчалися в університеті в Пізі. Ще в Пізі Салех зійшовся італійською терористичною організацією, що повністю фінансувалася КДБ.
— Я не можу розлучитися з принцесою, її родичі — впливові люди. Я не можу її вбити — зникнення видасться дуже підозрілим. Якщо королем стане мій брат, мені, в кращому разі, доведеться поїхати послом кудись в Африку, а в гіршому — загинути від руки найманого убивці або провести решту своїх днів на Суафі, де розташована державна тюрма.
— Я довго розмірковував,— вкрадливо, з нахилом голови, як цього й вимагала розмова з особою королівської крові, почав Салех, — і, здається, знайшов вихід. Якщо ваша світлість погодиться, я зможу замінити вашу дружину жінкою, схожою на неї як дві краплі води. Рідна мати не зможе розрізнити, хто є хто. А її родичів відправимо на Суаф.
Принц позирнув на Салеха так, наче побачив привида. Цю пропозицію він чув не вперше.
Салех наповнив келихи:
— Вона мене давно не хвилює як жінка. Я її ненавиджу, а разом з нею і такий тип жінок.
— Не хвилюйтеся, нова дружина виправдає ваші найсміливіші надії, а через рік народить вам сина. Спадкоємця престолу. А на Суаф, крім родичів принцеси поїде ще й ваш брат Асад.
— Ти пропонуєш мені державну зраду. Та за тобою самим плаче камера на Суафі! — намагався заперечити принц, досить нерішуче.
— І що ж ти просиш за свою послугу? — питання прозвучало тихо і невпевнено.
— Коли ви станете королем, то дозволите адміралу Балтіну розмістити на одному з островів, швидше за все, на Суафі, пост радіотехнічної розвідки.
— Наше королівство завжди було нейтральним.
— Таким воно буде й надалі, — розвів руками Салех. — Але вже під керівництвом його високості Асада — вашого брата. Радіотехнічний пост за довгі роки щасливого правління. Дрібниця, маленька послуга великій країні і багато років її вдячності і підтримки.
— А що собою являє цей пост?
— Кілька автофургонів зі станцією стеження за військовими кораблями НАТО. Офіційно це буде радіостанція, що транслюватиме радіопередачі.
— Які передачі?
— Розважальні передачі на смак вашої високості. Адже відомо, щов Пізі ви стали великим шанувальником італійської естради.
— Мені це подобається… Втім, не має значення. Я хочу спочатку побачити цю жінку.
— Жодних проблем. Завтра вона буде в покоях вашої високості. Ви навіть не відчуєте зовнішніх змін. А принцеса зникне…
Принц замислився, потім розреготався:
— Ну і справи! Мій майбутній візир — російський шпигун! Але нічого. Почекайте, я ще вам всім покажу!
Салех посміхнувся і, як завжди, догідливо схилив голову.
— Танцюють всі! — принц підвівся і ляснув у долоні.
Дівчата вже повиходили з басейну і в прозорих накидках несамовито заходились вихилятися під какофонію музики.
***
Швидкохідний катер відійшов від підводного човна і незабаром висадив на пірс загорнуту в темне жінку. Особистий секретар принца Сеапуту Салех накинув їй на плечі теплу шаль і провів до автомобіля. Шофера за кермом не було. Салех щось крикнув капітану катера. Капітан, в халаті та чалмі, виструнчився і стрибнув з пірса на палубу.
Катер відразу відійшов від пірса і з ревом помчав у океан. Салех і жінка мовчки сиділи в автомобілі. Через п’ять хвилин Салех дістав з кишені плескату коробку величиною з долоню, витягнув з неї телескопічну антену і натис кнопку. Нічого не сталося. Він заметушився, увімкнув у салоні світло, труснув коробку, що виявилася портативним радіопередавачем.
— Автомобіль екранує радіохвилі. Треба виставити антену, — раптом тихо, на правильному місцевому діалекті сказала жінка. Вона не скинула вуалі і навіть не ворухнулася.
Салех здригнувся від несподіванки і позирнув у її бік. Прочинив дверцята і висунув руку з передавачем назовні. Натиснув кнопку.
Катер за одну мить перетворився на купу плаваючих уламків. За кілька хвилин серед уламків уже шаленіла зграя акул.
Щойно берега досяг звук вибуху і далеко в океані на мить з’явився жовтий сніп вогню, Салех завів двигун і автомобіль помчав у бік королівського палацу.
***
Велика біла акула була символом королівства Сеапуту. Щовечора велика біла акула, яку принцеса називала Курсі, припливала до Зеленого Гроту. Щовечора принцеса кидала Курсі якісь ласощі. От вона схилилася над кам’яним урвищем, де внизу гуркотів приплив і нетерпляче снувала туди-сюди Курсі, очікуючи їжі. Салех тільки ледве підштовхнув принцесу. Її відчайдушного крику ніхто не почув. Пінні буруни, котрі відразу стали червоними, палахкотіли внизу
Салех сів у автомобіль і повернувся до загорнутої у темну тканину жінки. Перегнувся через спинку сидіння, відкинув вуаль.
Наступної миті Салех здригнувся і заклялк. На задньому сидінні сиділа… принцеса! Він очікував, що жінка буде схожою, але все одно був вражений. Здавалося, та, яку він вбив хвилину тому, ожила і сидить поряд.
— Як твоє справжнє ім’я?
— Мехрад, — тихо відповіла вона.
— Я так і гадав. Ми повинні бути друзями, Мехрад. — Він схилився до неї і попестив щоку. У відповідь вона спокусливо посміхнулась. Взяла простягнуту руку.
— О, ти чудово все зрозуміла, — задоволенно посміхнувся Салех. — Ми з тобою якось непогано розважимося разом.
Вона неквапливо повернула його руку долонею догори, принижено, як служанка до руки повелителя, доторкнулася до неї губами, але наступної миті несподівано різко відігнула його пальці вниз. Салех вигнувся, наче лук і застогнав від нестерпного болю, по його щоках покотилися сльози. Дивлячись на його спотворене болем обличчя Мехрад посміхнулася:
— Заводь двигуна і їдь до палацу. Його величність чекає на своє щастя, — жінка запнула обличчя.
***
В ресторані «Парус», що окошився біля спуску на пляж Ланжерон, на терасі з видом на море, Кощій з Мілкою замовили собі обід і пляшку коньяку, який, згідно нового закону, принесли в пляшці від сітра «Буратино»:
В глибині залу, на подіумі, довговолоса трійця музикантів видобувала з рояля, контрабаса і ударних щось трохи схоже на блюз. Було ще дуже рано, і тому ніхто не танцював.
Кощій хлюпнув Мілці і собі коньяку із пляшки «Буратіно»:
—Давай квасити.
Він випив до дна, а Мілка лише пригубила. Озирнувся навколо:
— Он та білявка вже двічі поглянула в мій бік. Явно слідкує за мною. Що це означає? Навряд чи вона працює на мусорських. Може, я їй подобаюсь?
Мілка кинула погляд через плече. Фігуриста білявка, закинувши ногу за ногу, сиділа біля барної стійки.
— Дурень, ти її цікавиш не більше, ніж будь-хто інший. Це повія. Профура. Якщо заплатиш, вона піде з тобою нагору. Там є декілька номерів для постійних відвідувачів.
— А скільки це тепер коштує? – Кощій вживався у реалії сьогодення. – Скільки коштує усамітнитися з тією білявою профурою.
— Ця — доларів двадцять. І ще десятка — коту.
— Коту? Що за маячня?
— Навіщо котам гроші?
— Коту, тобто сутенеру.
— А якщо я їй не заплачу?
— Тоді вона здійме галас, і будеш мати справу з отим хлопцем. Він слідкує тут за порядком.
Невисокий кремезний хлопець з жовтим, азіатського типу обличчям, стояв біля входу, притулившись до стіни, і дивився в зал, та, здається, нікого не помічав.
— Той малий? Схожий на китайця чи корейця. Він навряд чи мене здолає. Я в тюрмі навчився добре битися, та й у школі займався боксом. Впевнений, я того малого – одною лівою!
— Одною лівою? Хвалько! Не той випадок. Пак Чи Сон — кореєць, чемпіон Паназіатських ігор з бойових мистецтв. Він мені розповідав, що може нанести в стрибку до п’яти смертельних ударів.
Зустрівшись з поглядом Мілки, кореєць посміхнувся і чемно схилив голову в її бік.
— Та йди ти! — Кощій ще раз кинув погляд на невисоку кремезну фігуру, — Ще й посміхається тобі. Значить точно закоханий.
— Так, трохи, але безнадійно закоханий. Я тут постійна клієнтка і ми іноді перекидаємося кількома словами. Він класний. Хоча, як чоловік, він мене абсолютно не цікавить. Але май на увазі, якщо образиш мене, то будеш мати справу з Паком.
— І що він мені зробить?
— Зламає ногу. Або руку. Для початку. А далі — що я забажаю. Будеш інвалідом.
— Ну ти даєш, Голівуд! — Кощій зробив злякане обличя. — З цього моменту я — сама ввічливість…
—До речі, усі ці роки за гратами, думав, як ти примусила Стилягу працювати на себе?
— Це мій великий-великий секрет. Хоча… Які уже секрети… Ти не здогадуєшся, що юна дівчина, у якої ще не було жодного чоловіка, може запропонувати Стилязі?
— Обіцяла із ним першим переспати? Який же я бовдур! Усе так просто.
— Він справу не зробив, тож нічого і не отримав. Ти теж міг би бути першим. Якби не виявився таким бовдуром. Розкажи краще, що ти зробив з старим Кацом. Сподіваюся, садистські витівки з кілком, вмурованим у підлогу, це все байки газетярів?
— Байки. Адже я повинен був дещо у нього розпитати. А щоб він був балакучішим, пішов на будівництво, взяв відерце цементу і почав у нього на очах вмуровувати кілок. Там же був отвір, через який вони фотографувал клієнтів. Так що роботи було не багато. Але він мовчав, думав, що я цього не зроблю…
— А ти зробив. Може, ти в тюрмі став садистом?
— Ні, Голівуд. Чесно — ні. Просто він мене сильно розчарував. Впертий, як сто ослів. Тоді я вирішив спробувати останній спосіб. Прив’язав його під пахви над кілком за крюк для люстри, і він вже почав було говорити. Але крюк не витримав — той старикан увесь час смикався, як божевільний, та і значно важчий був за люстру.
— Ну ти й дурень. Ще зі школи пам’ятаю, що тобі не можна братися за жодну серйозну справу. А про що ж ти хотів від нього дізнатися?
Кощій пробурмотів щось нерозбірливе, озирнувся навколо, ніби чекаючи підтримки. Було помітно, що він не хоче на нього відповідати. Спобував перевести розмову на іншу тему:
— Гарна музика, може потанцюємо?
Мілка промовчала, прикусила нижню губу. Схоже у неї була відповідь на її ж питання.
— До речі. Хотіла тебе запитати: татуювання у тебе на руці. Літера «А», що означає?
— Як це, що означає? Відомо що — нашу з тобою давню мрію —Америку.
— Мою мрію, — холодно виправила його Милка. — Мою, а не нашу…
Вона зробила довгу паузу. Нарешті сказала:
— Не бреши мені про Америку! Я здогадалася, що означає літера «А». Так що можеш не відповідати. Звісно, ти хотів дізнатися у старого про Алісину доньку. Хоча я не розумію, навіщо вона тобі, — Мілка встала, кинула на стіл кілька купюр. — Ось тобі на «керосин». Але випивку раджу брати тільки тут. В іншому місці підсунуть «паленку», так що можеш і зажмуритися. Владнаєш з дівчиськом, тоді приходь. Але не раніше. А поки що — прощавай! Без тебе — у мене все джаз. А з тобою — все лайно. Закоханий школяр!
— Ей, я волію бути Кощієм! Ну, або Козаком! Облиш уже цього клятого «закоханого школяра», чорт забирай! — гукнув він Мілці услід.— Ми ж домовилися!
Але вона не зупинилася і, навіть, не озирнулася. Тільки на виході кинула через плече:
—Ти не виконав умови, закоханий, хай тобі біс, школяре!
Кощій просидів на терасі ресторану майже годину, допив коньяк. З’їв тверду, несмачну котлету зі смаженою картоплею і пішов блукати містом. Вулиця вивела Кощія на сусідній з Ланжероном пляж Відрада. Було дивно, що він один сидить на пляжі одягнений, як останній дурень. Та раптом помітив, що помиляється. Неподалік був ще один одягнутий – кремезний чоловік, який недбало розсівся на лавці і його піджак підозріло стовбурчився під пахвою.
- Безумовно, мент, — вирішив Кощій. – Але кого мент тут може пасти? Невже його, Кощія? А що від нього може бути потрібно мусорським? Убивство Циклопа? Занадто швидко. Одначе, коли зявляється підозра, треба линяти.
Кощій встав і повільно пішов геть від пляжу. Метрів через п’ятнадцять зупинився, висипав пісок з черевика, запалив цигарку. Краєм ока помітив, що чоловік залишився на місці, розгорнув газету.
- Виходить, помилився, — заспокоївся Кощій.
З Відради у місто підіймалася підвісна дорога. Кощій заплатив і скочив у двомістну кабінку.
Нагорі Кощій вийшов із кабіни і також озирнувся, чи не з’явиться з наступних кабінок кремезний хазяїн сірого смугастого піджака, але нікого схожого на нього не помітив.
- Щось я стаю параноїком… – посміхнувся сам собі.
Взяв таксі і поїхав на Лузанівський пляж. Спустився стрімкою стежкою до пляжу. Пройшов декілька десятків метрів вздовж води.
Флеш-спогад. На березі стоїть автомобіль – білий «Мерседес» з розкиданими навколо трояндами. Кощій з Алісою входять у воду.
- Що означають ці троянди? – схвильовано запитала Аліса.
— Та нічого особливого, просто царські почесті, – закохано відповів Кощій.
Камера показує замок з піску, збудований дітьми.
Наш час. Кощій закрив очі і одразу в пам’яті спливло обличчя Аліси. Воно дуже нагадувало обличчя дівчини, побачене ним на автозупинці біля готелю «Одеса».
Сумнівів не зосталось. Ім’я, схожість, навіть вік, — все свідчило про те, що та дівчина — донька Аліси. Хрест на сумнівах поставив він сам, коли знайшов замовника вбивства дівчини і ним виявився Циклоп. До цього Кощій не збирався розшукувати дівчину: що він міг зробити для неї, що сказати? Але зараз дещо змінилося. Дочку Аліси хочуть убити, як вбили колись її матір.
Кощій ще раз подивився на море, який у світлі призахідного сонця з зеленоого перетворювався на червоний і рішуче попрямував у бік міста до таксі, хряпнув дверцятами:
- Вертаємося до міста, – наказав водієві.
Кощій даремно не озирнувся. Коли його таксі зникло за рогом, з-за сірої «Волги» вийшов кремезний чоловік у смугастому піджаку. якого Кощій помітив ще на пляжі Відрада, сів поряд із водієм і автомобіль поїхав слідом.
* * *
Валютний бар у ресторані «Золотий берег» щойно відкрився, і тому відвідувачів було мало. Самі лиш дівиці легкої поведінки. Покурюючи довгі коричневі цигарки «Моrе», вони обмінювалися думками про здібності в коханні та товщину гаманців іноземців різних націй.
Ніхто не звертав уваги на двох молодиків, що біля стійки вели тиху бесіду.
— Двісті мадери.
Бармен довго не міг відкоркувати пляшку — загіпсованою від зап’ястя до ліктя правицею, коли він упізнав у високому, пристойно одягнутому відвідувачеві того молодика, який нещодавно зламав йому руку.
— Ти, я бачу, не радий, то можу піти, але обов’язково навідаю тебе сьогодні вдома, — сказав Кощій.
— Ні, ні,— злякано закрутив головою бармен. Нарешті він таки впорався з пляшкою і зміг налити відвідувачу в склянку, чимало розхлюпавши на стійку.
— Мене цікавить та дівчина, яку я мав придушити, — миролюбно сказав Кощій. — Ану, поворуши своїми звивинами — де я можу її знайти?
У бармена округлилися очі, брови поповзли вгору і заворушилися вуха. Він озирнувся, злякано хитнув головою:
— Не можу сказати, бо мене вб’ють.
Кощій здивовано витріщився на той феєрверк міміки. Хлюпнув з пляшки в другу склянку і посунув бармену:
— Випий. Я, мабуть, помилився, коли прохав тебе поворушити звивинами. Звивина в мозку у тебе одна і та рівна. До речі, як твоя рука?
Бармен закашлявся, похлинувшись мадерою. Руки в нього так тремтіли, що він не зміг тримати склянку і поставив її на стійку.
— Руку ламає на негоду? Нічого. Ламання рук та ніг — це моє хобі. А основна професія — садити на кіл упертих типів на зразок тебе. Чув про твого друга-пенсіонера, що у страшних муках віддав богу душу на розі Московської і Гоголя? Моя робота. І взагалі, я рецидивіст. Мені втрачати нічого.
Він різко смикнув бармена за краватку, і той вдарився обличчям об стійку. У нього з носа потекла цівка крові. Бармен поворушив розбитими губами.
— Ну! — Кощій трохи послабив хватку. — Нагадаю. Марія. На вигляд років п’ятнадцять-щістнадцять. Ти її мені замовляв. Забув? Ну згадуй – Ма-рі-я! Дуже просте ім’я. Де її знайти?
— Тусується зі шпаною в покинутому складі на Рибзаводській вулиці, вони здають її за гроші напрокат «бабаям».
Кощій відпустив краватку, поплескав бармена по щоці:
— От і молодець. Виходить будемо дружити. Але зараз, вибачай, термінові справи. Не сумуй. І нікому не розповідай про наші зустрічі. Тоді усе буде добре. Я теж буду тримати наше спілкування в секреті. Будеш тримати рот на замку і ми обидва — в шоколаді. Я якось ще забіжу. Бережи руку, — і пішов до виходу.
***
Хмара насунула з моря і закрила небо над Одесою. Дощ лив, наче з цебра. Марія пролізла крізь дірку в гратчастій огорожі, пройшла садом по ледь помітній в траві доріжці і опинилася перед невеликим флігелем, прихованим з усіх боків кущами бузку. Флігель був чимось середнім між майстернею і жилим приміщенням. На стінах висіло кілька картин. Під стіною стояв старий шкіряний диван. На дивані лежав голомозий здоровань зо два метри зростом, у чорній майці, жмаканих брюках і курив «Приму».
Марія пройшла в куток. Відкрила стару, похилену набік шафу, стягнула через голову светра, розстебнула спідницю, і та зісковзнула вниз.
Здоровань піднявся на лікті, щоб краще бачити. Світло від лампи тепер падало йому на обличчя, і на підборідді було помітно два перехрещених шрами. Марія дістала з шафи витерті до білого джинси і сорочку.
— Гроші принесла? — спитав здоровань, струшуючи попіл у склянку на столі.
— Він не прийшов, — Марія натягнула джинси і застебнула сорочку. — На вулиці жахлива злива — я промокла до нитки…
В спогадах дівчини калейдоскопом промайнуло все її коротке життя. Ось на екрані дівчинка років п’ятнадцяти – Марія – в дитячому будинку. Ось вона тікає з дитбудинку, та її повертають назад. Та останнього разу більше не шукали, мабуть, визнавши вже повнолітньою. Втікачка ночує на горищі напівзруйнованого будинку, на пляжі під перекинутим баркасом.
Того разу вона прокинулася від холодного ранкового бризу. Раптом помітила поряд молодика з волоссям до плечей, бородою і татуюванням на шиї. Перелякано забилася в куток. Її вже кілька разів намагалися згвалтувати, і вона не чекала від цього типа нічого хорошого.
— Який типаж, — піднесено проголосив бородань. — Чорний перекинутий баркас, крізь дірку видно спливаючий з моря сонячний диск. Косі промені вихоплюють з тіні довгі босі ноги, підтягнуті до підборіддя. У волоссі пісок. На щоках ледь помітний рум’янець. Дівчина наче із фільму «Генерали піщаних кар’єрів». Сюжет для Гогена або для мене.
— Макс, вільний художник, – представився він. – Знаєш, мене в житті цікавлять лише дві речі — живопис і жінки. Причому живопис першому місці. Тож не бійся. Ходімо зі мною, що тобі мерзнути під цим баркасом.
Він запропонував це щиро і невимушено, тож Марія одразу й погодилася.
- А ходімо…
З того часу вона жила у його флігелі. Спочатку він умовив її позувати без одягу, а потім і лягти з ним у ліжко.
Здоровань зі шрамом продавав картини Макса і заразом забезпечував недорогими дівчатками кавказців та грошовитих курортників.
— Не прийшов, — здоровань кинув недопалок у склянку. Недопалок зашипів на дні. Казна-що!
На екрані виник спогад цього простого замовлення. До Здорованя підійшов якийсь стариган зі скляним оком.
- Марію хочу, даю дві тисячі дерев’яними. – покопирсався в гаманці. – Ось завдаток.
Стариган приїхав на «Рено» і видавався солідним клієнтом.
- Потрібно, щоб вона прийшла на автостоянку біля готелю «Одеса» і нехай там чекає, доки до неї не підійдуть.
На екрані знову майстерня у флігелі Макса.
— Ну, якщо ніхто не прийшов, тоді іди сюди, — здоровань почухав у паху і стягнув через голову майку.
— А де Макс? — з осторогою та надією спитала Марія. — Він наче мав би уже повернутися.
— Іди сюди, тобі кажуть! — у голосі здоровила почулося легке роздратування.
— Чого це?
— Сама знаєш, чого.
— Ну, ось що, — сказала Марія рішуче. — Коли вже Максу потрібні гроші, то я роблю це за гроші, і ти нічим не кращий за інших.
— Ах ти стерва, матір твою!..— здоровань підвівся з дивана, скриплячи пружинами, і понуро посунув до неї. — Ану, іди сюди! Якась малолітка буде мене вчити…
Марія позадкувала і спиною вперлася у двері. Здоровань із розставленими в боки руками наближався до неї. Марія намацала ручку дверей. Двері відчинилися, і вона опинилася на ганку.
— Помокни там трохи, — сказав здоровань і зачинив двері на защіпку. — Може, будеш зговірливішою. Порозумнішаєш — постукаєш. Може я тебе і впущу.
Ганок був під нешироким навісом, але вітер майже безупинно шпурляв у неї пригорщі дощових крапель і сорочка за хвилину стала мокрою та прозорою від вологи. Вітер гримав бляхою і завивав у ринвах.
***
Безглуздо було намагатися сховатися за такої негоди. Марія притиснулася всім тілом до стіни за дверима. Навколо ганку пухирилася величезна калюжа, а дощ і не збирався стихати. Дівчина тремтіла. Від флігеля пахло теплом і затишком. Здоровань за дверима увімкнув магнітофон.
Калюжа все збільшувалася, наближаючись до її ніг. Марія вийшла з-під навісу, ступаючи на п’яти, перебралася через калюжу. Обхопивши плечі руками, щоб було тепліше, обійшла навкруг будинку. На тильному боці стовбур плюща товщиною з руку вився до самого даху і закінчувався якраз біля лазу на горище. Марія охопила стовбур руками і заходилась лізти нагору. Стовбур був мокрим і слизьким. Кожен її рух супроводжувався градом величезних крапель, які з листя канали їй на голову.
Майже на рівні з дахом її ноги зісковзнули, і вона повисла на руках. Руки почали повільно ковзати по стовбуру, але, несамоити чіпляючись, вона все ж потрапила ногою в щілину між стовбуром і стіною.
Нога застрягла, і Марія ледве звільнилася, витягнувши ногу з черевика і залишивши його стирчати на триметровій висоті. Коли Марія повзла по даху, одна черепиця зірвалася і з тріском розбилася внизу. Вона завмерла, але з флігеля чулися лише гучні звуки музики.
На горищі було тепло та запилено. Павутиння, що затягувало кутки, ледь тремтіло від протягу. З острахом позираючи на драбину, що вела в кімнату, Марія зняла з себе одяг, викрутила, повісила на крокву і влаштувалася на купі старого ганчір’я. Вона швидко зігрілася і заплющила очі.
Здоровань в кімнаті знічев’я налив собі ще півсклянки горілки і залпом випив. Алкоголь посилив бажання і він відчув, що йому терміново потрібна жінка. Відчинив двері і визирнув надвір.
— Гей, ти! — погукав він, похитуючись. — Де ти там, дідько б тебе взяв!
Не одержавши відповіді, здоровань одяг дощовика і, чортихаючись, вийшов на ґанок. Зразу ж потрапив у калюжу і набрав повні черевики холодної води. Вибухнув прокльонами і пішов навколо будинку, горлаючи:
— Виходь, а то гірше буде!
З тильного боку вітру не було. Здоровань, прикриваючись від крапель капішоном, запалив цигарку і прихилився спиною до плюща. Щось зашелестіло вгорі, і невеликий предмет упав йому на голову. Здоровань від несподіванки присів, вилаявся і підняв із землі жіночий черевик. Він тупо дивився то на черевик, то на дах, поки його погляд не вперся в темний прямокутник лазу на горище. Здоровань зловісно усміхнувся і пішов до дверей.
Зняв дощовика. Намагаючись не стукати, зачинив двері на защіпку, роззувся і, тихо ступаючи босими ногами, поліз по драбині, що вела на горище.
Марія спала, згорнувшись калачиком. На ній була лише білизна. Від бажання здорованю аж звело щелепи. Він швидко роздягнувся. Знайшов серед ганчір’я шматок мотузки і прив’язав один кінець до найближчої балки. На другому зав’язав зашморга і обережно накинув на її руки.
Марія прокинулася, але не могла збагнути, що діється. Відчула лише, що руки зв’язано і відтягнуто за голову. Здоровань навалився на неї в темряві. Схопив за волосся і закинув голову назад. Дихаючи в лице перегаром, прохрипів:
— Ану лежи, а то зараз так прикрашу твою звабливу мордочку, що все життя будеш ховатися на цьому горищі, — і на підтвердження своїх слів ударив її під дих. Марія скрикнула. Крик загубився в дощовому шумі. Краплі барабанили по даху, а водяні струмені гриміли в ринвах і з плескотінням розливалися по землі величезними калюжами.
Здоровань захропів і Марія ледве видерлася з-під волохатого тіла. Зубами розплутала мотузку, зняла з крокви мокру сорочку і накинула на плечі. По драбині спустилася до кімнати. Схопила зі столу кухонного ножа. Повернулася до драбини, що вела на грище. Здоровань стежив за нею згори. Стрибнув через кілька щаблів, викрутив руку і видер ніжа.
— Ах ти, стерво, — він шпурнув ножа в куток, і той увіткнувся в дерев’яну стіну. Розчинив двері і, піднявши Марію за лікті, виставив за двері. — Ану ж бо, помокни ще. Може, все ж порозумнішаєш.
Марія присіла навпочіпки, охопивши коліна руками і упершись у них підборіддям. Калюжа вже торкалась її ніг.
Через годину прийшов Макс і вклав її в ліжко. Марію душив кашель. В накокаїнених очах Макса світилася жалість. Він перелічив картини в стосі, перев’язаному шпагатом.
— Не продав жодної?
— Не беруть це твоє абстрактне лайно.«Правда» в унітазі? Це що? Краще б голих дівок малював. Наприклад, оцю свою малолітку, Рафаель, — здоровань кивнув у бік ліжка, презирливо сплюнув на підлогу. — Можу дати п’ятдесят в борг. Завтра або повернеш, або дівку свою на ніч віддаси мені. Та скажи їй, хай не комизиться, бо швидко кістки переламаю.
— Ти що, і дня не можеш без баби?
— Не можу, — згодився здоровань і дістав півсотенну банкноту.
Максові очі загорілися. Він підвівся з дивана і простягнув руку: — Давай!
Але банкнота хутко зникла у волохатому кулаці.
— Я не подаю, а купую товар. Товар продається?
Макс перевів погляд на Марію. Вона з головою закуталася в ковдру, але продовжувала тремтіти. На його обличчі відобразилося вагання. Нарешті він наважився і махнув рукою:
— Продається.
***
Їх було десятеро. Шпана від шістнадцяти до двадцяти. Вони палили дешеві цигарки, сидячи на дерев’яних ящиках під глухою стіною.
Кощій одразу упізнав ту дівчину, яку шукав. У неї були такі ж розкішні кучері і такі ж темні очі, як і в матері. Вона сиділа на колінах у худого довговолосого бородатого типа в джинсових шортах. Наколки від зап’ясть до шиї свідчили про його неабияку фантазію. Проти них тюремне татуювання Кощія на тильному боці правиці у вигляді серця і букви «А» здавалося скромним і нецікавим.
Назустріч Кощію з натовпу підвівся голомозий здоровань. На зарослому щетиною підборідді перехрещувалися два шрами.
— Чого тобі? — процідив здоровань крізь зуби. Так, мабуть, міг би звертатися ваговоз до хробака, що виповз на автостраду.
Але він так і не дочекався відповіді. В наступну мить короткий і сильний удар передніми фалангами пальців у шию звалив його на коліна. А другий, коліном в обличчя, кинув назад у натовп. Здоровань упав навзнак і більше не підвівся. Тільки стогін, що виривався з розбитого рота, дозволяв сподіватися, що він ще не помер.
Компанія принишкла.
— Приватна компанія «Мордобій та швидкі і високоякісні переломи кінцівок», — відрекомендувався Кощій, обтрушуючи пил зі штанів.
— Макс, вільний художник. Чого ти хочеш, чоловіче? — з острахом запитав довговолосий.
— Твою дівчину, юродивий— відповів Кощій. Краєм ока він піймав здивований погляд її темних, широко розкритих очей.
— Дівчину? — довговолосий засміявся хрипким доброзичливим сміхом. — Так би одразу і сказав. Нащо було ображати хорошу людину? На півгодини — двадцять п’ять, на ніч — півсотні. Хоч вона й була зайнята. Але, — він кинув погляд на здорованя, що нерухомо лежав на землі, — схоже, уже звільнилася.
— Як її звати? — про всяк випадок запитав Кощів. І почув саме ту відповідь, яку й очікував.
— Марією. Але навряд чи це важливо в таких справах. Дівчинка — що треба. Тобі сподобається. Ти подивись — Мерілін Монро, — він примусив її підвестися. — Не дивись, що малолітка: груди — другий розмір. То на який час тобі вона тобі потрібна?
Дівчина навіть не повела бровою, лише ліктем відхилила руку довговолосого.
— Назавжди, — відрізав Кощій.
— Ну, назавжди… Назавжди — буде дорого, —довговолосий замислився. — Щоб назавжди і ми розійшлися друзями: сотка зелені.
Кощій дістав згорнуті у рурочку купюри і витягнув дві хрусткі банкноти.
Натовп зашумів, дехто встав, щоб краще бачити, та підійти ближче ніхто не наважився.
— О, відразу видно серйозного джентльмена, — з повагою сказав довговолосий. Він не приховуючи захоплення, роздивлявся дві зелені банкноти. Понюхав. — Містер, а може, хочете пару картин? Або ось що: бажаєте ще дівчаток? За такі папірці — скільки завгодно!
— Мене влаштує ця. Але якщо когось з твоєї компанії зустріну з нею… — Кощій підійшов і взяв довговолосого за вухо. Той зойкнув.
— Я повернусь і зроблю з тебе людину-свиню.
— Кого? — довговолосий корчився від болю.
— Відріжу ноги-руки, язик, і виколю очі. А потім відпущу на волю.
Кощій відпустив вухо і стусанув довговолосого так, що той упав, зламавши кілька ящиків.
Тим часом повалений здоровань уже встав навкарачки, проповз кілька метрів і схопив дівчину за ногу вище коліна. З його розбитого рота вирвався якийсь вигук: чи то «назад», чи то «стояти».
Кощій зробив рух у бік здорованя, та дівчина випередила його. Піднявши й без того коротку вузьку спідницю, вона ударила здорованя коліном у ніс. Здоровань гепнувся в калюжу. Юшка з носа швидко пофарбувала воду в червоний колір.
— Помокни там трохи, може, порозумнішаєш, — вона з очевидним задоволенням і почуттям виконаного обов’язку витерла долонею коліно і підійшла до Кощія. — Дай запалити, супермен. Що в тебе?
Вона затягнулася, і на цигарці з’явився обідок від губної помади.
— Маєш «дах?» — вона не збиралася відкладати справу в довгий ящик.
Кощій хитнув головою. Чого-чого, а «даху» в цьому місті він не мав.
— Ну, ходімо до мене. Ти добряче мене виручив, а то сьогодні мала б спати з тим волохатим гібоном.
Компанія проводжала їх похмурим мовчанням.
Вони йшли вузькими завулками з брудними, в іржавих розводах, будинками. Крихітні, біля самої землі вікна світилися жовтим світлом. Де-не-де наполовину розвалені сходці підіймалися до дверей з облупленими вивісками «Хімчистка» або «Ремонт парасольок».
Марія закашлялася. Приступ кашлю був таким сильним, що довелося присісти на лавку біля автобусної зупинки. Вона знову закашлялася, на губах виступила піна.
— Що з тобою, мала? — запитав Кощій.
— Нічого, супермене, — на її блідих щоках блукала посмішка. Вона розгладила борти його піджака. — Вчора застудилася під дощем і тепер, схоже, невисока температура. Хай це тебе не хвилює, супермене. Я в порядку. Ходімо.
Іржаві будинки закінчилися і почалася смуга напіврозвалених сараїв. За сараями сердито загудів пароплав. Десь там починався берег моря. Вікна зяяли чорними провалами. На стіні висіла обідрана табличка з ледь помітним написом: «вул. Рибзаводська».
Сходи були без перил, покриті смердючим слизом невідомого походження і битою цеглою.
— Стій, пригнися.
Вони навкарачки проповзли під звисаючою згори на гнутій арматурі балці.
В неї був ключ від горища.
— Заходь, супермене. Але обережно, світла тут немає.
Заскрипіли гнилі дошки. Вона чиркула сірником і запалила свічку на підвіконні.
— Іди сюди, — поклала йому руки на плечі і знову розгладила вилоги піджака. В її очах палахкотіло по свічці. Губи розтулилися для поцілунку. — Перейдемо до справи. Поцілуй мене.
Кощій торкнувся губами її губ.
— Як дивно ти це зробив. Іди ж швидше, — вона розстебнула блузку і спустила бретельки. Груди були дійсно гарні — невеликі, пружні і чудової форми.
Вони сіли на ліжко: вона, поклавши йому руки на плечі, він — тримаючи її за талію. Ліжко було жорстке. Мабуть, дошки, покриті засмальцьованою ковдрою.
— Ну чого ти гальмуєш?
Кощій дивився на неї і не чув того, що вона говорила.
Спогад. Кощій бачить Алісу.
— А може, ти з «чудиків?» — повернула його до дійсності дочка Аліси. — Тоді можу спробувати для тебе що-небудь зробити.
Вона зняла одну руку з його плеча і спробувала просунути за пояс. Він взяв її долоню в свою і, посміхнувшись, поцілував.
Вона стенула плечима:
— Ні, справді. Дещо можу для тебе зробити, але без мотузок, ланцюгів та іншої гидоти. Ну то скажи, як тебе звати, супермене?
Він замислився, потім сказав:
— Кощієм. Іноді Козаком, а буває й «закоха…». Та ні… це все.
— Це прізвиська?
Кощій стенув плечима:
— Поганяла. У моєму житті було дуже мало людей, які б називали мене на ім’я.
— А мене звати Марією. У мене ще немає поганяла.
Її знову почав душити кашель. Приступ був сильнішим від попереднього. Вона злякано дивилася на Кощія. Він підклав їй під спину брудну подушку і закутав у ковдру. Здавалося, кашель не залишав її цілу вічність. Блідість розлилася по обличчю.
- Ти хвора, — промовив Кощій. — Серйозно хвора.
Він хотів лише побачити цю дівчину, але тепер раптом відчув до неї таку ніжність, як до найріднішої людини. Вмочив у склянку якусь ганчірку і поклав їй на лоб. Він не знав, що треба робити. Лише загорнув її в ковдру і обняв за плечі. Вона дивилася злякано і сумно.
Приступи повторювалися увесь вечір. І тільки пізно вночі вона заснула і на щоках з’явився рум’янець. Він довго вдивлявся в її обличчя — ті ж кучері, те ж підборіддя і ніс. Хоча риси були чіткіше виражені. Волосся трохи темніше. Щоки запалі, лице бліде. Вона дихала так тихо, що, здавалося, померла. Кощій встав, загасив свічку і, причинивши двері, тихо спустився вниз.
* * *
Мілка спить на спині. Лице її затуляють сплутані пасма волосся. Простирадло ледь прикриває тіло, залишаючи зовні розкішний бюст і довгі стрункі ноги. Кощій тихо злазить з ліжка. За вікном ледь починає розвиднятися.
— Все гаразд. Закоханий школяре… Іди до мене… — шепоче Мілка уві сні. Кощій тягнеться до пачки цигарок, чиркає сірником. Робить кілька затяжок.
В памяті виринає: близько першої він пішов від Марії. Дівчина хвора. Донька Аліси хвора! Він не повинен залишати її саму.
Він швидко одягнувся. На аркуші черкнув швидкоруч: «Заїдь за мною увечері. Аварійний сірий будинок в кінці Рибзаводської вулиці. Посигналиш». Спустився по сходах і побіг вулицею.
В цілодобовому магазині біля морвокзалу Кощій купив дві пляшки молока, а поряд у черговій аптеці якісь пігулки від кашлю і жарознижуючий сироп.
Марія прокинулася, коли молоко в черпаку — каструлі він не знайшов, — уже закипіло. Синє полум’я від таблетки сухого палива освітлювало горище тремтячим світлом і надавало відчуття затишку.
— Ти кудись ходив, Кощію? — в її голосі була тривога.
— Ні. Тільки на десять хвилин вийшов за молоком, — збрехав він.
— А мені наснилося, що тебе довго не було. Значить, то був лише сон, — вона полегшено зітхнула. — Не йди якийсь час. Якщо ти підеш, прийде той гібон і мені кінець.
— Сон, — підтвердив Кощій. — Коли я хворів, пам’ятаю, мене весь час переслідував кошмар. Снився один і той же сон — наче я тону в океані. — Він вилив у чашку гаряче молоко. Простягнув їй пігулку.
- Це від кашлю, ковтай. І сироп…
Вона слух’няно ковтнула. Випила сироп з ложечки.
— А тепер молоко.
— А ще мені снилося, що ти мій батько або брат. Словом, хтось із рідних. Ти такий добрий! У мене ніколи не було рідних. Свою маму я майже не пам’ятаю… — вона взяла чашку і тепер здивовано роздивлялася молоко, що парувало. — Мені ніхто з чоловіків ніколи не приносив молока. Ти з глузду з’їхав! А я думала, що ти спеціаліст по інших справах, супермен. А ти мене так і не поцілував. По справжньому…
Він торкнувся губами її губ:
— Пий, тобі треба пити гаряче.
— Не хочеш? Можна було б і справді подумати, що ти мій батько, коли б не був таким молодим. А може — брат. Я б хотіла мати такого брата. Як ти. Ну добре, коли не хочеш мене поцілувати по справжньому, то хоч подмухай на мою чашку. А тепер надпий.
Вона поцілувала чашку в тому місці, де він торкнувся до неї губами.
— Ось, — і заплющила очі, демонструючи виключне задоволення. Бліді щоки відтіняли оксамитові вії, такі як і у матері — довгі, темні і загнуті догори.
Випивши молоко, Марія знову заснула і проспала весь день. Уві сні вона скрикувала, бурмотіла щось незрозуміле і затихала лише тоді, коли Кощій починав її гладити по голові. Жарознижувальне почало діяти і її лоб став майже холодним.
Марія прокинулася від автомобільної сирени. Побачила, що Кощій натягає піджака. Скочила з постелі і, не кажучи ні слова, підбігла до вікна. Мілка в шикарній вечірній сукні, спершись на капот новенької «шістки», припалювала цигарку. Марія обернулася до Кощія, в її очах блищали крижинки. Вона зробила крок до дверей, повернула ключ в замку і рішуче сховала його в кишені:
— Ти нікуди не підеш, Кощію. Зараз же скажи, що нікуди не підеш, — сказала категоричним, що не терпів заперечень, тоном.
Кощій стояв, прихилившись до одвірка, і мовчав. Просто не знав, що має робити. Марія знову кинулась до вікна:
— Гей, там, внизу! Забирайся звідси, він не прийде! Не прийде ніколи! — кричала вона і тупотіла ногами. — Забирайся геть! Геть!
Внизу загуркотів двигун і стих десь за рогом.
— Кощію, — покликала Марія. Її тон змінився і був сама миролюбність. — Іди сюди. У тебе така дивна наколка на руці. Серце і літера «А». Хто це? Та жінка?
Він не рушив з місця, і вона сама підійшла і поклала йому руки на плечі.
— Ні.
— Даєш слово?
— Даю.
— Ну тоді скажи: на яку літеру в неї ім’я? — її очі зовсім відтанули і стали хитрими.
— На «М».
— Я тобі вірю, Кощію. Навіть хотіла, щоб ти виправив «А» на «М», але коли в неї теж «М», то хай краще буде «А». Ти мене любиш? Ти хіба не бачиш, що я вже доросла?
— Ні, — він похитав головою і посміхнувся.
— Ну тоді скажи, чому це ти так турбуєшся про мене? Для цього є якась причина?
—Так.
—Яка?
— Я тобі розповім. Потім.
— Коли, завтра?
— Так, завтра, — він підійшов до вікна і запалив цигарку.
На Одесу опускалась ніч. Десь далеко у мороці чувся плескіт невидимого моря.
***
Мілки вдома не було. Кощій увімкнув світло, підважив дошку, дістав зошита та згорток з доларами. Він був обплутаний павутиною. Газета пожовкла і висохла. Кощій засунув згорток під полу піджака і вийшов на вулицю.
Біля дверей під’їзду щось примусило його озирнутися — мабуть, ефект великої суми грошей. Тут Кощій і побачив його.
Спогади. Крупно – обличчя одного з трьох, що стоять над вбитою Алісою. Він у формі дільничого міліціонера.
Наш час. Те саме обличчя, тільки не у формі дільничого, а в сірому плащі і в такому ж сірому, насунутому на лоба капелюсі. А от погляд залишився таким же — холодним, свердлячим поглядом з-під кошлатих брів. Стоїть на іншому боці вулиці, біля великого чорного автомобіля з тонованим склом, і дивиться на Кощія.
– Головний міліціонер Одеси, – згадав Кощій. – Власною персоною. Особисто. Не полінувався. Еге ж, тому що тих двох, що могли б пізнати Кощія вже немає серед живих.
Розчахнулися дверцята і із автівки вийшло ще троє у сірих плащах.
Флеш.
- Можеш вважати себе покійником, – говорить з сумом Мілка, – це було тоді, коли вони побачились вперше.
- То ти, виявляеться, давно знайшов мене, – тихо з люттю промовив Кощій, – тримав на короткому повідку, бо конче хотів знайти ці гроші. Ну що ж, я тобі сам їх приніс. Прокляття!
Сірі привиди дружно засунули руки за поли плащів.
Кощій позадкував від загорнутих у сірі плащі силуетів. Повернувши в перший завулок, побіг. Поворот, ще поворот. Озирнувся. Ніхто не переслідував його.
- Невже, я помилився, — здивувався Кощій. — Звісно, помилився. То був не він. Скільки років минуло. А ті сірі? Мало що то могли бути за люди. Помилився. Звісно — помилився.
Провулок був темним і безлюдним. Кощій обійшов припарковану на узбіччі порожню «Волгу». Раптово зупинився і різко озирнувся. Нікого.
- Я стаю параноїком, — подумки посміхнувся сам собі Кощій і рішуче, більше не озираючись, пішов у бік яскраво освітленої вулиці.
Раптом на нього з темряви вискочив автомобіль. Це була та «Волга», повз яку він щойно пройшов. Увімкнувши дальнє світло, автомобіль виїхав на тротуар і, викрешуючи іскри об стіну будинку, помчав на Кощія.
Кощій упав і відкотився на середину вулиці. Шини завищали зовсім поряд, швиргонувши йому в обличчя пригоршню камінців.
Кощій підвіся і пішов у бік моря. На Комсомольсьому бульварі було людно. Серед натовпу почувався безпечніше. Повернув до ценру і вийшлв на фешенебельну вулицю Радянської Армії.
Біля виблискуючого вогнями і скляними вітринами магазину «Товари для жінок» він відчув на собі чийсь погляд. Різко зупинився і озирнувся. Цей несподіваний маневр врятував йому життя. Стрижена брюнетка, що якраз проходила у скляні двері, упала на коліна, тримаючись руками за живіт. Між пальцями в неї сочилася кров.
Хтось несамовито заверещав. Натовп кинувся врізнобіч. Якийсь товстун з очима-блюдцями налетів на Кощія і збив його з ніг. Кощій підхопився і пірнув у найближче підворіття. Виття сирени на мить заглушило крики:
— Стояти, міліція!
Кощій раптом зрозумів, що кричать йому. Він перебіг через двір, переліз паркан і змішався з натовпом.
Неонові вогні освітлювали вулицю тремтливим світлом. Він зайшов у будку таксофона і озирнувся. Ніхто не звертав на нього уваги. Кощій полегшено зітхнув, дістав обривок газети із адресою і телефоном редакці і набрав номер відповідального секретаря «Вечірньої Одеси»:
— Ви вмістили повідомлення про зникнення дочки бельгійського бізнесмена О’Тула і інформацію про винагороду? — спитав він. — Я міг би повідомити йому дещо.
— Я слухаю вас, — відповіли на іншому кінці дроту.
— Але я хотів би повідомити це особисто О’Тулу… Ця інформація дуже важлива.
На іншому кінці дроту довго мовчали. Нарешті зважились:
— Номер 605 готелю «Пассаж». Але вам доведеться спочатку зателефонувати. Без згоди О’Тула вас до нього не впустять.
Чоловік у сірому плащі постукав монеткою в скло.
— Дякую, — сказав Кощій, повісив трубку і відкрив двері. В щілину протиснулася рука. В руці похмуро виблискував ствол пістолета «ТТ» з глушником.
— Чого вам треба? — спитав Кощій. В будці таксофона голос пролунав глухо і дивно, наче належав не йому.
— Пакет, — відповів той чоловік і зробив рух стволом у напрямку пакета з грошима, який тримав Кощій.
Кощій рвонувся вбік і з усієї сили причинив двері. Чоловік скрикнув, але пістолет втримав. Щось ляснуло. Позаду задзвеніло скло. Куля вдарила Кощію в плече. Кабіна таксофона наповнилася пороховими газами. Чоловік в сірому плащі за дверима застогнав і упав на коліна. Кощій схопив теплий ствол пістолета і почав викручувати його. Пролунав другий постріл, пістолет сіпнувся знову, задзвеніло скло і завила сирена.
Знемагаючи від кашлю і майже осліпнувши від роз’їдаючих очі порохових газів, Кощій вискочив з таксофона, з усієї сили ударив чоловіка коліном в обличчя і побіг вулицею.
В мороці, змішаному зі смогом, вулиця пульсувала червоно-зеленими вогнями світлофорів. Перехожі кидалися від нього врізнобіч. Трель свистка погнала Кощія на проїжджу частину. Він ледве ухилився від жовто-синьої «Волги» з мигавкою і, не звертаючи уваги на рух, помчав на другий бік вулиці. Пробіг квартал, звернув у провулок. В чорному небі рожевий неон вимальовував слово «Пассаж» навиворіт. Він підійшов до готелю з тильної сторони. Дві молоденькі дівчини в шкіряних «міні» палили. Одна, зазирнувши за спину подруги, побачила Кощія. Очі в неї округлилися, вона охнула, позадкувала і, потрапивши каблуком в грати водостоку, гепнулася на асфальт. Кощій поглянув на себе і побачив, що стискає в руці пістолет. Він засунув його в кишеню. Друга дівчина пронизливо заверещала. Кощій пірнув у найближчі двері.
Тут висіли білі халати, ковпаки і пахло вареним рисом. Кощій натяг халата і пішов вгору по кам’яних сходах з бронзовими крученими перилами. Сходи змінив коридор з паркетною підлогою і килимовою доріжкою.
Офіціант у білому смокінгу і чорних брюках, з тацею під пахвою здивовано глянув на нього, але нічого не сказав. Кощій звернув у другий коридор, піднявся на кілька поверхів вище.
Скрізь було одне й те ж — шереги оббитих жовтою шкірою дверей і червоні килимові доріжки. Номер 601, 602… 606. Він штовхнув двері.
— В чому справа? — огрядний сивий чоловік у білій сорочці і брюках на підтяжках позадкував від нього вглиб кімнати. У нього був французький акцент — з наголосом на останньому складі і мяким «ер». Чоловік схопив телефонну трубку — рука у нього тремтіла.
Кощій опустив очі — на передпліччі через білу тканину халата проступила кривава пляма. Легке запаморочення примусило присісти на край столу.
— Що вам потрібно? — ще раз запитав чоловік. Його рука тим часом крутила диск телефона.
— Не кваптеся. Я прийшов з добрими намірами, — Кощій, похитуючись, натиснув рукою на важіль телефона і дістав з кишені старовинну шпильку у вигляді метелика з двома діамантами замість очей. — Два тижні тому я бачив, як ваша дочка сіла в автомобіль відомого садиста і убивці на прізвисько Циклоп. А потім я знайшов це у нього в кишені.
Телефонна трубка з гуркотом упала на стіл.
***
О’Тул плакав, схиливши голову на руки.
— Ця шпилька — мабуть дуже дорога старовинна прикраса. Вони розуміються на таких речах. Але цей негідник також мертвий, — Кощій дістав газету. — Ось. Прочитайте тут.
За вікном почулось виття сирени. Кощій визирнув у вікно — кілька автомобілів з мигавками стояли біля входу в готель.
—Дівчата вже встигли «стукнути», — промовив Кощій і спитав голосно — Ви християнин?
— Oui. Ви хочете отримати винагороду?
— Так. Але мова не про гроші. Колись, десять років тому, та людина, що забрала життя у вашої доньки убила одну жінку. У неї залишилася донька. Зараз їй стільки ж, скільки було вашій дівчинці. Вона дуже хвора і в неї, крім мене, нікого немає. Але мене зараз шукають. Можливо, я не доживу до завтрашнього ранку. Вона живе на горищі напівзруйнованого будинку. Якщо її не вб’ють, то без мене вона, напевне, пропаде. Якщо трапиться так, що ви не одержите ніяких вістей, в ім’я пам’яті вашої дівчинки, і замість нагороди, я прошу, аби ви вивезли її з цієї країни. Можливо, під виглядом вашої дочки, можливо іншим чином і влаштували в хороший закритий пансіон. Це не буде вам нічого коштувати.
Кощій розгорнув газетний згорток, взяв одну пачку доларів. У згортку залишилося іще три. Він простягнув згорток О’Тулу.
— В цьому пакеті тридцять тисяч доларів. Їй вистачить цього, щоб вивчити мову і отримати якусь освіту. А через рік вона вже буде повнолітньою і, я думаю, зможе сама дати собі раду. Але її треба обов’язково вивезти звідси. Тут вона загине. Ви скажете їй, що там, куди ви її повезете, вона зустрінеться зі мною. З Кощієм. Вона повірить. Ви згодні? — Кощій з надією подивився йому в обличчя.
О’Тул, трохи повагавшись, кивнув.
Кощій підвівся, більше не міг зволікати:
— Запам’ятайте — з Кощієм. Вона зрозуміє. Ось адреса. Це недалеко від рибзаводу. І передайте їй ось це, — він дістав з кишені зім’ятого пожовклого зошита. «ЩОДЕННИК МОЖЕ БУТИ ПРОЧИТАНИЙ МНОЮ АБО АЛІСОЮ А.».
***
Кощій вийшов у коридор. За поворотом, приглушені килимовою доріжкою, чулися кроки кількох осіб. Він навшпиньки побіг у протилежний бік.
Коридор закінчувався тупиком з телевізором, кількома кріслами і діжкою з пальмою. Кощій визирнув у вікно. Біля входу все ще стояли дві жовто-сині «Волги» і один «Москвич» з увімкнутою мигавкою. Навмання смикнув двері. Одні, другі. Треті прочинилися. Кощій тихо зайшов і причинив їх.
Під м’яким рожевим світлом торшера абсолютно гола дівиця на величезній софі цілувала здоровенного блондина, мабуть, німця або шведа. На підлозі лежав піджак. Дівиця однією рукою обіймала шведа за шию, а іншою розстібала сорочку. Мабуть, відчувши на собі чийсь погляд, вона підвела голову. Її губи повільно склалися в літеру «О». Очі перетворилися на дві добірні сливи.
Руками вона прикрила рота, стримуючи крик.
— Вибачайте,— сказав Кощій. — Було незачинено, і я увійшов. Сподіваюся, що ви ще не дійшли до найцікавішого місця.
Швед підскочив, як обпечений, але, побачивши націлений в живіт чорний блискучий ствол, ще швидше сів на місце.
Кощій взяв зі столу відкорковану пляшку з коньяком і, не зводячи очей з пари, нахильці випив більше половини. Зауважив дівиці:
— Країна на усіх парах мчить до світлого майбутнього, для прискорення навіть сухий закон ввели, а ти тут з класовим ворогом коньяк дудлиш…
Міцний алкоголь збадьорив Кощія. На нього накотилася хвиля веселощів. Чого раптом? Адже шансів вибратися живим із готелю в нього майже не було.
— І імперіаліста розважаєш. Хоча, якщо чесно, то я теж цікавлюся гарними дівчатами. То може давайте продовжимо разом? Ну, ти, — він зробив рух пістолетом у бік дівиці. — Кажуть тобі — продовжуй!
Та, тремтячи всім тілом, кивнула. І стала розстібати на покірному шведові сорочку.
— Хоча ні. Сьогодні трохи обмаль часу. Сорочку кидай сюди, — сказав Кощій, вмощуючись у кріслі. — І метелика — не люблю бути розхристаним. А тепер брюки…
Швед зволікав…
— Звичайно, я ношу брюки… А в твого буржуя, бачу, щодо цього є якісь сумніви? — Кощій ще раз зробив промовистий жест стволом. — Ворушися, капіталіст!
Швед швидко зняв брюки і кинув Кощієві.
—А тепер відверніться, обоє, я не такий розбещений, як ви думаєте. Обличчям до стіни! І тебе, імперіаліст, теж стосується — пикою до стіни! — жест пістолетом прискорив рух скандинава.
Кощій стягнув із себе халата, розірвану сорочку і шпурнув ними у шведа:
— Вважай, що ми помінялися. Хто був нічим, той стане всім. Твій хлопець згоден? — запитав він дівицю. — Мовчить? Скромняга, по очах бачу, що згоден. А тепер ходімо, трохи проведеш мене.
Вона одяглась, зі страхом позираючи на пістолет.
— А ти дівчина нічого, якраз на мій смак. Заплати-но їй, — він вивів напівголого шведа із заціпеніння добрячим стусаном. І той, нічого не розуміючи, почав озиратися. — Мáни!
Швед дістав гаманець і простягнув дівиці. З кишені в нього випали ключі.
Кощій, не опускаючи пістолета, підняв їх.
— Ну, це вже занадто. Ти, виявляється, страшенний мот, — Кощій забрав у шведа гаманець, відрахував кілька банкнот і простягнув дівиці, а гаманця засунув собі до кишені.
В коридорі не було ні душі. Кощій замкнув двері на ключ. Пояснив дівчині:
— Сама розумієш, ну куди він у такому вигляді? Тут іноземці. Як не ми, то хто потурбується про престиж країни на міжнародній арені? Ну, ходімо. Обійми мене міцніше, кохана! — сам він вже обійняв дівицю за талію.
Повз швейцара в синьому мундирі із золотим шитвом вони пройшли, тісно притулившись одне до одного. Поряд з ним стояли двоє в традиційних сірих плащах. Вони також ковзнули поглядами по лакованих черевиках, шикарному костюму, «метелику» на шиї і сукні «від Діора».
На мокрому асфальті догори ногами навиворіт мерехтів напис «Готель «Пассаж». Повернули у провулок, до автостоянки. У дівиці була бордова «вісімка». Кощій галантно відкрив перед дівицею дверцята.
Вона посміхнулася і сіла за кермо:
— А я думала, що ти мазохіст і примусиш мене з ним робити це при тобі.
— Та нізащо в світі! — обурився Кощій. — Коли вже зустрів таку чарівну дівчину, то швидше б його примусив дивитися.
— А ти, мабуть, відмовилася б, — Кощій затиснув плече рукою.
— Якби ти стояв над нами з цією «гарматою», — дівиця кивнула на пістолет, — то навряд чи.
Вони мчали вулицею Карла Маркса, далі повернули у бік моря на вулицю Свердлова. Кощій відірвав рукав від сорочки, наклав на плече і знову затиснув долонею. Сили невблаганно залишали його. Треба негайно їхати до Мілки!
— Зупини, — вийшов, похитуючись. — Бувай! І нікому про мене не розповідай.
Квартал до Мілчиного будинку Кощій ледь подолав, увійшов у підворіття. Піднявся сходами і натиснув на кнопку дзвінка.
Вийшла Мілка і причинила за собою двері. Її очі палахкотіли блискавками.
— До мене не можна, — сухо сказала вона. — Ну ти і негідник! Тоді зраджував мені з матір’ю, а тепер — з дочкою? Кретин, нікчема!
Кощій стояв, похитуючись, втупившись у неї туманним поглядом:
— А що я маю робити, жінки за мною в черзі стоять. Ось тільки що відбив у якогось шведа його пасію. В неї груди, як дві подушки. Була на сьомому небі, коли я запропонував їх збити…
Мілка замахнулась на нього кулачком:
— Ти п’яний!
Кощій перехопив руку і долонею ляснув її по обличчю:
— Я ж ніколи не питав тебе, звідки тоді Шнира дізналася про мене і про Алісу! І звідки про мене і Алісу дізнався Циклоп та його дружки.
Мілка штовхнула Кощія в груди, а він і так ледь тримався на ногах — не встояв і гепнувся на підлогу. І вже не зміг підвестися. Все навколо пішло обертом.
Наче крізь сон чув Мілчин голос:
— Кощію, що з тобою?! Звідки кров? Та ти увесь у крові!
Вона схопила його під пахви і потягла через поріг. Поряд з Мілкою до нього нахилилася людина у військово-морському кітелі.
— Його шукає вся міліція міста, — сказав військовий. — По радіо передають прикмети, і те, що він озброєний! Я щойно бачив патрулі з автоматами. Він уже вбив кількох… Продавщицю в універмазі. Треба повідомити міліцію.
У Мілки по щоці скотилася сльоза і упала Кощію на лоба.
— Ти врятуєш його. Чуєш, Штерн?
— Та ти з глузду з’їхала! Він навіть не зможе виїхати з міста. Міліція обшукує кожен автомобіль. А якби навіть і зміг, це нічого не змінить — об’явлено всесоюзний розшук. Він повинен здатися. Суд врахує явку з повинною. Це найкраще, що можна придумати.
За стіною з виттям сирен прогуркотіло кілька автомобілів.
— Суду не буде. Вони уб’ють його. Я знаю. Ти повинен вивезти його, Штерн, — в Мілчиному голосі задзвеніли сталеві нотки. — Викличиш катер з бази. Катер ніхто перевіряти не буде. Ти вивезеш його у Севастополь, а потім із країни, ти можеш це — я знаю!
— Та нізащо!
— Ну, тоді я…
Кощій не розчув, що зробить Мілка, — його оповив морок.
***
Облава почалась о шостій ранку. Чітко спланована, вона, як гігантський спрут, обвила кільцями потрібний район Одеси. Облава майже неодмінно дає результат, якщо не має слабких ланок.
Мілка-Голівуд сиділа в постелі, схрестивши ноги по-турецьки, і розчісувала волосся. На ній була лише ефірна нічна сорочка. Прозора тканина, покликана більше демонструвати, ніж приховувати.
Мілка ще ніколи не прокидалась так рано, але сьогодні Кощій захотів піти і пішов. Вона не змогла його втримати.
З відкритого вікна долинали звуки ранкового міста, дихання вітру приємно лоскотало тіло. Вона з задоволенням оглянула себе у дзеркалі: чудова фігура. Довгі ноги, вузькі стегна. З талією теж все як треба. Вона задерла сорочку і критично оглянула себе — рівна бронзова засмага і ніяких білих смуг поперек грудей і стегон.
Коли в двері подзвонили, годинник показував чверть на сьому. Вона встала, нічна сорочка ледь прикривала стегна, якщо стосовно до прозорої тканини можна вживати поняття «прикривала». Посміхнулася собі в дзеркало: він все ж повернувся!
Відкрила — на сходовій клітці стояло кілька чоловіків у цивільному і один у міліцейській формі. Остовпівши, вона хотіла зачинити двері, але хтось вставив у щілину черевик. Її відштовхнули вбік і, ткнувши в обличчя міліцейське посвідчення, в квартиру пройшли п’ятеро з пістолетами в руках. Двоє стали обабіч дверей, що вели в кімнату. Один ударом ноги розчахнув їх, а другий, тримаючи пістолета напоготові, кинувся досередини. Двоє інших проробили те ж з дверима в кухню.
Міліцейське посвідчення не вплинуло на Мілку, її переляк тривав не більше хвилини:
— Ану, забирайтеся звідси, брудні свині! Де ордер? Хто покаже мені ордер? — вона кинулася до того, що стояв біля дверей. Він один був одягнутий в міліцейську форму. На плечах виблискували полковницькі зірки —начальник міської міліції. Вона упізнала його.
— Заткни пельку! — гаркнув він, свердлячи її колючим поглядом з-під кошлатих брів. — Ми шукаємо убивцю.
— Це квартира капітана першого рангу Штерна! На будь які акції щодо нього має дати дозвіл міністр оборони!
— Я знаю, чия це квартира, — зло прошипів полковник їй в обличчя. — Ніякого обшуку тут не робиться.
Його люди, відповідно вимуштровані, зазирали у всі кутки — під софу, в комірчину, в шафу, вивертаючи ящики з білизною.
— Він був тут? Говори, шлюхо! — полковник взяв Мілку за плече і труснув. Сорочка на ній тріснула і сповзла з плеча, виставляючи тіло, яким вона щойно милувалася, на огляд п’ятьом чоловікам.
— Забирайся звідси, брудна скотино! — верескнула Мілка, притримуючи сповзлу тканину. Це було вже занадто, такого вона не подарує нікому.
***
Облава дає результат, коли не має слабких ланок. Слабкою ланкою операції був старшина — товстун Борщ. Він мав трьох дорослих дочок і рік до пенсії. Але в облаві за наказом полковника брали участь всі. В напарники йому дістався Прохоренко – «Прошка» який, де треба і де не треба, корчить із себе ковбоя з американського вестерну.
Міліцейський «Москвич», не вмикаючи мигавок і світла, прокрався між будинками і завмер біля гратчастої огорожі. За огорожею, між кущами бузку, виднівся невеликий флігель.
Прошка вийшов з машини, дістав пістолет з кобури і засунув за пояс. За ним слідом, крекчучи і обливаючись потом, виліз Борщ.
Вони пройшли вздовж огорожі і скоро знайшли дірку між дощок. Від дірки до флігеля вела ледь помітна у високій траві доріжка. У вікнах горіло світло. Прошка тихо постукав і став поряд з дверима.
На стукіт відчинив лисий здоровань двометрового зросту з дулею на чорній майці і, говорячи мовою спеціаліста, слідами насильства на обличчі.
— Привіт, — сказав Прошка і дав здорованю в зуби. Із задоволенням відчув, як щось хруснуло — чи то зуби, чи щелепа. Другий удар, носком черевика в пах, наздогнав здорованя уже в повітрі і докінчив справу. Здоровань з синім обличчям повзав по підлозі і давився блювотиною.
— Привіт, тепер уже в домі, — сказав Прошка, озираючись навкруги. — По очах бачу, що хоче спитати, чи маємо ордер на обшук. Треба довіряти представникам влади. Звичайно, маємо.
— Ти його уб’єш, — прокректав Борщ, що нарешті переліз через поріг. — Ще напише скаргу в партком…
— Не лізь! У мене свої методи. Якщо напише, то сяде за звідництво. Я його пику добре знаю. Коли хочеш, зараз організує тобі пару грудастих кралечок, — Прошка гучно заіржав.
Другий мешканець флігеля — довговолосий, з бородою, який до цього малював щось на полотні, від здивування звалив мольберта і встав.
— Ну, ти, мішок лайна, прийди до тями! — сказав Прошка, звертаючись до нього. — Якщо не хочеш, щоб я й тобі переламав кістки, кажи все про ту малолітку, що жила у вас. Ну… — він, багатозначно розминаючи кисть руки, пішов на довговолосого.
Коли Прошка підійшов впритул довговолосий промимрив:
— Вона…
— Ти що, язика проковтнув?— Прошка загрозливо підняв п’ятірню із розчепіриними пальцями. Довговолосий із жахом відсахнувся.
Язик виявився на місці, тільки був зроблений з залізобетону і ледь ворушився.
— Її забрав один…
— Що за один? — Прошка пошукав у кишенях і дістав фотознімка. — Він чи не він?
Довговолосий жваво ствердно закивав головою. Процес перетворення кам’яної статуї в людину проходив досить успішно.
— Де вони можуть бути?
— В старих будинках, поряд з рибзаводом. Сірий будинок у кінці Рибзаводської. На горищі, — випалив довговолосий.
— Покажеш, — Прошка рушив до дверей і довговолосий навшпиньки задріботів слідом.
— Облиш його, Прошо. Я це місце знаю, — сказав Борщ.
— Ну гаразд, залишайся. — Прошка штовхнув довговолосого в кімнату і відпустив бороду, той кумедно гепнувся поряд зі своїм нерухомим приятелем.
Чим ближче вони були до мети, тим сильніше Борщ збавляв швидкість.
— Ну що ти повзеш, як черепаха? — роздратовано спитав Прошка. — Поки дотеліпаємо, той тип накиває п’ятами!
— Уже приїхали, — без особливого ентузіазму сказав він. Заглушив двигун і поставив автівку на ручне гальмо. — А може, викличемо підмогу?
— Та ти що, там дівчина та ще якийсь хлюпик. Якщо спобує випендритися, всадиш йому кулю в башку. Спротив працівнику міліції!
— Я?! Кулю в башку? — тремтячим голосом запитав Борщ.
— А ти думав, я буду все за тебе робити?
—А може я тебе прикрию?
— Твоя черга, лізь нагору, я сам тебе прикрию.
Було темно, хоч в око стрель. Не горів жоден ліхтар. Лише місяць час од часу з’являвся з-за хмар, слабким жовтим світлом підсвічуючи мертві будинки.
Борщ зблід так, що це було помітно навіть у місячному світлі. Якийсь час зволікав, а потім махнув рукою і приречено побрів до будинку.
— Дістань пістолет і зніми з запобіжника, — гукнув Прохоренко і додав так, щоб не чув Борщ. —Тюхтій. Свиня в мундирі.
Кощій через відкрите вікно чув кожне їхнє слово. Марію на горищі він вже не застав. Знайшов свій щоденник. Щоденник «закоханого школяра», як сказала б Мілка. Значить той багатий бельгієць був тут, приніс щоденник. Якщо це так, то вона його прочитала. І, схоже, що іноземець все ж забрав її з собою.
Кощій чув, як тріщала бита цегла у мента під підошвами. Він сів на ліжко і, піднявши пістолет, прицілився в двері на рівні голови.
Борщ повільно підіймався сходами. Кров стукала у нього в скронях. Піт заливав очі. Борщ дістав пістолет, руки тремтіли і він ледве зміг зняти запобіжник.
Побачив чорний прямокутник дверей на горище. Там, за дверима, — був певен, — чатувала смерть. Потоптався на місці, засунув пістолет в кобуру і пішов назад.
— Ну що? — спитав Прошка, опускаючи пістолет.
— На горищі нікого. Тільки протяги гуляють, — впевнено відповів Борщ. — Балка висить зі стелі. Набив гулю…
— Значить, вислизнули,— з жалем сказав Прошка. — Не шастить. Чорт забирай! Ну, поїхали.
***
Останні доповіді начальник Одеської міліції полковник Говоров одержав уже за північ. Облава закінчилася нічим. Це могло означати лише одне: операція мала слабку ланку, розірвавши яку, здобич змогла вислизнути.
Ця операція була відлунням минулого. Він був просто зобов’язаний знищити тих, хто знав про його компрометуюче минуле. Найбілша проблемп –це Міла Штерн, якої йому поки що не дістати. Але як тільки її чоловік піде в черговий похід, він нею займеться. Схоже, ця повія веде розгульний спосіб життя. А його шофер Борис Петров — красунчик, яких пошукати. Шофер відданий йому до останнього гудзика на мундирі. Навряд чи в кого викличе підозру, якщо дружина Штерна в п’яному чаду випаде з вікна своєї квартири.
- Залишається ще колишній зек Кощій. Треба терміново перевірити горище і залишити там засідку…
Полковник встав, одягнув мундир. Під плащ — бронежилет, засунув у кобуру пістолет. Зателефонував шоферові — довгі гудки. Чортихнувся — ось зворотна сторона того, що маєш молодого вродливого шофера.
Полковник вивів з гаража автомобіль. Чудова «Тойота-Ленд Круізер» 70-ї серії. У місті така усього одна. Хабар за закриття справи проти грошовитого цеховика.
Місяць, як велика золотиста камбала, спливав з сизої імли над морем. Через десять хвилин полковник загальмував біля сірого будинку в кінці Рибзаводської вулиці.
Дім зловісно дивився на нього чорними провалами вікон. Дістав пістолет, зняв із запобіжника і, освітлюючи собі шлях ліхтариком, подерся нагору.
Кощій спав — втома і нервова напруга зробили свою справу. Він не чув звуку під’їжджаючого автомобіля, не чув, як тріщать на сходах шматки штукатурки, як заскрипіли двері. Він прокинувся тоді, коли промінь кишенькового ліхтарика ударив йому в очі, а холодний ствол пістолета уперся в щоку.
Кощій прокинувся і сів. Прикрив тильною стороною долоні очі:
— Вимкніть ліхтаря, — сказав він. — Якого дідька?
Чоловік відступив до вікна. Ліхтар погас. Ствол пістолета дивився Кощію в обличчя.
Пістолет лежав у Кощія під подушкою. Від руки до подушки було сантиметрів сорок. Поки він дотягнеться до подушки, цей з колючим поглядом випустить в нього всю обойму.
— Ну і давно ти тут? — зацікавлено запитав полковник. — Кощій чи Козак, чи як тебе там?
— Другий день,— Кощій, наче від холоду, пересмикнув плечима. Рука пересунулася сантиметрів на десять до подушки.
— Звільню мерзотників! — зацікавленість у голосі змінило крайнє невдоволення. — Боягузливі гівнюки!
— Не засмучуйся так, вони були тут, дійшли до дверей, — пояснив Кощій. Ще десять сантиметрів.
-Хоч би вітер загасив свічку, — подумав він.
Ствол злегка ходив вгору-вниз, немов вибираючи місце, куди плюнути свинцем.
— А де дівчина? — перед тим, як натиснути на спуск полковник хотів повністю вдовольнити цікавість.
Кощій мовчав.
— Ну, це тепер не так важливо. Якщо ти їй щось розповів, то їй теж кришка. А якщо ні, і скажеш мені, де гроші, то я їй, мабуть, дам спокій.
Рука Кощія вже лежала поряд з подушкою:
— Гроші, гроші… Звісно, я все скажу. Гроші, вони…
— Замри, — перебив полковник. Ствол зупинився, націлений у звичне місце — над переніссям. — Я знаю, що ти забрав «гармату» у моєї людини.
Він милувався собою. Один рух вказівного пальця — і всі страхи, що переслідували його багато років, залишаться позаду.
То була перемога, але Піррова. Упиваючись своєю промовою, він, на відміну від Кощія, не чув тихих кроків на сходах. За спиною у полковника повільно почали відкриватися двері. Вони відкривалися тихо, і заскрипіли лише тоді, коли протяг миттєво погасив свічку. Гримнув постріл. Куля вп’ялася в ковдру і в повітря злетіло клоччя вати.
Кощій упав на підлогу і вистрілив у відповідь — силует полковника було чітко видно на тлі світлого вікна. В кімнаті пахло порохом. Силует зник. Звідкись з кутка долинав ледве чутний хрип і булькання. Кощій нахилився над тілом.
— Ти нікуди не дінешся, — прохрипів полковник. — Якщо спробуєш зникнути, я знайду дівчину і…
Кощій приставив ствол пістолета йому до щоки і натиснув на спуск. Гримнув постріл і щось солоне і липке бризнуло в обличчя.
Під чиєюсь ногою заскрипіла підлога. Кощій підняв пістолет, але, вгадавши в просвіті вікна жіночий силует, опустив.
— Кощію, — він почув кашель і Мілчин голос. — Кощію, ти тут?
— Де ще маю бути, — він витер обличчя ковдрою.
— Що це ти витворяєш? Хто стріляв? От клятий Козак! Як надимів! Тут же нічого не видно! Спускайся скоріше. Я залишила машину за кілометр звідси. Боялася, що можуть вислідити! Там мій чоловік, він привіз тобі форму. Увечері за вами прийде катер. І усе буде джаз!
***
Капітана першого рангу Штерна вважали одним з найуспішніших офіцерів, улюбленцем долі. Тож знайомство з красунею Мілою Штерн сприйняв, як черговий дарунок долі. Він познайомився з нею в Одесі в ресторані «Таврида», де обмивав з друзями зірку «кап. 2». Чорна майка на тоненьких бретельках чудово відтіняла коротке світле волосся і щільно облягала пишні груди. Коротка спідниця ледь прикривала довгі засмаглі ноги. Склянка коньяку «Наполеон» допомогла побороти відчуття ніяковості. Штерн запросив її на танець.
— Такий молодий, а вже «кап-два», — сказала Мілка, довірливо притискуючись до його грудей.
Штерн був у захопленні. Обіймав її за талію, відчував запах волосся і поряд — дивне тіло. Мілка сама запропонувала поїхати до нього додому і, вражена інтер’єром, японською електронікою та імпортними меблями, лягла з ним у ліжко.
Мілка хотіла і могла себе подати, як треба, і Штерн просто сп’янів від блаженства. Сп’яніння продовжувалося всю відпустку. А через місяць Мілка Гольдфарб стала дружиною капітана другого рангу Штерна — Людмилою Штерн.
Від цього шлюбу Милка отримала, що хотіла: стала замужньою і забезпеченою дамою. Чоловіка, на заздрість подругам, мала з великими зірками на погонах, та ще й з перспективою змінити їх на більші — генеральські.
Штерна ж чекало жорстоке розчарування. Сімейної ідилії не вийшло. Дружина і слухати не хотіла про дітей, а його офіцерське утримання розтринькувала раніше, ніж він встигав повернутися з чергового походу. В ліжку вона виробляла з ним таке, що він не сумнівався в її великій практиці під час його відсутності.
Та, не зважаючи на все, Штерн залишався рабом своєї дружини. Ось і тепер не зміг їй відмовити. І згодився вивезти бандита, якого шукає вся міліція країни. Заради неї він ризикує всим — погонами і волею. І Кощій, цей довгов’язий хлюст, який приповз до Мілки, спливаючи кров’ю, був для неї всім.
Катер причалив біля пірсу. Поряд гойдалися на воді підводні човни. Штерн зіскочив з пірсу на борт. Гаркнув на вахтового, за якесь дрібне порушення морського статуту. Першорічник-вахтовий, витягнувшись по струнці, витріщеними від переляку очима їв люту фізіономію «кап. 2». Навряд чи він був здатен помітити незнайомого мічмана, що пройшов поруч.
Вони спустилися в рубку, пройшли повз офіцерські каюти. Штерн відімкнув двері в найдальшому кінці коридору:
— Посидите тут до вечора. Увечері ми будемо виходити в море.
Кощій пірнув у тишу каюти. Двері за ним зачинилися.
***
Підводний човен виходять з бази вночі. Штерн стоїть на відкритому містку поряд із вахтовим. Він – повновладним господар цього броньованого світу, цар і бог.
В його уяві спливає вирок ворогові – коханцю своєї дружини: Кощія висаджують у безмежному Тихому океані, неподалік Акулячого архіпелагу.
— Прямо по курсу — транспорт, пильнуй, — наказує Штерн вахтовому.
***
Мілку в гресторані «Парус» добре знали. Хоча біля входу товпилася довжелезна черга, Мілку швейцар пропустив одразу. Поряд з ним стояв кореєць Пак — штатний ресторанний викидайло. Він кивнув їй, прочинив двері і посміхнувся, як давній знайомій.
Щойно вона зайшла до зали, кілька чоловіків одразу підняли на неї очі. Зауваживщи гарну жінку вони приготувалися до штурму.
Але їх запал швидко остудив молодик років двадцяти восьми. До цієї хвилини він самотньо нудьгував за столиком у дальньому кутку. Раніше ніж Мілка встигла сісти, молодик підійшов і взяв її під руку.
Молодика звали Борисом. Він переслідував Мілку вже другий тиждень. Високий, гарної статури, з красивим безтурботним обличчям, він подобався Мілці.
Борис був непоганим співрозмовником, добре танцював і не шкодував грошей.
Поте щось в ньому насторожувало її. Мабуть, холодні нерухомі очі, які не сміялися, коли сміявся він.
- О господи, — прийшла їй раптом в голову думка, — а що, коли це переслідування її Борисом зв’язано з Кощієм?
Вона вибачилася, встала і пішла в туалет, але, повернувши за ріг, кивнула Паку, що стояв, спершись об стінку, у яскраво освітленому вестибюлі. Він, посміхаючись, підійшов до неї.
— Якісь проблеми, моя мила Міла?
— Пак, у тебе є ключ від двокімнатного номера нагорі? — спитала вона. — Для вас, моя мила Міло, що завгодно, — відповів Пак.
— Мені він потрібен на годину. І ще, Пак, той чоловік, котрий сидить зі мною… Я зараз піднімуся з ним нагору і хочу, щоб ти подивився, що у нього в кишенях. Я не буду зачиняти двері на защіпку і спробую зробити так, щоб його одяг залишився в передпокої. Зроби це для мене, Пак, прошу тебе, — вона поклала йому руки на плечі і несподівано поцілувала в губи. — Прошу тебе, Пак Чи Сон…
Пак провів поглядом чоловіка у відмінно припасованому твідовому костюмі, що обіймаючи Мілку за талію, підіймався сходами на другий поверх.
Пак виждав двадцять хвилин і, м’яко ступаючи, піднявся нагору. Пухнаста блідо-зелена доріжка, робила його кроки зовсім нечутними. Двері тихо відкрилися. У першій кімнаті на підлозі лежав чоловічий піджак і краватка. З іншої долинали зітхання і сміх. Просуваючись нечутно, наче тінь, Пак нахилився до піджака, засунув руку до внутрішньої кишені і дістав книжечку в червоній шкіряній обкладинці. Розгорнув. «Міністерство внутрішніх справ. Сержант Борис Вікторович Петров».
Пак засунув посвідченя на місце і вислизнув у коридор.
Мілка підійшла до Пака через півгодини. Він зі здивуванням відмітив: жодного натяку на те, що відбувалося нагорі. Хіба що свіжа помада на губах і легкий рум’янець на щоках.
Мілка зупинилася поряд із Паком і одними очима спитала:
— Ну що? Що там, мій любий, Пак Чи Сон?
— Мент, — ледь чутно відповів він. — Сержант Петров, мой міла-Міла
Мілка здригнулась. Вона на гачку у мусорських. Озирнулася на Бориса. Сержант Петров був повністю захоплений танцівницею на подіумі.
— Пак, я хочу, щоб він не поїхав зі мною.
Вона, ще раз озирнулась на захопленого стриптизом Бориса, взяла Пака за рукав і потягнула за собою у вестибюль. Там поклала руки на плечі.
— Пак Чи Сон, я буду чекати тебе сьогодні. Пізно. Чим пізніше, тим краще. Буду чекати вдома. Сама. Але він повинен залишитися тут. Зроби це для мене…
Пак купався в її синіх, схожих на Жовте море, очах:
— Так, мой міла-Міло.
Вона посміхнулася йому і торкнулася губами щоки.
Борис відірвався від дійства на подіумі тільки тоді, коли дівиця шпурнула в зал трусики, і два голубих прожектори, що схрещувалися на ній, погасли. Борис озирнувся — Мілки ніде не було. Він підвівся, кинув на стіл кілька банкнот і повільно пішов до виходу, зазираючи в кожен кут.
Мілка палила цигарку у вестибюлі:
— Вас не цікавить стриптиз, Борисе? Чи віддаєте перевагу йому в більш інтимній обстановці? — вона кинула на підлогу недопалка. — Поїдемо до мене?
В голові виникла сцена в кімнаті на горі, там нічого не вийшло. Мілка вислизнула з його обіймів, він і сам не зрозумів як. І ще – наказ «Вона повинна вмерти». Але ж перед цим можливо вдасться її трахнути…
— Ми поїдемо зараз? — з готовністю перепитав Борис.
— Ну, звичайно, — розвіяла його сумніви Милка. — Тільки от прикрість, я забула свою сумочку. Заберіть її, а я чекатиму вас в автомобілі.
Борис кинувся в зал.
Коли чоловік повернувся за сумочкою, Пак уже стояв за рогом. Пак міг завдати в одному стрибку до п’яти смертельних ударів. Але він не знав, чи повинен убивати цю людину. Мила просила зупинити його. Він м’яко підстрибнув і ударив лише два рази лівою ногою. Чоловік гепнувся, як лантух, і більше не ворушився. Пак нахилився над тілом — серце билося.
***
Міла не зразу поїхала додому. Вона звернула до набережної і довго стояла, дивлячись у чорноту моря. Думала про Кощія, про Штерна… Додому вона повернулася, коли була вже глуха ніч.
Борис чекав її біля дверей. Сили ледь вистачило, щоб доїхати сюди і викрутити лампочку в коридорі. Тепер він навряд чи зможе випхати її у вікно. Відтоді, як він зайнявся Мілкою, ніколи не носив з собою зброї, аби не викликати підозру. Але в піхвах на гомілці мав чудового фінського ножа.
Борис стояв у дальньому кутку коридору, притиснувшись до стіни. Ніж тримав за спиною, щоб не блищало лезо. Мілка, не помітивши його, відімкнула двері і зайшла в квартиру. Він зробив кілька швидких тихих кроків і опинився на порозі раніше, ніж вона встигла закрити двері. Чув, як вона нишпорить по стіні — шукає вимикач. Тримаючись за лутку, він ступив слідом і вдарив її ножем знизу вгору — під ліву лопатку.
Вона скрикнула, озирнулася і стала опускатися на коліна. Він бачив у світлі вуличного ліхтаря, як на сукні швидко розпливається велика чорна пляма. Він висмикнув ножа. Мілка впала навзнак. Борис нахилився до жінки. Вона дивилася на нього широко відкритими очима. Здається, пізнала його. Губами пробігла гримаса, мабуть вона хотіла посміхнутися. Прошепотіла:
- Гуд бай, Америко… гуд бай, закоханий школяре… Все буде джаз…
Борис взяв її за зап’ястя. Пульсу не було. Він випростався і відступив до вікна.
Шурхіт, що долинув від дверей, примусив його обернутися. В дверях стояв невисокий кореєць.
Вузькі очі корейця ще більше звузилися і стали схожими на дві оглядові щілини в броні. Він нахилився над Мілкою. Коли випростався, вираз його обличчя не змінився…
Це був град ударів, навряд чи їх можна було відрізнити один від одного. Петров помер після першого удару ребром стопи в шию. Але не міг упасти. Тіло впало лише тоді, коли кореєць припинив удари.
Пак Чи Сон опустився на коліна. Жінка, ще кілька годин тому жива і прекрасна, була мертвою. Він закляк і просидів так цілу годину, отямився лише від виття міліцейських сирен за вікнами.
Його не могли взяти до ранку. Як демон, він з’являвся то з-за дверей, то стрибав зі стелі. І лише коли прибули військові снайпери і зайняли позиції на горищах навколишніх будинків, міліція увірвалася в квартиру.
Кореєць лежав, уткнувшись обличчям у плече жінки і однією рукою стискав її руки. Куля снайпера влучила йому в голову.
***
З глибини спливло величезне чорне чудовисько – атомний підводний човен «Чорна акула». Вода вiдринула вiд плескатої високої рубки з червоною зiркою. На мiстку з’явився командир i вiдiслав вахтового офiцера в каюту.
Двоє стояли на зовнішньому мiстку плескатої рубки «Акули». Над головами чужими сузiр’ями мерехтiло чорне небо. Навкруги хлюпотiв невидимий океан, пiд ногами була невидима палуба.
— Я вiдiслав усiх вниз, лишилися тільки ті двоє, вони допоможуть вам відчалити — командир вказав на двох моряків, що спускали на воду надувний пліт. — Темно, але до землi не бiльше милi. Берег похилий, течiй нiяких. Берiть плота. Як тільки зійде сонце, побачите землю. Це Таїтi. На Таїті дуже ліберальні закони. Там якось дасте собі раду. Може купите новий паспорт. Міла казала, що ви маєте для цього кошти.
Він спустився до плота, що тримали двоє моряків. Орудуючи веслом, Кощій швидко вiдплив вiд рокiтливого громаддя субмарини.
Ранок був страшним. Землі не було. Вiд обрiю до обрiю розстилявся океан.
Кощій передивися всі свої речі. Дерев’яне весло, пластиковий, схожий на звичайну папку гермоконтейнер для паперів — у ньому карта Тихого океану, учнівський зошит с кострубатим написом: «ЩОДЕННИК МОЖЕ БУТИ ПРОЧИТАНИЙ МНОЮ АБО АЛІСОЮ А.», фотокартка, пачка стодоларових купюр, кулькова ручка, ключi.
Вiтер розiгнав хмари i сонце нестерпно палило, стоячи майже в зенiтi. Так буває лише поблизу екватора. Він це знав з уроків географії. Кощiй, черпаючи воду долонями, облився, але пiсля цього шкiру вкрив бiлий налiт солі, а до вечора — пухирi.
Вiтер зовсiм стих. Сонце хилилося до обрiю. Океан здавався тихим i ласкавим. Тепер хвиль майже не було, плiт час вiд часу ледь помiтно пiдiймався i опускався.
***
Підводний човен «Чорна акула» з глухим рокотiнням поринав у глибини океану. В командирській рубцi було темно. Горiли лише черговi лампочки i свiтилися iндикатори приладiв.
Командир ракетоносця капiтан першого рангу Штерн думав про те, що вперше убив людину. Коханця своєї дружини.
Але чи мiг вiн винити Мілу? Адже й сам не був святим. I, звiсно, згадав ту дiвчину, про яку не мiг забути вже кiлька рокiв.
Спогади. Дівчину привезли в автомобiлi із затемненим склом два чини з КДБ. Вони мовчки пройшли до вiдведеної для неї каюти на кормi i зажадали вiд нього ключi.
Вiн точно виконав iнструкцiю. В потрібний момент човен сплив на перископну глибину поблизу Акулячого архiпелагу. До берегової лiнiї було двi милi. Штерн пiшов на корму за дівчиною. Коли вона вiдчинила дверi, на нiй була напiвпрозора накидка. Вона взяла його за руку і потягнула до каюти. Щойно дверi зачинилися, вона торкнулася його губ, натиснула якесь мiсце на грудях. I тiєї ж митi його охопило непереборне бажання. Вони впали на лiжко i зайнялися коханням. Все вiдбувалося мовчки. Запам’ятав лише одну фразу, що вирвалася у неї:
-Ти останнiй…
Вони спливли на поверхню. Пiдiйшов катер. За кермом стояв бородатий молодик у чалмi з типово бандитською фiзiономiєю. Двоє з автоматами через плече схопили штормтрап, допомогли дiвчині, обличчя якої приховував шарф, спуститися по трапу. Загуркотiв двигун i катер зник у туманi.
Ще один спогад. Минуло кілька років Штерн побачив її в програмi «Час».
- Принц Сеапуту з дружиною прибув до Москви з офіційним дружнiм вiзитом, — говорив диктор.
Камера наблизилася i показала гладке обличчя принца, потiм його дружину. Штерн кинувся до телевiзора. То була вона!..
***
Ракетоносець провалювався в глибину і одночасно мчав вперед зі швидкістю майже 30 вузлів. Поруч з командиром стояв вахтовий офiцер — капітан-лейтенант Чарлітов.
Чарлітов давно помiтив, що Штерн не слiдкує за глибиномiром. Метал, здавалося, стугонів від жахливого тиску.
Глибина була на триста метрiв менша граничної… на двiстi … на сто. До шуму води в баластових цистернах додалося поскрипування корпусу пiд дiєю жахливого тиску.
— Товаришу командир, — озвався Чарлітов, — товаришу командир, гранична глибина.
Штерн позирнув на глибиномір — п’ятсот метрів. Йому заборонили занурюватися більше ніж на триста! I майже відразу він почув тихе, схоже на далекий грiм, гудіння. Воно ставало все чiткiшим і виразнішим.
— Що це?
- Нiчого не трапилося, — промовив вiн. — Дійсно, що то за гудіння?
У гучномовці забубоніли злякані голоси:
- Доповідає капітан-лейтенант Зіменков: у машинному відділі вода!
- Доповідає старшена Пархоменко — у торпедному відсіку вода…
- Доповідає…
— Аварійний підйом!— побiлiлими губами наказав Штерн.
— Аварiйний пiдйом! — закричав Чарлітов у мiкрофон. Динамiки повторили команду в кожному вiдсiку човна.
— Аварiйне продуття баласту!
— Аварiйне продуття… — загримiло у вiдсiках i замовкло на пiвсловi. Заморгало кiлька лампочок на пультi управлiння і водночас погасло свiтло.
— Спрацював аварiйний захист реактора, — прохрипiв вахтовий, хапаючи ротом повiтря, яке в темрявi відразу стало вологим iз запахом горілого. — Ми втрачаємо хiд. Що це, командире?!
На дисплеї швидкість почала повільно падати: 15 вузлів, 14, 13…
— Всім турбінам — повний реверс!
— Гвинт не обертається! — прокричав помічник.
— Аварійне прдуття цистерн! — скомандував він.
Звідкись, наче здалеку, хрипів голос Чарлітова, що доповідав глибину:
— Глибина 550, диферент на ніс росте…
— Глибина 600, диферент на ніс росте…
— Занурення уповільнилося! — доповів Чарлітов. — Глибина 600!
Та воно уповільнилося лише на хвилину.
— Глибина 610, — в голосі Чарлітова надія змінилася на відчай. — Командире!
Ракетоносець з усе бiльшою швидкiстю ковзав у глибину океану. Гідроудар, що йшов від корми, зривав механізми і вигинав у напрямку до носа човна сталеві переборки. Корпус струсонув вибух.
Вахтовий Чарлітов стрепенувся, озираючись, наче приречений до страти, якому щойно зачитали вирок. Вiн втратив контроль над собою, а коли отямився, то виявилося, що наступає на Штерна зi стиснутими кулаками, бурмочучи прокльони. Штерн позадкував, доки не вперся спиною в металеву трубу перископа.
Капітан-лейтенант Чарлітов ударив Штерна кулаком у пiдборiддя. Це була розплата за все — за позачергове звання, за недосяжну кохану жінку. Той обм’як i осiв на пiдлогу. Другий вибух, сильнiший за перший, гримнув у кормовiй частинi, де були двигуни. Згори просочилася вода i з дзюркотiнням полилася їм на голови.
Чарлітов щосили садонув командира ногою у бік, потім ще раз і ще раз — ногою в голову. Кинувся в коридор. На порозі озирнувся — Штерн нерухомо лежав під перископом. Чарлітов побіг до драбинки, що вела нагору до СРК — спливаючої рятувальної камери.
Протиснувся в люк i зачинив його за собою. Озирнувся. В рятувальній батисфері крім нього було ще четверо моряків. Повернув важіль герметизації капсули.
***
Про причини загибелі підводних човнів відомо дуже мало, оскільки більшість з них назавжди зникло в бездонних глибинах Світового океану…
Удар був досить сильним і ніхто не втримався на ногах. Мабуть, то була вибухова хвиля від ракетоносця. Підйом припинився. Їх було п’ятеро — капітан-лейтенант Чарлітов і четверо моряків. В очах молодих матросів світився переляк. Всі дивилися на офіцера, його рука нервово стукав долонею по циферблату глибиноміра.
Глибиномір показував дванадцять метрів. СРК на поверхню не спливла. Чарлітов відкрив нижній люк. В ньому плюскотіла вода.
— Ну що ж. Над головою всього десять метрів — спливемо, — Чарлітов намагався говорити так, щоб голос звучав якомога бадьоріше.
Він повернув потрібного важеля. Люк зі скреготінням прочинився, вода вдарила струменем. Хтось зойкнув.
— Тихо, все йде як слід, — гаркнув він. Так і треба зараз поводитися з ними, щоб не знялася паніка.
Від зміни тиску заклало вуха, наче на літаку при взльоті. Струмінь усе слабшав, поки вода не перестала прибувати зовсім. Гідростатичний тиск зрівнявся з тиском повітря. Шлях був вільний.
***
Риба-молот прокинулася вiд страшного гуркоту. Вода запульсувала в зябрах. Приголомшена, вона кiлька хвилин плавала догори черевом. Та потiм стрепенулася i ожила. З глибини спливала чорна куля. Риба пiдпливла до неї i почала описувати кола — то ширшi, то вужчi, i раптом помітила, що жива iстота вiддiлилась вiд кулi i рухається до поверхнi.
Вона перекинулася догори черевом i помчала слiдом за людиною, обходячи ззаду i знизу. Наздогнала її бiля самої поверхнi.
Удар трьохсоткiлограмової живої торпеди пiдкинув людину в повiтря i вона відразу втратила свiдомiсть. Риба-молот схопила людину поперек тіла i почала терзати. У водi розпливалася червона пляма. В нiй шаленiли смугастi стрiли — риби-лоцмани.
Висунувши з води потворну голову, вона з цiкавiстю спостерiгала, як цi чудовi на смак iстоти здираються на плiт.
***
Вони спливали один за одним і вилазили на самонадувного, викинутого раніше плота. Всього спливло четверо. Вони довго вдивлялися в зелені вируючі хвилі, але так його й не дочекалися. Мабуть, він захлинувся, і хвилі віднесли тіло геть від плота. Чарлітов оглядав океан у бінокль, але так нічого і не видивився.
Надії на порятунок майже не було. Пліт був поза зоною дії супутника, яка починалася на триста миль східніше. Учора човен виходив на черговий сеанс зв’язку зі штабом ВМФ. Наступний сеанс мав бути лише через тиждень.
Дув східний пасат і, незважаючи на спущене вітрило, продовжував відносити пліт на захід. Порятунку не було. Чарлітов один це розумів. Він лежав, втупившись у високе, майже біле нібо, і згадував минуле…
Капітан-лейтенант Чарлітов, у шкільні роки відомий під прізвиськом «Скажений Чарлі», ревнував до капітана першого рангу Штерна його дружину, а свою подругу дитинства Мілу. А колись вони зі Штерном навіть дружили. Чорна кішка промайнула між ними, коли Чарлітов запросив Штерна до себе в Одесу.
Мілка вже рік була коханкою Чарлітова і робила прозорі натяки з приводу шлюбу. Він, як міг, противився цьому. Лише ідіот міг взяти за дружину ту вертихвістку. Він не був ідіотом. Ні, таки був. Тому що повів Штерна в «Парус» — ресторан, де вони звичайно бували з Мілкою. І того вечора все почалося. Мілка почала «клеїти» Штерна. Штерн, як і мало бути, не зміг встояти проти Мілчиних зваб. А далі події розгорталися і зовсім непередбачено — через місяць вона стала Мілою Штерн.
З того часу між ними запанувала холодна ненависть.
***
Неприємності почалися наступного ранку.
- Товаришу капітан-лейтенант, – звернувся до Чарлітова матрос Коноваленко – дозвольте доповісти?
- Доповідай, – відповів спроквола офіцер.
- Зник гідроакустик Петров. Його ніде немає.
Чарлітов озирнувся наволо. Що трапилося? Хвилі були ледь помітними. Посковзнувся і упав у воду? І не крикнув, не покликав на допомогу? Матроси мовчали, втупивши у нього похмурі погляди. Не знав, що сказати.
Наказав з’їсти сухий пайок і приступити до політзанять. Спробував поговорити про експансію імперіалізму і американські плани зоряних війн, та моряки відповідали невлад, ховаючи погляд.
Чарлітов зрозумів, що втрачає над моряками контроль. Рішуче скомандував:
— Іванов, Коноваленко — спати! Вночі заступите на вахту.
Вночі стояв цілковитий штиль. Вранці Чарлітова розбудив Коноваленко.
- Товаришу капітан-лейтенат, я о четвертій змінив Іванова, але зараз його немає на борту.
- О, господи! – мимоволі вигукнув Чарлітов, підскочивши, неначе обпечений. Обійшов плота. Жодного сліду. Здійнявся вітер. Пліт мчав у нікуди, витанцьовуючи жигу на верхівках хвиль.
Коноваленко сидів, понуро опустивши голову на коліна.
Чарлітов розумів, що повинен щось сказати. Підбадьорити. Та не знайшов потрібних слів.
- Зїсти сухий пайок, – наказав.
Після їжі Коноваленко трохи пожвавішав. Блукав плотом, вдивляючись в океан. Раптом закричав і замахав руками:
— Земля!
Чарлітов озирнувся. Ніякої землі не було видно. Лише безкінечні баранці хвиль.
Коноваленко знову хрипко і розпачливо заволав:
— Земля-я-я!
Чарлітов остовпів, побачивши, що той раптом робить крок до краю плота, збираючись стрибнути у хвилі. Офіцер кинувся вперед, упав і ледве встиг схопити матроса за ногу. Посадив та спробував заспокоїти, але той не слухав, крутив головою і дивився божевільними очима. По щоках текли сльози.
— Там земля, — бурмотів він. — Нас відносить геть!
Чарлітов взяв довгу мотузку і обв’язав матроса за пояс. Вузол затягнув такий, що його було майже неможливо розплутати.
Коноваленко, здається, не звернув жодної уваги на його дії. Другий кінець мотузки Чарлітов прикріпив до щогли.
Вечоріло. Нарешті запанував цілковитий морок. На небі не світилося жодної зорі.
Чарлітов уклав матроса поряд із собою. Дбайливо вкрив брезентом. Цієї ночі чатуватиме сам.
Він пролежав з відкритими очима майже до ранку і, лише коли перші промені пробилися крізь завісу хмар, поринув у важку дрімоту. Крізь сон чув, як підвівся Коноваленко та не звернув на це уваги, адже безсонна ніч була позаду. Раптом крик жаху вмить підвів його на ноги.
Чарлітов підскочив і побачив, що залишився на плоту сам. Коноваленко зник. Він підбіг до краю плоту, опустився на коліна і так, вдивляючись у глибину, рачкував по периметру плота. Натрапив на мотузку. Мотузка майже діставала до води і була перетята чимось гострим, немов ножем. Невже Коноваленко мав ножа?
***
Лягаючи спати, він про всяк випадок поклав поряд з собою ножа. А вночі прокинувся від того, що щось холодне обвило ногу. Волаючи, він схопив ножа, полоснув по тому місцю, де відчув дотик, і увімкнув ліхтар. Ні, то був лише морський вугор, що вибрався на пліт. Розполосований надвоє, він бився в судомах.
Чарлітов зло зіштовхнув вугра у воду. Серце шалено калатало, по щоках стікав піт. Походив взад-вперед, намагаючись заспокоїтися. Нарешті опанував себе, але сон пропав.
Щоб вгамувати нерви, краще думати про щось приємне. Він сів біля щогли і думав про Мілку.
Вона подобалася йому завжди. І не лише йому. Вона взагалі подобалася всім. Пам’ятав її школяркою: стрункою, з розвиненими грудьми і чудовим світлим волоссям. Чесно кажучи, він навіть і не мріяв про таку чудову дівчину. Вона завжди була поряд із Кощієм.
Але, якось, коли вони посварилися із Кощієм, вона стала його дівчиною. Одного разу, на шкільному вечорі, вона сама підійшла і запропонувала потанцювати. Довірливо притислася, і він мало не здурів від її парфумів і збудження, що охопило його. Того вечора Мілка дозволила йому провести себе додому і він навіть наважився, щоправда, дуже незграбно поцілувати її в темряві під’їзду, проте поцілив у підборіддя.
Мілка засміялася. Потім вже серйозно сказала:
— Ану, розслабся!
Він підкорився і відчув, як теплі м’які губи доторкнулися до його губ. Не тямлячись від щасті раптом відчув свою руку вже в неї під блузкою.
— Ти що, зовсім здурів? — раптом грубо спитала вона і відсторонилася.
Він був ошелешений цією раптовою зміною її настрою. Ніколи не міг зрозуміти її.
- А ти знаєш, щоКощій збирається провчити Гегемона.
- Ні тихо відповіла вона, – несподівано розревілась, як дитина. Трохи заспокоївшись промовила:
- Дай слово, що після закінчення справи розповіси мені все, як було.
- Добре, – відпові здивовано.
Він згадав, як тоді вони зустрілися на її квартирі. Мілка слухала мовчки. Лише раз перебила в самому кінці і запитала:
– Чи задоволений був Кощій.
– Ще б пак! Кощій був страшно задоволений.
Чарлітов дивися на її бліде обличчя. Хотів поцілувати.
Та вона зненацькапідхопилася і сказала:
— Іди додому
Плюскіт води поряд з плотом примусив повернутися Чарлітова з минулого. Він повернув голову і побачив на відстані десяти метрів два палаючих ока. Ці очі мали голову — велику і потворну. Голова повільно наближалася до плоту. Чарлітов стиснув руками весло і відсунувся від краю.
Потвора почала штовхати пліт, одночасно нахиляючи його до себе. Чарлітов, щоб не зісковзнути просто в пащу чудовиську, випустив весло з рук і вхопився за щоглу.
Потворна морда наближалася до його ніг. Він інстинктивно смикнув ногою і поцілив підошвою чудовиську в середину чорного писка. Це подіяло на якусь на мить. Риба сповзла у воду.
Чарлітов схопив весло, що зачепилося за трос і приготувався до оборони. Чудовисько майже відразу почало насідати на пліт із подвоєною силою. Чарлітов штрикнув веслом, намагаючись поцілити рибі в око, але невдало…
***
Надійшов сьомий день самотності в океані. В ранковій імлі він побачив якусь тінь біля самого обрію.
- Галюцинація, — подумав Кощій.
Коли сонце піднялося вище, він уже виразно побачив чорну кам’яну скелю посеред океану.
Наче божевільний, Кощій схопив весло і почав гребти до скелі. Він гріб увесь день. Але до вечора його надії змінилися розчаруванням. Тепер він чітко побачив, що це була не скеля. То був великий чорний пліт. На плоту — ні душі. За кам’яну вершину він прийняв вітрило, що полоскалося вітром.
Пліт був великим, хвилі не заливали його. Кощій перебрався на нього і впав у знемозі.
Кощій знайшов на плоту два розірваних сухпайки, а в них лише сухарі і концентрат супу. Сухарі і концентрат він відразу з’їв. І тільки по тому побачив, що поруч із щоглою лежить великий брезентовий згорток.
Кощій підійшов і відігнув край брезенту — в згорток було замотано труп. Обличчя — спотворене жахливою раною, тому годі було розрізнити риси людини.
Кощій став на коліна і одним пальцем доторкнувся до вцілілого шматка шкіри на щоці. Щока була теплою! Кощій відсмикнув руку.
Повіки мерця затремтіли, і Кощій зустрівся з його туманним поглядом.
— Це ти? — ледь чутно прохрипіла людина.
Кощію довелося нахилитися до самого обличчя, щоб почути слова.
— Привиділося… — людина захрипіла. — Не можна спати вночі… (хрипіння). Мені не можна спати вночі (хрипіння). Не спати… вночі. Інакше смерть… — очі його згасли.
Щось знайоме Кощію було в інтонаціях моряка, а що саме він так і не пригадав.
Тоді він замотав тіло в кілька шарів брезенту, зв’язав кінці і опустив у воду.
Швидко опускалася ніч. Кощій сів спиною до щогли і приготувався пильнувати. Місяць, покритий імлою, лише час від часу визирав у розривах хмар.
***
Дві безсонні ночі зовсім вимотали Кощія. Риба-молот не з’являлася. І, як назло, на пліт не впало жодної летючої риби.Зрештою, йому вдалося оглушити півметрову рибину. Після кількох шматків голод і спрага відпустили його. Кощій приліг і поклав залишки риби поряд. Задрімав. Прокинувся від пекучого болю в стегні. На стегні, через розірвані штани, було помітно величезне садно. Він підскочив і побачив, що риба-молот несе в пащі залишки його здобичі разом зі шматком тканини. Кощій вибухнув найбруднішими прокльонами, але те, що він раптом помітив поруч з плотом, примусило забути про все.
Поряд плив великий зелений лист, схожий на лист папороті. Кощій виловив його. Цей лист міг означати лише одне — що десь за обрієм була земля!
Біля опівночі над головою скрикнув птах, але ж за весь час, доки він був на плоту, Кощій не бачив жодного птаха!
Під ранок, зовсім знесилений, Кощій задрімав. Та за мить, як йому здалося, з першим променем сонця він підскочив, як ужалений. Над головою літали зграї чайок, пікіруючи в океан і злітаючи вже з рибою в дзьобах. А на обії темніла земля. Можна було навіть розрізнити верхівки кокосових пальм.
До берега було не більше ніж півтора кілометра! Чудово! Та раптом з жахом побачив, що пліт пройде повз острів: сильна течія зносить пліт — земля не наближалась, а віддалялась.
Кощій був у відчаї. Озирнувся — риби-молота ніде не було видно. Стягнув черевики, намацав пластиковий гермоконтейнер з паперами на грудях, відштовхнувся від плота і стрибнув у воду.
Через півгодини, піднявши голову, він побачив золотисті, освітлені сонцем верхівки пальм. До берега було метрів п’ятсот!
І ще він побачив величезний чорний плавець з білим буруном, що наближався збоку. Плавець мчав з великою швидкістю. Метрів за сорок риба пірнула. Кощій опустив голову в воду і побачив чорну тінь, що наближалася ззаду і знизу. Він інстинктивноліг на воду і попливив, весь час озираючись і опускаючи голову в воду.
Чорна тінь промайнула з іншого боку. Тепер вона повільно пливла по спіралі, що весь час звужувалася.
Риба підпливала все ближче. От вона повернулася черевом догори. Коли до неї залишилося не більше метра, Кощій крикнув і з усієї сили вдарив ногами в тупе рило. Вдчув, як сталеві лещата вп’ялися в його ноги. Побачив стодоларові банкноти, що спливли біля обличчя і зошит з написом кострубатими літерами: «ЩОДЕННИК МОЖЕ БУТИ ПРОЧИТАНИЙ МНОЮ АБО АЛІСОЮ А.». Він схопив зощит і жбурнув у розкриту пащу. Не влучив, але риба пірнула за поринаючим зошитом в глибину.
Кощій побачив, що навколо розпливається кривава пляма.
Все закрутилося шаленими, яскравими барвами, берег миттєво наблизився і він побачив, що біля самої води стоїть учителька фізики на ім’я Аліса і простягає до нього руки.
Він простягнув свої їй назустріч…
***
1990 року в Південній півкулі в королівстві Сеапуту, що разташувалося на Акулячому архіпелазі в Тіморському морі, спалахнув військовий путч.
На чолі путчу була перша дружина короля — Мехрад та його перший візир Салех. Армійські частини під командуванням Салеха увійшли в столицю.
Солдати витягли монарха, що помирав від страху на площу перед палацом і розстріляли.
Наступного дня після початку путчу про підтримку нового режиму заявив Радянський Союз, по тому кілька радянських сателітів наслідували приклад господаря і таким чином Сеапуту одержало міжнародне визнання. Згодом королеву Мехрад запросив відвідати Сполучені Штати президент Джордж Буш.
У Вашингтоні Мехрад прийняли з найвищими почестями. Вона виглядала надзвичайно ефектно, і справила на Буша неповторне враження. Вже за півроку США визнали новий монархічний режим на Акулячому архіпелазі.
***
Мехрад відзначала визнання своєї держави у дуже вузькому колі. А точніше — на самоті.
Нечутно я’вився міністром оборони Салех. Він низько вклонився, припав до руки королеви. Від королеви тхнуло спиртним, а її красиві руки пахли тютюном.
— Я не насмілився б потурбували Вашу величність даремно. Тільки надзвичайні обставини…
— Коротше… — незадоволено обірвала його Мехрад.
— Я коротко. Два роки тому на березі було знайдено чоловіка у формі радянських ВМС. В кишенях не було ніяких документів. Тільки ось це, — Салех дістав з папки зіпсоване водою і часом фото молодої жинки.
Мехрад взяла картку. Покрутила її в руках, перевернула — на звороті стояла тільки дата «1975 рік». Кинула на стіл, налила у кришталеву чарку залишки рідини з пляшки.
— Когось вона мені нагадує…
— Особу людини, яка загинула, так і не встановлено. Ходять чутки, що в цьому районі зазнав аварії суперсучасний підводний човен — так звана «Чорна акула».
Чарка зупинилася на півдорозі. Мехрад поставила її на стіл і раптом знову потяглася за знімком.
— Якісь особливі прикмети в моряка були? — тихо запитала вона.
— Тільки татуювання на руці у вигляді серця, проткнутого стрілою, та літери «А». Журналісти роздзвонили тоді про знайденого моряка на весь світ: фото, татуювання на руці, особливості статури. Це було два роки тому. А вчора на острові з’явилася дівчина, — Салех простягнув королеві декілька знімків. На них була дівчина, дуже схожа на ту, яка була на зіпсованому водою знімку.
— Хто вона? — запитала Мерхад.
— За документами — бельгійська громадянка Марія О’Тул. Наша розвідка зібрала про неї інформацію. Дочка відомого бельгійського бізнесмена. Але, як відповів на мій запит наш резидент у Бельгії, це не його рідна донька. Його рідна донька загинула, а цю було взято на виховання.
— Що їй було потрібно?
— Вона розпитувала про того моряка. За вашим наказом ми тоді повідомили журналіслам, що він помер. І для достовірності навіть спорудили на березі могилу. Дівчина довго плакала там. А потім заплатила туземцям двісті доларів і вони поставили на могилі величезний камінь — гранітний валун. На камені вибили напис. Напис слов’янською мовою. Жодного сумніву, що дівчина — шпигунка. Я наказав її схопити і хочу завтра відправити у вязницю на Суаф, туди, де сидить і той моряк.
— Тій, що на знімку, зараз має бути набагато більше… — підсвідомо Мехрад відчувала симпатію до цієї дівчини-шпигунки.
— Може бути, пластична операція. Це шпигунка, я впевнений. Вона не бельгійка, в неї слов’янський акцент…
— Пластична операція… Шпигунка… — наче уві сні пробурмотіла Мехрад.
— Я впевнений, вона — шпигунка, вона має потрапити на Суаф і там заговорити. Вона заговорить. Я не сумніваюся…
— Шпигунка, що перенесла пластичну операцію… І той моряк із суперсучасного підводного ракетоносця, що загинув тут неподалік… Адже такий ракетоносець був збудований всього один, — Мехрад наче прокинулася. — Це був той самий ракетоносець, так? Салех, ти розумієш, про що я?
Салех розумів. Він пам’ятав і те, що запропонував тоді близькість майбутній королеві і не раз проклинав себе за це.
— Салеху, акула Курсі, улюблена акула принцеси Мехрад, ще припливає до затоки?
— Так, Ваша Величність.
— Вона голодна, вона давно вже не ласувала нічим… А як ти гадаєш, Салеху, ти їй будеш до смаку?
Салех зблід і впав на коліна. Він проклинав настрій королеви, що змінювався так швидко і примхливо, як океан взимку. Мехрад була швидкою на розправу.
Вона одним духом випила все, що залишилося в чарці і кинулася ниць на велике ліжко, яке стояло у центрі кімнати.
Салех маленькими кроками тихо відходив до дверей.
— Не чіпай її. Я вирішу. Що робити з тією дівчиною. І забирайся геть…
Салехові не потрібно було повторювати двічі.
Увечері королівський кортеж з чотирьох лімузинів зупинився там, де шлях закінчувався — біля пустельного пляжу. Мехрад у супроводі двадцяти охоронців озброєних скорострільними автоматами «Узі» підійшла до каменя на березі.
Від могили вже майже нічого не залишилося — тільки ледь помітний пагорб, який заріс травою. На могилі стояв величезний камінь із свіжим написом. Мехрад нахилилася і доторкнулася рукою до шерехатої поверхні.
На камені було вибито: «Кощій»…
Королева озирнулася шукаючи очима Салеха. Той, як завжди, був поряд. Кинула через плече:
—Той моряк живий?
—Так. Він у в’язниці.
— Приведи до мене ту дівчину і того моряка. І поводься з ними ввічливо. Обоє будуть моїми гостями.
***
Немало подивувало українське МЗС бажання королева острівної держави Сеапуту Мехрад прибути в Україну з дружнім візитом.
МЗС обох країн спішно узгоджували культурну програму візиту. Як це не дивно, королева хотіла, обмежити її виключно Одесою.
Величезна красуня-яхта, як запевняли – найбільша у світі, пришвартувалась біля причалу одеського порту. Слідом швартувався сеапутський есмінець, що супроводжував яхту.
З капітанського містка за дійством спостерігала королева Мехрад.
- Що за прапор – жовто-синій?— запитав Кощій.
Він стояв поряд із королевою Мехрад, в юності Іриною Щаповою – Іркою-зубрилкою – одягнутою в розкішний, розшитий золотом, королівський наряд. Із золотим скіпетром – ознакою королівської влади у руці.
- Прапор України. СРСР більше немає. Хіба ти не в курсі?
- Ні, у вашій сеапутській в’язниці мені не приносили газет.
У тебе і Марії – дипломатичні паспорти. Ви можете йти в місто. А там загубитесь серед перехожих. У твоєму паспорті банківська картка. На ній сто тисяч доларів. На перший час виставить.
- Може й ти з нами? Наче збиралася…
- Ні. То було через надмірне вживання алкоголю. Та і якщо я безслідно зникну тут, то Сеапуту відразу оголосить війну Україні. Мої міністри подумають, що мене викрали. А ви йдіть. І, Кощію, будь людиною, одружися з Марією. Вона закохана у тебе по самі вуха.
– Ну прощавай. Королева озирнулася і знаком покликала Марію. Коли та протиснулася, через натовп сеапутської знаті, королева вклала її руку в руку Кощія і посміхнулася обом. Королева кивнула і, не озираючись, попрямувала до трапу. Оркестр на пірсі грянув сеапутський гімн. Королівська свита, яскрава і картата, обтікала Марію і Кощія, що стояли, тримаючись за руки.
Слідом за свитою пішли й вони. Пройшли повз почесну варту. На них ніхто не звернув уваги. Прямо перед ними височів одеський берег і стриміли Потьомкінські сходи.