І. Щодо воєнно-політичних відносин.
Головним акцентом дня як для України так і для решти світу стало спільне рішення Президента США та Наслідного Принца Саудівської Аравії публічно висловити підтримку Україні у її протистоянні з “росією”.
Окремо до цього, результати першого дня роботи Джо Байдена в Саудівській Аравії представлені в укладанні широкого спектра угод із Саудівською Аравією з таких питань, як: розширення постачання нафти; створення телекомунікаційних мереж 5G; продовження перемир’я в Ємені.
Довідково. Отже, на прохання США, Саудівська Аравія на 50% збільшить видобуток нафти протягом двох місяців. На подяку США поступляться Саудівській Аравії спірний острів Тиран. Для українців важливо зрозуміти, що зазначені поступки ці країни роблять один-одному для України зокрема.
Можливо, найінноваційніша з нових угод передбачає тестування в Саудівській Аравії нової технології “5G”, покликаної скласти конкуренцію китайській компанії “Huawei”.
Варто нагадати, що протягом багатьох років американські чиновники застерігають країни Європи та Близького Сходу від залежності від китайських постачальників бездротових мереж.
Пентагон також неодноразово зазначав, що початок війни в Україні підкріпив їхні аргументи про вразливість, яка створюється залежністю від китайського постачальника.
В основі проекту лежить спроба використовувати Саудівську Аравію як прототип для технології під назвою “O-RAN” (Open Radio Access Network), яка, по суті, є програмно-керованою системою комутації для дуже високошвидкісних мобільних мереж.
Президент США також оголосив про нові інвестиції Саудівської Аравії в сонячну та ядерну енергетику, серед інших технологій, спрямованих на досягнення цілей боротьби зі зміною клімату.
І, нарешті, США заявили, що саудівці розширюють співпрацю в галузі космічних польотів і комерційної діяльності в космосі – така угода, яку Вашингтон колись досяг з “росією”.
II. Що стосується дій супротивника:
Тим часом, міністр оборони (оксюморон, скоріш міністр агресії) “росії” “шойгу” велів своїм окупаційним військам наростити військову присутність в Україні. Але досвід цієї війни вже показує, що всі ці “нарощування у всіх напрямках” закінчуються черговою серією безглуздих та примітивних ракетних терактів. Ні на що інше путінська армія мародерів і ґвалтівників не здатна. Як з’ясувалося, вона може воювати лише з торговими центрами та пологовими будинками.
IIІ. Що стосується дій країн-союзників:
Тим часом, в керівництву ЄС ймовірно вдалось переламати Угорщину відійти від популізму і зайнятись внутрішнім реформуванням. Так, стало відомо, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан підписав указ про створення урядової робочої групи з боротьби з корупцією та заговорив про визнання юрисдикції головного прокурора ЄС. Дивним чином проросійська Угорщина перебуваючи весь цей час у складі ЄС не визнавала головного прокурора Євросоюзу.
Отже, звідки такі перетворення? Вони впершу чергу пов’язані з тим, що в Угорщині вже не перший день тривають протести. Причини: економічні. Оскільки Угорщина, через політику Орбана, що протирічить принципам та правилам ЄС, вже не має доступу до коштів європейського фонду відновлення, на відміну від інших країн.
На додаток епоха дешевих російських енергоресурсів закінчується, а епоха інвестицій за такої моделі правління Орбана навряд чи розпочнеться. Все це дестабілізує економіку, негативно впливає на національну валюту та вимагає жорстких заходів економії. Тож, уряду нічого не залишалося, як приймати дуже непопулярні рішення аби знайти гроші, а це: підвищення податків; скорочення витрат та замороження фінансування окремих проектів; обмеження субсидій на комунальні послуги.
Для проросійського угорського населення, що звикло жити в економічному популізмі, ці заходи є великою зрадою та цинічним порушенням передвиборчих орбанських обіцянок.
Варто зазначити, що угорський приклад важливий і для України. Чи є у Орбана вихід з ситуації? Так. Зробити реформи, яких вимагає ЄС в частині боротьби з корупцією, верховенства права та свободи слова.
І тоді Орбана виклики стануть викликами всіх 27 членів, а разом їх долати точно легше та ефективніше. Зараз Орбан або вирішив це робити або ж робить вигляд, що рухається в цьому напрямку.
ІV. Внутрішні суспільно-політичні події:
Починаючи з 16 липня в Україні встановлюється адміністративна відповідальність за порушення норм закону про мову.
Довідково. Закон України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” ухвалили у квітні 2019 року, а набрав чинності він рівно три роки тому – 16 липня 2019 року.
Висновок:
1. Сполучені Штати впевнено увірвались і вже не підуть з Близького Сходу, оскільки вакуум, що виник, відразу ж буде заповнений суперниками – “росією”, Китаєм та Іраном.
2. Зростання видобутку нафти має знизити її ціну, уповільнити інфляцію і позбавити “росію” надприбутків від продажу цієї сировини.