І. Щодо воєнно-політичних відносин.
Задоволення навіть однієї вимоги терориста сьогодні, зробить його ще більш зухвалим та жорстоким завтра. Роздмухає його апетит. Нова жертва російського терориста – Литва.
І хоча може здаватися, що мова йде просто про транзит товарів через Литву до Калінінграду, насправді все значно глибше та серйозніше – мова про суверенітет, суб’єктність та незалежність Литви.
З моменту розпаду радянського союзу “росія” ставила собі за мету перетворити Литву на транзитну країну – додаток “росії”, територію між двома частинами “росії”. Коридорну країну, без права суверенітету над власною територією.
“Росія” вимагала екстериторіальності у всьому: починаючи від товарів, закінчуючи людьми та військами і технікою.
Литва героїчно чинила опір, навіть тоді, коли члени ЄС вимагали від неї зворотного під час вступу до ЄС.
Сьогоднішня штучна істерика “росії” щодо блокування товарного транзиту – це продовження цієї боротьби.
“Росія” знала ще під час прийняття четвертого пакету санкцій, що наслідки будуть саме такими. В регламентних документах прямо згадувався Калінінград. Але вона чекала до останнього, щоб маніпулятивно підняти ґвалт та погрожувати ударами.
Якщо зробити санкційне виключення для товарів, що переміщуються територією Литви – це саме те, що потрібно “росії”, щоб збільшити свою владу над Литвою та принизити її суверенітет і європейську приналежність.
Станом на сьогодні для ураження ЄС “росії” буде достатньо особливих прав на литовську землю та слабкості Європи, яка погодиться у відповідь на погрози їх надати.
Але це лише станом на сьогодні. Не мине і кількох днів, як “росія” прийде знов за наступною здобиччю. Варто зробити лише одну єдину поступку терористу, і ви довго не зможете його позбутися, та дорого заплатите за цю помилку.
Президент Литви Гітанас Науседа попередив, що послаблення санкцій означатиме “умиротворення”. А Президент Джо Байден безкомпромісно та безапеляційно сказав, що США захищатимуть кожен дюйм території НАТО.
Отже, ЄС спільно з США за ці чотири місяці подолали чимало різноманітних викликів.
“Росія” вдосконалила свій шантаж та тероризм, щоб знайти вразливе місце всередині союзу та вдарити туди. Виокремлення Литви як особливої території, звільненої від частини санкцій – зараз саме те вразливе місце, де “росія” розраховує на слабкість ЄС.
Таким чином, завдання союзу зробити навпаки – зміцнити Литву, перетворивши її на фортецю і позбавивши “москву” будь-яких сподівань на те, що колись Литва навіть теоретично може стати її коридором.
На додачу до зазначеного, ми окремо звертаємо свою увагу на події в Узбекистані де зараз відбуваються певні заворушення які нібито виходять з-під контролю центральної влади. В рамках зазначеного треба відмітити, що поширення цієї події забезпечуються виключно російськомовними ресурсами та проросійськими блогерами на кшталт Невзорова. Жодний англомовний ресурс не коментував ситуацію щодо статусу Каракалпакстану, оскільки протести сконцентровані виключно в одному регіоні, Президент Узбекистану задовольнив вимоги протестувальників – автономія зберігається і ситуація навпаки стабілізується.
В результаті чого, ми робимо попередній висновок, що активне інформаційне поширення подій в Узбекистані російськими ресурсами несе в собі інший підтекст який впершу чергу, на нашу думку, направлений на послаблення уваги від подій в Лівії, де зараз відбуваються протести які можуть привести до такої ситуації, що “росія” і Китай втратять свій вплив на лівійські нафтові родовища.
ІІ. Що стосується дій країн-союзників:
- 1. Тим часом, США ухвалили рішення про надання Україні ЗРК NASAMS.
Інформаційно. NASAMS, розроблений норвезькою компанією Kongsberg Defence and Aerospace, а також американською компанією Raytheon Technologies, знаменує перехід від систем ППО російського виробництва, таких як С-300, які використовувала Україна.
NASAMS, які використовуються для охорони повітряного простору над Білим домом та Пентагоном, останніми роками експортувалися до Угорщини та Індії, серед інших територій.
- 2. Одночасно з рішенням щодо надання Україні сучасних ЗРК, Президент США закликає власників американських АЗС знизити ціну на паливо, наголошуючи при цьому, що в Світі зараз розгортається світова війна.
ІІІ. Що стосується дій противника:
На тлі того, що російське населення не бажає йти до армії “кремль” з високою імовірністю почав вдаватись до провокацій. Отже, бомбардування Білгорода очевидна – залякування, ескалація, мобілізація.
ІV. Внутрішні суспільно-політичні події які впливають на розвиток подій:
Тим часом, на фоні заклику Президента США до власників американських АЗС знизити ціну на паливо в Україні суб’єкти законодавчої ініціативи розглядають питання щодо надання відповідного дозволу українським чоловікам виїжджати за кордон.
Довідково. До ВР подали альтернативний законопроєкт, в якому пропонується дозволити виїзд чоловікам, які мають: 2 дітей віком до 14 років; 1 дитину до 14 років та вагітну дружину; 1 дитину до 3 років; робочі або спортивні контракти в інших країнах.
Водночас, сьогодні Україна у швейцарському місті Лугано представить план відновлення своєї території.
Французький популярний щотижневий журнал L’Express описав Лугано – місце проведення конференції, – так:
“УКРАЇНСЬКА ЯЛТА”
Кілька важливих та цікавих фактів
про Луганську конференцію:
- 1. Вісім голів урядів, 15 міністрів і 40 країн, а також 14 організацій, 350 представників приватного сектору та 210 представників громадянського суспільства. Всього близько 1000 людей.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль очолить найбільшу делегацію, яка покине країну з початку війни, включаючи сім міністрів, парламентарів та регіональних менеджерів.
Найбільш зірковий гість – Урсула фон дер Ляєн. Також очікуються глави урядів Литви, Польщі та Чехії. З боку Швейцарії делегацію очолить президент Конфедерації Ігнаціо Кассіс.
Це не нова конференція – Швейцарія проводить їх щорічно для обговорення реформ і боротьби з корупцією в Україні з 2017 року.
В цьому році швейцарській владі або потрібно було її скасувати, що було б розчаруванням для нас, або змінити тему – обрали друге.
- 2. Для влади Швейцарії, конференція – це можливість, з одного боку, скласти конкуренцію ЄС, “G7”, а з іншого, вирішити суперечки та розблокувати напружені відносини між Швейцарією та 27 країнами блоку після відмови уряду Швейцарії минулого року погодити угоду щодо консолідації двосторонніх зв’язків з ЄС.
- Лугано не буде конференцією донорів. Лугано сприймається як компас. Варто зазначити, що Швейцарія применшує очікування щодо “плану Маршалла” і розглядає конференцію більше як своєрідний стартовий майданчик для реконструкції України
Сьогодні всі швейцарські ЗМІ зазначають, що Україна зіткнеться з вимогами щодо проведення далекосяжних реформ, зокрема у сфері боротьби з корупцією, з огляду на суми, які будуть поставлені на кону.
Окремо зазначається, що без зобов’язань з боку України не буде грошей.
Президент Конфедерації Ігнаціо Кассіс публічно заявив, що треба уважно слідкувати за українською владою, щоб не було нових українських олігархів.
Довідково. “Оскільки Україні будуть виділені десятки чи навіть сотні мільярдів, запровадження антикорупційних заходів буде центральним елементом конференції” , – швейцарські ЗМІ
- Завершиться конференція підписанням Луганської декларації або угоди про принципи. Декларація, яка буде ухвалена 5 липня, підкреслить важливість демократичної участі, більшої децентралізації, а також прав людини та гендерної рівності в Україні.
В той же час, не дивлячись на те, що на першому місці в очікуваннях від конференції стоїть демократична Україна, ще до її початку в місцеві ЗМІ українська влада потрапили з “авторитарним” скандалом:
“Правляча партія “Слуга народу” хотіла не допустити інші демократичні партії до українського саміту”, – зазначено майже в кожній новині, що висвітлює майбутню конференцію.
Довідково. Лугано – одне з улюблених місць Аліни Кабаєвої, де вона народжувала свою дитину та за чутками переховується від зайвих очей у воєнний час.
ВИСНОВОК
І все ж таки головними суб’єктами державотворення залишаються Збройні Сили України, а також питання з чого почати та як збалансувати термінові гуманітарні потреби з довгостроковими цілями розвитку України.