І. Щодо воєнно-політичних відносин.
Оцінку воєнно-політичних відносин сьогоднішнього дня можна побудувати на основі аналітичних матеріалів Австрійського військового аналітика Тома Купера, який заявив, що сьогодні українська армія вже перевершила війська НАТО. За його словами, відтепер українці можуть повчити Альянс, як треба воювати, а не навпаки, оскільки війська НАТО не мають такого військового досвіду, як українські. Також він додав, що західним країнам треба ще більше довіряти Збройним Силам України.
Наступний наратив опублікував британський “The Telegraph”, який зазначив, що не дивлячись на те, що Луганськ упав, російським генералам немає підстав святкувати, оскільки відплата буде миттєвою. При цьому, окремо підкреслюється, що ці так звані російськи генерали про це знають.
Цитата “The Telegraph”: Хитрі та рішучі київські війська відступають на заздалегідь підготовлені оборонні позиції на заході, щоб перевести дух і отримати більше західної військової підтримки, яка нарешті починає надходити. На що розраховують російські війська, не створивши нічого із важливого імпульсу, не відомо, окрім того, що вони йдуть на вірну погибель.
Таким чином, ми черговий раз переконуємося в тому, що Збройні Сили України залишаються єдиним суб’єктним та основним державним інститутом збереження державності України.
ІІ. Що стосується дій країн-союзників:
1. В ЄС, тим часом починається проявлятися перші ознаки економічної рецесії. Так, в Німеччині вперше з 1991 року було зафіксовано місячний дефіцит торгівлі, який виразився в негативному торговому балансі на 1млрд. євро. Головні причини цьому стали: зростання цін на енергоносії та обмеження торгівельних зв’язків з “росією” та КНР.
В результаті чого, експорт з Німеччини впав до 125,8 млрд. євро в травні порівняно з квітнем, тоді як імпорт зріс до 126,7 млрд. євро. Як наслідок утворився перший дефіцит торговельного балансу.
Таким чином, існує висока ймовірність того, що Німеччина та решта Єврозони цього року увійдуть у рецесію.
- 2. Одночасно з цим у Великобританії розпочались масові протести проти підвищення цін на пальне. Протестувальники заблокували низку доріг. Серед протестувальників лунають прохання знизити податки на пальне, притягнути до відповідальності власників АЗС або відправити у відставку Джонсона.
Отже ми фіксуємо перші ознаки енергетичної кризи, яка на нашу думку розпочинається доволі зарано, оскільки західні експерти передбачали її початок напередодні вересня. Очевидно, що це негативне явище прямим чином буде стосуватись і економічної складової України.
В той же час, не дивлячись на свої внутрішні проблеми країни Євросоюзу мають намір узгодити сьомий пакет санкцій проти “росії” та “білорусі” вже до кінця липня.
ІІІ. Що стосується дій противника:
1. В ході аналізу китайських медіа, ми побачили, що фактично прямим текстом Пекін щиро радіє енергетичної залежності Європи від “росії” та пророкує зимовий апокаліпсис: “магазини та заводи закриються, люди залишаться без роботи та грошей, і замерзнуть у своїх домівках”.
В кінці Китай пропонує Європі хороший, на їх думку, вихід/висновок: “Санкції ЄС проти “росії” згодом стануть її власною економічною проблемою. Чим довше триває енергетична боротьба між “росією” та ЄС, тим гірше для обох сторін”.
Стандартна “китайська мантра” про “думайте про свої інтереси”.
Отже, ми маємо чітко збагнути, що Китаю не треба залучати країни на свій бік або бік “росії”. Пекін так не працює. Пекіну достатньо спонукати їх менше допомагати Україні, менше накладати санкцій, та більше думати про актуальні внутрішні інтереси, менше втручаючись у міжнародні справи та довгострокові стратегії.
Чим менш далекоглядними будуть лідери Світу, чим менше думати про майбутнє континентів, а концентруватися на власних викликах, чим більш неохоче об’єднуватимуться та активніше підозрювати один одного в більших виграшах від ситуації – тим краще автократичним акторам.
Адже перемогти об’єднаний Світ вони не зможуть, а розколотий – легко.
Тому, в оглядах по енергетиці, КНР не втрачає можливості згадувати, що США виходять на перше місце в Світі по експорту ЗПГ (зріджений природній газ), щоб створити у всіх хибне враження, що поки вони втрачають – США виграють.
Якщо згадаєте минулий рік енергетичну кризу, у нас нерідко лунали меседжі: так США лише виграє від того, що розвертає танкери та спрямовує їх до Європи.
Але правда інша – в будь-якій війні втрачають всі, США не виключення, достатньо подивитися на їх інфляцію та невдоволення населення.
Але є війни, які ти не обираєш. Коли агресор та м’ясник зробив вибір за весь Світ і всі вимушені втрачати.
Проте, якщо не чинити опір та не перемагати – Світ втратить в рази більше.
3. Яскравим доказом того, що цивілізований Світ не без свідомих лідерів є ініціативне рішення Президента Казахстану Касіма Токаєва щодо надання Європі допомоги з нафтою та газом. Це важливе рішення, особливо у ключі останніх погроз “путіна” через “лукашенко” щодо втрати своєї державності країнами пострадянського простору, якщо вони не об’єднаються навколо “москви”.
На додачу до рішення Президента Казахстану, відреагував і Президент Туреччини, який заявив про готовність постачати до Європи туркменський газ, який можна розглядати як альтернативу російському. І це рішення теж важливе, оскільки демонструє, що перед загрозою розпаду сталого світового порядку всі розбіжності відходять на другий план.
ІV. Внутрішні суспільно-політичні події які впливають на розвиток подій:
- 1. На офіційному сайті Плану відновлення України, який сьогодні презентували в ході конференції в Лугано, була висвітлена інтерактивна карта руйнувань по кожному з регіонів країни. Так, якщо вірити інформації на карті, тільки у Київській області постраждали 167 шкіл, 122 лікарні, 1402 км доріг та майже 7,5 млн кв. м житлової площі.
Тож, за попередніми результатами конференції, Швейцарія вже заявила про готовність інвестувати в Україну для реалізації кліматичних проєктів, та підписала з Урядом України відповідну угоду.
Ключова заява. Проєкт плану відновлення України передбачає щорічне зростання ВВП на 7% упродовж десяти років – Гетьманцев.
- 2. В той же час, не обійшлося і без скандалу який прямо дискредитує центральну владу України і особисто Президента України. На цей раз, європейські партнери неприємно шоковані рішенням окремих українських чиновників не допустити до міжнародної конференції в Лугано мера Чернігова Владислава Атрощенко.
За словами Атрошенка, європейські партнери шоковані дивною і безвідповідальною поведінкою представників центральної влади. Європейці зателефонували і запитали, чи розуміють ці чиновники в Офісі, що вони дискредитують Президента та шкодять Україні, наголосив мер Чернігова.
- 3. Тим часом, у Кабміні, за повідомленнями ЗМІ, обговорюються питання щодо різкого скорочення чиновників. Поки що рішення ще на обговоренні. Загалом під скорочення потрапляє майже половина співробітників держапарату (було 24,2 тис., стане 11,7 тис.) та кількість міністерства (було 20, стане 12).
ВИСНОВОК:
Щодо оцінки поточних намірів і дій держав:
Вільний демократичний Світ демонструє єдність.
Характер можливого воєнного конфлікту:
Сукупність стратегічних показників дозволяє охарактеризувати воєнний конфлікт з високою динамічністю протікання.