Не в обкладинці книги справа, а в тім, що криється в рядку…

І. Щодо воєнно-політичних відносин.

Енергетична криза в Європі, схоже, входить у нову небезпечну фазу. Підтвердженням цього є свіжі дані “POLITICO Europe” під назвою “Вибухи трубопроводів сигналізують про потенційний новий фронт війни в Україні”, що підтверджує наші припущення від 29 вересня про те, що диверсія в Балтійському морі може стати важливим переломним моментом у війні.

Reuters : Диверсія на “ПП-1” та “ПП-2” кардинально змінює характер конфлікту в Україні.

Якщо підозри підтвердяться – або просто посиляться – що “росія” стоїть за вибухами, на двох газопроводах “ПП”, наслідки для безпеки континенту будуть далекосяжними. Адже, якщо підводна енергетична та комунікаційна інфраструктура тепер є метою “росії”, західним військово-морським силам тепер доведеться вживати швидких заходів.

Тим часом, “росія” на 30 вересня поспішила скликати РадБез ООН, де буде з себе видавати жертву диверсії США та України.

Довідково . Тізер того, що “росія” буде розповідати на ініційованому нею засіданні РадБезу ООН: МЗС “росії” заявило, що розриви трубопроводів “Nord Stream”, сталися на території, яка “контролюється” спецслужбами США.

Тим часом, 47% глядачів “DW” проголосували за те, що трубопровід пошкодили США. 43% – “росія. Вся китайсько-російська пропаганда була концентрована саме на Німеччині. І це дало свої результати, як бачите, дорого обійшовся для світу жарт пана Сікорського.

Довідково . Головний китайський партійний таблоїд, очікувано, в диверсії на “ПП-1,2 звинувачує США, наводячи серед аргументів твіт Сікорського, та виправдовує “росію”, що їй це не вигідно.

Заява Центру “Bruegel”, який спеціалізується на енергетичній та кліматичній політиці ЄС: “Якщо за витіканням газу з “ПП” стоїть “росія”, то це було зроблено навмисно. Якщо щось подібне станеться з нашою трубою до Норвегії або Алжиру цієї зими, ми опинимося у дуже великій біді.

Варто зазначити, що Великобританія вже рік як висловлює побоювання, що російські підводні човни в Атлантиці та інших північних водах можуть прагнути завдати удару по підводним кабелям, які мають вирішальне значення для Інтернету. Вибухи, що сталися цього тижня, роблять ці побоювання менш химерними і відроджують спогади про розпал холодної війни, коли флоти НАТО та СРСР, і особливо їх підводні човни, грали на Балтиці в “кішки-мишки” з високими ставками. Враховуючи попередні висновки, ми отримуємо таку картину:

  1. В довгостроковій перспективі ніхто не зацікавлений в енергетичній співпраці з “москвою”, оскільки ті контракти з новими постачальниками, які Європа укладає сьогодні, мають строк дії на десятки-десятки років.
  2. Отже для “кремля” відбулася фатальна історія на газовому ринку – він втратив один зі своїх найпотужніших інструментів шантажу та тиску – газ.
  3. Тому потрібні інші види шантажу. Продовольчий: спробував повернути зернову угоду на стіл, але його партнери з Близького Сходу, Азії та Африки сказали – не треба. Ядерний: спробував погрожувати. Весь світ одним голосом сказав – “Ні”. Тому цілком логічно та має мотивацію підірвати те, що працювати і так не буде, щоб перейти на інший рівень шантажу – інфраструктурний або екологічний.

 

Сьогоднішній російський наратив: “Ми будемо забруднювати ваше море, ми можемо знищити будь-який ваш трубопровід або судно з СПГ. Ми можемо знищити найважливіші Інтернет-кабелі під водою. Не хочете, щоб ми це робили? Тоді капітулюйте.”

 

В той же час, продовжуючи тему щодо Інтернету, доцільно сказати про те, що 29 вересня відбулась одна з найголовніших битв між демократією та диктатурамиборотьба за майбутнє Інтернету. Коли понад 190 країн світу голосували на маловідомих виборах, які визначили майбутнє Інтернету.

Так, міжнародні урядовці провели таємне голосування, щоб обрати між американським кандидатом пані Дорін Богдан-Мартін та російським Рашидом Ісмаїловим на посаду керівника телекомунікаційного агентства ООН, відповідального за встановлення глобальних стандартів для телекомунікаційної інфраструктури, яке регулює правила користування Інтернетом.

Вибір стояв між збереженням Інтернету в тому вигляді, в якому він відомий сьогодні, і закладенням нового фундаменту для жорсткого посилення державного контролю за мережею.

За результатами голосування Дорін Богдан-Мартін виграла вибори – 139 голосами зі 172, перемігши росіянина. Цілком однозначно, що це важлива перемога демократій, тож Інтернет залишається в тому вигляді, в якому він є зараз.

На фоні цієї перемоги демократій Президент Молдови Мая Санду підкреслила, що наступною перемогою має стати перемога України, яка може створити всі передумови для врегулювання конфлікту у Придністров’ї.

Зазначене заява Президента Молдови черговий раз аргументує, що російсько-український конфлікт вже є не локального значення, а є геополітичним.

Тим часом, в Саудівській Аравії, відбулись події що пов’язані з ознаками безпрецедентного в історії цієї країни зречення з престолу. Так, за даними “The Washington Institute for Near East Policy” стало відомо про те, що наслідного принца Мухаммеда бін Салмана (він же МбС) було призначено новим прем’єр-міністром Саудівської Аравії.

Це несподіване оголошення, яке суперечить як Основному закону королівства, так і традиційному порядку, згідно з яким прем’єр-міністром є король, робить політичну владу, яку MbS мав де-факто протягом деякого часу, фактично де-юре.

 

Довідково. Його 86-річний батько, король Салман, страждає від погіршення здоров’я після

сходження на престол у 2015 році, але мужньо продовжує з’являтися на публіці.

 

Зведення МбС на цю посаду може означати, що король розглядає можливість зречення престолу а це – безпрецедентний крок, враховуючи, що саудівські монархи зазвичай правлять до самої смерті.

 

Довідково . Раніше МбС обіймав відразу дві посади заступника прем’єр-міністра та міністра оборони. На першу посаду ще не призначено заміну, але останню посаду тепер займатиме його молодший брат Халід бін Салман. Обом чоловікам лише за тридцять.

 

Більшість експертів сходяться на тому, що цей крок може вплинути на перспективи нормалізації відносин між Ізраїлем та Саудівською Аравією, а значить проти Ірану та “китаю” і відповідно проти “росії”.

Король Салман розглядається в цьому розкладі, як гальмо, що уповільнює процес встановлення суспільних відносин з Єрусалимом. Однак, останні опитування громадської думки в Саудівській Аравії показують, що громадяни країни можуть не прийняти такого кроку зречення.

У відносинах зі США змін не очікується, хоча коментатори зазначають, що як прем’єр-міністр МбС тепер матиме суверенний імунітет при поїздках за кордон. Раніше він міг побоюватися відвідувати США через страх зіштовхнутися з потенційним судовим переслідуванням у зв’язку з вбивством оглядача “Washington Post” Джамаля Хашоггі.

Якими б не були причини його підвищення, але ця зміна може виявитися дуже значною для Саудівської Аравії та її зовнішніх відносин, особливо по відношення до “китаю”.

Одночасно з цим слід зазначити про Іран, де зараз вирує пік кризи легітимності влади, коли ослаблений режим стикається з масовими протестами та хворим верховним релігійним лідером Алі Хаменеї, який виступає проти того, щоб Президент Ірану Раїсі йшов на комунікацію з західним світом. Так поки Раїсі поїхав брати участь у засіданні ГА ООН, Хаменеї, якому ЗМІ прирікали тяжку хворобу аж до смерті, раптом, з’явився на публіці зі своїми антизахідними закликами. На тлі зазначеного на північному заході Ірану спалахнули заворушення, що пов’язані зі смертю 22-річної Махси Аміні, за неправильно пов’язану хустку. В результаті чого зненацька був захоплений Уряд Президента Ірану.

Зараз протести охопили понад 80 міст по всьому Ірану.

 

ІІ. Що стосується дій ворога та його союзників.

Тим часом, в “росії” на тлі анонсування “кремлем” так званої церемонії підписання “договорів” про вступ нових анексованих територій до складу “росії”, рейтинг “путіна” після старту мобілізації почав стрімко знижуватись і вже втратив 6%, в той час, як сама підтримка війни серед росіян знизилася на 8%.

На тлі зазначеного Вірменія розпочала процес з обговорювання питання щодо виходу із “ОДКБ”. Тим паче, США запропонували Єревану продати свою зброю, якщо Вірменія таки вийде. Отже стимул Єреван отримав.

В той же час, маючи на сьогодні вже більше даних, маємо визнати, що “КНР” не змінив свою позицію щодо “росії”, яку він використовує, як кулаки для боротьби проти Заходу. А отже, зустріч “сі” з “путіним” та “патрушева” з “цзечі” дійсно внесла свої корективи у театр війни. Саме після неї межі війни розширилися та “москва”, натхнена китайським благословенням, “вийшла” в Балтійське море.

Довідково Всі головні газети “китаю” звинувачують в атаці Вашингтон, виставляючи “росію” жертвою, попереджаючи Європу, перш за все Німеччину, про важкі наслідки дружби з американцями. Деякі навіть порівняли цю диверсію з “інцидентом” в Бучі, який на думку китайської преси був інсценуванням з метою зриву мирних переговорів.

Таким чином, “китай” – це єдина країна в світі, що дозволяє собі подібну риторику, не рахуючи режиму в М’янмі та окупованої Білорусі. Не вбивали би українців іранські дрони, якби “пекін” не підтримував “москву” та не давав на це своє схвалення. І не було б голосів на табло ООН в підтримку “росії”, якби не “китай”.

Єдине, що тримає “росію” на ринзі сьогодні – це підтримка “пекіну”. І якою б нефотогенічною здавалася ця реальність, їй варто дивитися в обличчя та знати, з чим ми маємо справу.

 

І ІІ. Внутрішні суспільно-політичні події.

Тим часом, український парламент має ухвалити до кінця цього року ще 49 євроінтеграційних законів у двох магістральних напрямах: виконання Угоди про Асоціацію та безпосереднє членство в ЄС. Попередньо стало відомо, що Угода про Асоціацію виконана Україною орієнтовно на 70%.

В той же час, офіційно: з березня по червень 2022 року експорт з України до “росії” (без урахування окупованих територій) становив 4,2 мільйона доларів. В основному, це хімія та чорні метали. Так, це невелика цифра, але все ж.

 

Висновок:                    

  1. “КНР” вносить свої корективи у театр війни: руками “москви”, “вийшов” в Балтійське море, в той час як “кремль” переходить на інший рівень шантажу – інфраструктурний та екологічний.
  2. Інцидент із “Nord Stream” ще раз показує, що наслідки російсько-українського конфлікту не обмежуються військовим полем бою на території України, а поширюються на енергетику, економіку, продовольство та навіть на війну за громадську думку.
  3. Ще тривожніше те, що ніхто не знає, чи ведеться вже планування наступного “бучанського інциденту” чи “Nord Stream”. Ця невизначеність стала дамокловим мечем, що висить над Європою і навіть над усім світом.
  4. Прогнозуємо, що на тлі перемоги демократій за майбутнє Інтернету, наступний диверсійний удар буде саме по ньому, який скоріш за все виразиться у пошкодженні підводних кабелів, які мають вирішальне значення для Інтернету.
  5. Тим часом, в “росії” рейтинг “путіна” після старту мобілізації значно похитнувся.
  6. В той же час, єдине, що тримає “росію” на ринзі– це підтримка “пекіну”.
Перегляди:555
Центральний будинок офіцерів ЗСУ
Допомога ЗСУ
Міжнародний Виставковий Центр
2014-2024: АТО ОЧИМА ВОЛОНТЕРА (світлини перших років війни)
VVK-STUDIO (ютуб-канал для всіх)
Книжкові видання:
Марія БЕРЕЖНЮК. "Казки Марії". В ілюстраціях Олексія Карпенка     Олексій КАРПЕНКО "Холодна зброя". Ілюстрований довідник.
    Ігор ВІТИК “Українська повстанська армія ― гордість української нації. Боротьба українського народу за створення своєї української соборної самостійної держави 1914-1944”     Ігор ВІТИК “На олтар боротьби. Боротьба українського народу за створення своєї української соборної самостійної держави з 1944 року по наш час”